Snězte tu žábu


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 05.12.2021

Snězte tu žábu   Brian Tracy

Snězte tu žábu 


Taky máte pocit, že 24 hodin za den je strašně málo? Chceme stíhat všechno, ale zdá se to nemožné. Od této knihy jsem očekávala odpověď, nějakou techniku na produktivitu, která mi pomůže splnit můj nekonečný ToDo list. 


“Mark Twain once said that if the first thing you do each morning is to eat a live frog, you can go through the day with the satisfaction of knowing that that is probably the worst thing that is going to happen to you all day long.”


Na tomto je založena myšlenka celé knihy. Jako náplast, strhnout rychle, splnit ten úkol hned. Tohohle pravidla se snažím držet už dlouhou dobu. Ráno zkrátka ani nemám čas se rozkoukat, přemýšlet proč to nejde, proč bych měla dělat něco jiného a jak se mi strašně nechce. Moje úroveň prokrastinace dosáhla stupně, kdy si sama vysvětluju, že když se přece do úkolu musím tolik nutit, jdu sama proti sobě ne? Je to hloupost, zkrátka to udělej! A taky jak autor píše: 


“If you have to eat a live frog at all, it doesn't pay to sit and look at it for very long.”


Pozitivní závislost 

Jedním z “tajemství úspěchu” je vytvořit si pozitivní závislost na plnění úkolů. Jak to funguje? Splníme-li úkol naše tělo vyplaví hormony radosti - endorfiny. Líbí se nám to a naše podvědomí začne organizovat náš život v tomto stylu. Důležité je začít. Až tuto “dovednost” dovedeme k dokonalosti, bude nám připadat jednodušší úkol udělat hned než ho odložit. K tomu abychom se stali takovou osobou musíme se naučit tyto kvality: 


3 D

  • rozhodnost (decision)
  • disciplína (discipline) 
  • odhodlanost (determination) 


Tužka a papír


Napsat si své cíle - funguje. Tuto techniku používám roky - pravda, ne úplně pravidelně. Stanovit si deadliny, rozbít velký cíl na menší úkoly, které si mohu zařadit do denního harmonogramu nám podvědomě pomáhá nestresovat se z cíle, který se nám zda těžko dosažitelný. 

Jak neztratit motivaci jít si za svými cíli? 

Stačí udělat každý den, opravdu každý den, alespoň jeden (stačí malý) úkol, který souvisí s naším cílem. Pro mě dobře funguje vytisknout si “kalendář” a každý den si zaškrtnout, že jsem daný úkol splnila. I kdybych neměla za den nic víc udělat, udělám tohle. Působí to opravdu dobře na naši psychiku, budeme mít ze sebe lepší pocit a motivaci jít dál. 

Psát si svůj denní harmonogram večer před. Pomůže nám to ušetřit až 2 hodiny času, který bychom jinak trávili rozhodováním a váháním. Zároveň svůj mozek i naladíte, takže až vstanete víte hned co máte dělat. Působí to na nás dobře psychologicky. 


Metoda ABCD 



Máme naplánovaný den, co dál? Ke všem úkolům si napište písmeno. 


A - největší priorita - “naše žába” 

B - je potřeba spnit 

C - bylo by dobré splnit 

D - můžeme delegovat 

E - vyřadit ze seznamu 


One of the very worst uses of time is to do something very well that need not be done at all.” (body D, E) 


Jestli máme víc úkolů v dané kategorii, můžeme je rozdělit např. na A1 a A2. Nikdy nesmíme jít k B a dál dokud nemáme splněné A! 



80/20

Paretovo pravidlo je zmiňováno i v této knížce. Je to jednoduché, vaše žába je často (a měla by být) těch 20%, která dělá 80% výsledku. Neplýtvejte svým časem. Nikdy neuděláte vše, co jste si naplánovali. Dělejte jen to, co má největší účinek. 



Závěr 


Ne, není možné udělat vše. Neexistuje nějaký trik, který nás přemění v produktivního supermanema. Ani žádné kouzlo, se kterým by se den prodloužil. Musíme se naučit prioritizovat. Sníst tu žábu a dělat to, co přináší největší výsledky. Zkrátka se nemotat jako křeček v kleci a začít trávit dny efektivněji a kvalitněji.





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: