Snězte tu žábu!


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 20.11.2021

Snězte tu žábu!   Brian Tracy

Proč jsem si knihu vybrala?


Kdybych napsala, že jsem si knihu vybrala, abych přestala s prokrastinací, tak budu lhát 😄. Jediný důvod byl fakt, že je za 2 body a má jen 120 stránek. Ale samozřejmě, že si knihy nevybírám dle bodů. Po dialogu se mi nechtělo začínat číst další epos, tudíž jsem zvolila lehčí knihu. 


Stručný popis 


Jedná se o soubor 21 pravidel/rad, jak na prokrastinaci. A musím uznat, že mě velice překvapilo, že na konci každé kapitoly, která již sama o sobě není dlouhá je ještě shrnutí do “akčních kroků”. 


Snězte tu žábu. 

Moc se mi zde líbila myšlenka, sníst žábu hned po ránu. Pokud si nepříjemnou věc, úkol či povinnost odbydu, před obědem, mám volný zbytek dne na produktivní věci. Ale pokud však celý den danou věc odkládám, jsem kolikrát naštvaná, že ji stejně musím udělat či ji rovnou odložím na další den, z čehož se stane nekonečný koloběh. 



Prostřete stůl.

Zde autor dle mého názoru naráží mírně na manifestaci. Radí nám napsat si své cíle na rok dopředu, měli by být v minulém čase, jako by se už staly nebo v přítomném “Mám skvělou práci.”. Poté bychom se na tento seznam s osudem času měli podívat znovu a měli bychom vybrat, jaký z těch cílů nás ovlivní nejvíce a na ten se soustředit primárně -> vybereme si žábu.

Naplánujte si každý den předem.

Zde se opět baví o seznamu činností, ale na následujících 24 hodin. Věřím, že skoro každý z nás něco takového praktikuje, ne třeba každý den, ale ve chvíli, kdy má více povinností. Jako přidanou hodnotu, zde vidím 4 kvadranty z knihy 7 návyků, protože si rovnou všechny úkoly roztřídíme dle důležitosti a naléhavosti.

Používejte pravidlo 80 / 20.

“Vždy budeme mít dost času, pokud její správně využijeme.” - Johann Wolfgang Von Goethe.

Uplatňujeme Paretovo pravidlo, kdy 20% činnosti by mělo vytvářet 80% úspěchu. Tudíž pokud si umíme rozvinout čas a vybrat pouze pro nás důležité úkoly, které nám přinesou ovoce, máme vyhráno.

Berte v úvahu důsledky.

Když si již při určování úkolu určíme, jak nás ovlivní jeho výsledek dozvíme se, tak jeho důležitost, protože pokud bychom se zabývali činností, které nemá následky či navazující kroky, pouze ztrácíme čas s nepodstatnými věcmi.

Naučte se prokrastinovat tvořivě.

Zde si donáším pojem posteriorita, jedná se věci, kterým se věnuju málo až úplně zmizí, tudíž věci, které nepřijmu za svůj zvyk.

Aplikujte průběžně metodu ABCDE.

Z popisu mi dosti připomíná již zmiňované 4 kvadranty, určuju si důležitost úkolů a jejich pořadí. 

Soustřeďte se na oblasti které přinášejí klíčové výsledky.

Velká sedmička managementu - plánování organizace personální zajištění rozdělení pravomocí kontrola měření a výkaznictví.

Velká sedmička prodeje - zjišťováním zájmu, budování vztahu, identifikace potřeb, přesvědčivá prezentace, vyvrácení námitek, uzavření obchodu, právo na distribuci a získání doporučení.

Aplikujte zákon tří

Odpojíme jsi na otázku pokud bych mohl celý den dělat jen jednu věc, jaká by to byla? Opakujeme ještě dvakrát než zjistíme naší velkou trojku. Toto můžeme využít i při identifikaci našich životních cílů.

Než začnete, důkladně se připravte.

Tímto pravidlem nemůžu jinak než souhlasit. Protože pokud se chystám například dělat věci do školy a nemám v bytě uklizeno, nejprve uklidím, přerovnám a vše možné, kdy najednou je od dvě hodiny později a já nemám čas. Autor nám radí, vše si připravit a vše uklidit než začnu s danou aktivitou.

Postupujte od barelu k barelu.

V tomto pravidle vidím určitou WBSku, protože si náš cíl máme rozdělit na menší dílčí cíle a ty postupně plnit. Odškrtávání menší položek na seznamu, nás bude více motivovat danou činnost dokončit.

Aktualizujte své klíčové dovednosti.

3 kroky k Mistrovství - věnujte denně hodinu čtení odborné literatuře, navštěvujte všechny odborné kurzy a semináře zaměřené na vaše klíčové dovednosti, v autě poslouchejte audioknihy podcasty a jiné vzdělávací rozhovory.

Identifikujte svá nejslabší místa.

Díky již předchozím krokům, máme určené své životní cíle. Tudíž se musíme podívat na problém z jiného úhlu a předem si definovat co a jak by mohlo cestu k mému cíli překazit. Nemám dostatek dovednosti, zkušenosti, znalosti, kontaktů. Díky tomu, že znám možná rizika, mohu se jim jednodušeji vyhnout.

Vyvíjejte na sebe tlak.

Pokud si stanovíme přesný termín, kdy má být úkol hotový je větší pravděpodobnost, že to splníme.

Motivujte se k činu.

Musíme myslet pozitivně, tudíž nemyslíme co hrozí, zdali úkol neudělám e ale představujeme si výhody splněného úkolu.

Technologie jsou špatným pánem.

Už jak nadpis napovídá, mluví se zde o škodlivosti nadměrného používání technologií. V důsledku dnešní doby si myslím, že je to stále větší problém, protože naše studium byl rok pouze přes počítač. Líbí se mi že myšlenka toho, že pokud něco opravdu důležitého, někdo vám to vždy řekne.

Technologie jsou skvělým sluhou.

Díky technologiím máme neomezené znalosti a možnosti. Je jen na nás, jak tuto moc využijeme.

Soustřeďte svou pozornost.

první věc hned z rána by neměla být kontrola našich telefonu, prohlubuje to závislost našem mozku, který tuto činnost považuje za zvyk. Čtení mailů a odpovídání na zprávy během naší práce je jednou z nejvíce neefektivních činností. Rozprostřeme totiž naši pozornost mezi více úkolů, tudíž pouze přesouváme práci.

Rozdělte úkol na menší části.

Jak jsem již zmiňovala, rozdělit si úkol na jednotlivé body které postupně plným na mnoho usnadní. S nemožného úkolu, který bychom již předem zdali, si vytvoříme menší reálné kroky.

Vytváříte velké časové úseky.

Dávejme si schůzky sami se sebou. Je jasné, že ve větším časovým úseku uděláme více práce. Stanovím si tedy, že budu hodinu pracovat a až poté si mohu dojít pro kafe a na záchod.

Vypěstujte si smysl pro naléhavost.

Jednejme rychle. Každý úkol, výzvu že překážku v životě řešme ihned.

Řešte úkoly po jednom.

Svou pozornost soustředím pouze na jeden úkon. Dokud ho nedokončím, nezačínám jiný.



Propojení/ využití v Tiimi


U nás v týmu pomalu, ale ještě využíváme pravidlo “vyvíjení tlaku”, kdy u každého akčního kroku stanovíme termín a danou osobu, kdy to bude hotové, tato metoda se nám osvědčila, jako velice přínosná. Obecně si myslím, že díky nynějšímu plánování TS svůj čas využíváme lépe, máme totiž předem dané, co se bude řešit, kód to má na triku atd. Přesně tedy znám svůj díl práce a mohu se dle toho orientovat.



Závěr 


Shrnula bych to jedním slovem. Omáčka. Spousta pravidel se mi shodovaly, jen byly napsané z jiného úhlu. Avšak se jednalo o velice jednoduché čtení, díky kterému jsem si například našla cestu zpět k diáři.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: