Technika Pomodoro


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 29.11.2022

Technika pomodoro   Francesco Cirillo

Technika Pomodoro

Proč jsem si knihu vybral?

V podstatě od nástupu do Tiimi jsem o této technice slýchával, ale neměl sem důvod se do ní snažit více ponořit a ani jsem nevěděl, že je o ni celá kniha. Poslední dobou mám však problémy s tím udržet pozornost při práci a být efektivní, proto jsem se rozhodl danou knihu přečíst a znalosti z ní využít.


Co jsem si z knihy odnesl?

Smyslem techniky Pomodoro je poskytnout jednotlivcům i týmům jednoduchý nástroj/proces na zlepšení produktivity. Vymyslel ji muž jménem Francesco Cirillo v osmdesátých letech, který sám jako vysokoškolák hledal techniku na udržení pozornosti a efektivnější práci na úkolech.

 

Její tři základní pilíře jsou: Jiné pojetí času, Lepší zacházení s myslí, Jednoduché a nezatěžující nástroje.

 

Celá technika je založena na postupu v 5 krocích:

1.   Zvolte si úkol

2.   Nastavte časovač na 25 minut

3.   Pracujte na úkolu, dokud 25 minut nevyprší

4.   Udělejte si přestávku na 5 minut

5.   Po každých 3–4 pomodoro intervalech si udělejte delší přestávku (jděte se projít, uvařte si čaj, zacvičte si)

 

Pravidla a triky:

Je dobré si zapisovat veškeré úkoly a kolik pomodor bylo za potřebí pro jejich splnění.


Jednotlivé časy jsou ohebné a člověk si je může přizpůsobit po svém.


Během přestávky jděte od obrazovky. Žádný telefon, či jen přepnout na počítači na YT. Postavte se, protáhněte se, jděte se projít.


Pokud své okolí tuto techniku naučíte tak to má mnoho výhod. Nejenže vaši kolegové a přátelé mohou být efektivnější, což se vám může nebo nemusí vrátit. Co se vám vrátí ale s jistotou je jejich respekt vůči vašim pomodoro sekvencím, což vám může zaručit klid bez narušování.


ATP model?

Pomodoro metodu jsem využil párkrát i před přečtením této knihy a moc mě nezaujala. Neviděl sem v tom až takový smysl a nechápal sem jednotlivé souvislosti. Teď po dočtení již mám tuto techniku lépe nastudovanou a metody obsažené v ní mi dávají větší smysl. Využívám ji například teď při psaní eseje, ale už jsem ji využil i v práci na projektech. Kde mi to ale dává opravdu velký smysl je při práci v týmu například když je zrovna nastolena „nepracující“ atmosféra, tato technika dokáže celý tým přivodit do stavu větší efektivity a soustředěnosti. Ještě si však nejsem jistý, jestli tuto techniku budu využívat na každodenní bázi, protože konkrétně u mě dost záleží na typu práce nebo úkolu, který musím splnit a dost často s tím nemám větší problémy.


Můj názor na knihu?

Jestli vám někdo dobře vysvětlí celou techniku za 10 minut je dost možné, že v knize už toho moc nového neobjevíte. Je tam však stále hodně menších či větších poznátků, které vám celou techniku lépe představí a bude se vám pak o dost lépe využívat.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (2):



Tomáš Konrád - 15.12.2022 - 10:23


Jakých rozdílů v efektivitě sis všiml, když jsi používal techniku Pomodoro a když ne - při psaní esejí a při práci na projektech? Jaké další systémy práce znáš? Když nepoužíváš Pomodoro, jak pracuješ/pracujete v týmu?

Jonáš - 29.11.2022 - 18:49


Tuto techniku také využívám, spíše na základě 10 minutového předání. Mě osobně funguje, protože se mohu koncentrovat na úkol a zároveň si měřím čas, jak dlouho jej dělám a nemusím myslet vůbec na čas, protože ho hlídá nestraná entita. Problém mám spíše s tím, že si zapomínám fakt vypnout, když nastane přestávka :D Co teď máš v planu změnit při využívání pomodora oproti stavu, kdy jsi neměl přečtenou knihu?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: