Snězte tu žábu


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 24.01.2024

Snězte tu žábu   Brian Tracy

Proč jsem si knihu vybral?

Nejdříve mne zaujal název. „Sakra, jaká kniha se takhle jmenuje?“ říkal jsem si. Přečetl jsem si na ní v esej bance část eseje a říkal si, že se docela teď o efektivitu time-managmentu zajímám, tak se mi kniha na toto téma bude hodit.


O čem kniha je?

Průměrný člověk, který si dokáže jasně stanovit priority a rychle dokončí důležité úkoly, převyšuje o několik tříd génia, který toho spoustu namluví, vytváří úžasné plány, ale ve skutečnosti udělá jen velmi málo.

„Pokud každý den hned ráno sníte živou žábu, můžete pak tento den prožít směle s vědomím, že nic horšího už vás ten den potkat nemůže. vaše „žába“ je ten největší a nejdůležitější úkol, ten, který budete s největší pravděpodobností odkládat, pokud s ním neuděláte něco hned teď. Je to také úkol, který může v dané situaci nejpozitivněji ovlivnit váš život a pracovní výsledky.“ – Mark Twain

První pravidlo: „Pokud musíte sníst dvě žáby, začněte s tou, která je odpornější.“

Druhé pravidlo: „Pokud už musíte sníst živou žábu, nemá smysl dlouho sedět a pozorovat ji.“


Kapitola 4) Berte v úvahu důsledky

Pravidlo: Pohled na věc z dlouhodobé perspektivy zlepšuje rozhodování o krátkodobých cílech.

Úspěšní lidé jsou ti, kteří jsou ochotni oddálit radost a přinést z krátkodobého hlediska oběti, aby se pak mohli v budoucnu těšit z mnohem větší odměny.

Položte si k produktivitě tyto tři otázky:

1) Které z mých činností vytvářejí nejvyšší hodnotu?

2) Které z mých činností přinášejí největší hodnotu?

3) Jak právě teď nejlépe využiji svůj čas?


Kapitola 5) Praktikujte kreativní otálení

Každý otálí a odkládá věci. Rozdíl mezi lidmi, kteří podávají vysoký výkon, a těmi, kteří podávají výkon nízký, je dán zejména tím, co si zvolili jako věc, kterou odloží na později.

Abyste stanovili priority, musíte nezbytně stanovit také posteriority. Priorita je něco, čeho uděláte více a dříve, zatímco posteriorita je něco, čemu se věnujete méně a později, pokud se tomu věnujete vůbec. Vaším úkolem je uvážlivě oddalovat úkoly, které mají nízkou hodnotu, abyste získali více času na úkoly, které mohou váš život i práci skutečně ovlivnit.


Kapitola 6) Metoda ABCDE

Čím více úvah věnujete plánování a stanovení priorit předtím, než začnete pracovat, tím důležitější věci budete dělat a tím rychleji je budete mít hotové.

Položka „A“ je definována jako něco velice důležitého, něco co udělat musíte.

Položka „B“ je definována jako úkol, který byste splnit měli.

Položka „C“ je něco, co by bylo dobré udělat, ale pokud jej nesplníte, vůbec nic se nestane.

Položka „D“ může být delegována na někoho jiného.

Položka „E“ je definována jako něco, co můžete prostě úplně vymazat a nic se nestane.


Kapitola 11) Aktualizujte své klíčové dovednosti

Hlavním důvodem odkládání a otálení je pocit neschopnosti, nedostatek sebedůvěry či neobeznámenost s klíčovou oblastí daného úkolu.

Čím více se učíte, tím více se dokážete naučit. Stejně jako cvičením budujete své svalstvo, duševním cvičením můžete posilovat své duševní „svaly“. Nejsou zde hranice toho, jak rychle a jak daleko postupovat. jediným limitem je vaše vlastní představivost.


Kapitola 16) Motivujte se k činu

Většina vašich emocí, ať už kladných či záporných, je ovlivněna tím, jak mluvíte sami se sebou. Ne tedy tím, co se vám přihodí, ale tím, jak si tyto události interpretujete. Je to váš výklad událostí, který vás z větší části motivuje, či naopak demotivuje.

„Poslední velkou svobodou lidstva je svoboda zvolit si za jakýchkoliv vnějších podmínek svůj postoj“. – Viktor Frankl


Zajímavá myšlenka: V práci hraje roli kvalita stráveného času, doma jeho kvantita.

Zajímavá myšlenka: Největší plýtvání časem je dělat velmi dobře něco, co není třeba dělat vůbec.

Zajímavá myšlenka: Plánování znamená přenesení budoucnosti do současnosti, abyste mohli pro budoucnost něco udělat už nyní.

Zajímavá myšlenka: „Ztratíte 100% střel, ke kterým se neodhodláte.“ – Wayne Gretzky

Zajímavá myšlenka: Můžete ztratit veškerý majetek, ale dokud máte schopnost vydělávat, můžete vše získat znovu.


Výzva č.1: Rozhodněte se dnes, že budete trávit stále více času prací na těch několika oblastech, které mohou změnit váš život a profesní kariéru, a stále méně času věnujte činnostem, které přinášejí jen nízkou výslednou hodnotu.

Výzva č.2: Představte si sami sebe jako vzor pro ostatní. Zvyšte si svou laťku. Normy, které si stanovíte pro svou práci a chování, by měly být vyšší, než kdyby vám je někdo jiný určil.

Výzva č.3: Zvolte celý jeden den v týdnu, kdy nesáhnete na svůj počítač, nebudete kontrolovat telefon a ani se pokoušet být ve spojení se světem techniky.


ATP

Upřímně musím říct, že mě tato kniha moc nenadchla. I přesto jsem si z toho dokázal něco vytáhnout.

Zaprvé je to fakt, že nejtěžší úkol dne chci udělat za den hned jako první. Druhým zajímavým pozorováním je metoda ABCDE, kterou třeba někdy zkusím propojit s mým dosavadním plánováním. Třetí fakt, který si z knihy odnáším je vyzkoušet si výzvu č.3 a zakomponovat jí do svého všedního života.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: