Paolo Coelho
Knihu jsem začala číst k tématu dovednosti v řízení, protože mě velice překvapilo, že je tato kniha uvedena jako doporučená literatura pro tento předmět. Také proto, že autora mám moc ráda a tato kniha byla na mém seznamu už od minulého roku. Byla jsem zvědavá, jak přesněji je tato kniha spojena s tématem řízení, protože několik knih autora znám a jedná se spíše o romány zaměřené na zamyšlení se nad hlubšími hodnotami, s určitým filozofickým a sebepoznávacím kontextem.
V knize jsou ukázány principy, kterými se bojovník světla řídí a hodnoty, které zastává. Musím konstatovat, že mnoho těchto principů a dovedností by měl, alespoň dle mého názoru, zastávat i člověk, který řídí druhé lidi a to na jakékoli pozici. V praxi by to byly hodnoty, které by spadaly hlavně do oblasti řízení sama sebe a překonávání vlastních postojů, které jsou nedílnými hodnotami pro člověka, který chce řídit ostatní a především umět řídit a organizovat svůj vlastní život.
Bojovník světla je vlastně průkopníkem principů a hodnot, které jsou pro mě opakem konvenčního způsobu vidění světa a věcí kolem sebe tak, jak ho naše společnost často vidí. Bojovník se dívá za věci a nepovažuje je pouze za prostředek k uspokojení jeho potřeb, ale chápe ho jako nekonečnou hru, která má však svá pravidla postavená na mnohem hlubších hodnotách, než můžeme v dnešní společnosti, ale i světě ekonomiky a podnikání, vidět. Z tohoto hlediska se mi také tato kniha do určité míry propojila se znalostmi z inovací, protože považuji uvažování bojovníka světla také za inovativní.
V knize jsem našla mnoho moudrých vět, které byly pro mě velmi inspirativní, a když jsem se zamýšlela, zda by byly možné využít a propojit s tématem dovednosti v řízení, až mě překvapilo, jak často jsem si odpověděla, že ano. Je těžké vybrat jen několik takových vět, protože téměř na každé stránce by se dala najít věta, která by se dala s tímto tématem spojit. Níže uvádím některé z těchto myšlenek.
Několik úryvků z knihy, které jsou podle mě spojené s tématem dovednosti k řízení:
Pro bojovníka neexistuje někdo „lepší“ nebo „horší“: ke své osobní cestě má každý člověk potřebné vlohy.
Bojovník světla ví, že nikdo není hloupý, a každého člověka život poučí – přestože to vyžaduje čas. On ze sebe vždy vydává to nejlepší a totéž očekává od druhých. Kromě toho se nezištně snaží ukázat všem, čeho jsou schopni. …….. Dál povzbuzuje své bližní, protože tak povzbuzuje i sebe.
Úryvky výše ukazují, jak jít sám příkladem a motivovat lidi, aby ze sebe vydali to nejlepší. Propojuje se mi také s dovedností dát zpětnou vazbu např. svému podřízenému tak, abych nesoudila jeho samého, ale měla výhradu nebo pochvalu čistě k jeho přístupu k věci nebo k tomu, co dělá – velmi důležité pro to, aby se druhý člověk cítil tak, že je vnímán jako přínosný článek, který jen potřebuje změnit některé postoje a není souzen. To patří k principům pozitivní motivace ostatních.
Bojovník světla neodkládá svá rozhodnutí. Hodně přemýšlí, než začne jednat: zváží svůj výcvik, svou odpovědnost a svou povinnost k učiteli. Snaží se zachovat klid a rozebírá každý krok, jako by byl nejdůležitější. Ovšem ve chvíli, kdy se rozhodne, jde vpřed: už nepochybuje o své volbě ani nezmění směr cesty, jestliže budou okolnosti jiné, než si představoval. ….. Pokud bylo jeho rozhodnutí chybné, porážka jej nemine a bude muset začít všechno znovu – a moudřeji.
Někdy je pro mě těžké se rozhodovat a výše uvedený úryvek mě oslovil a inspiroval k tomu, jak se k rozhodování postavit, stát si za svým a vytrvat, když se k něčemu rozhodnu a případně přijmout zodpovědnost, pokud se ukáže, že moje rozhodnutí mě nebo i celý team vedlo ne úplně tam, kam jsem si představovala a poučit se pro příště. I tento princip mi připadá spojený s tématem sebeřízení a překonání vlastních postojů.
Bojovník světla ví, že jeho nejlepšími učiteli jsou lidé, s nimiž sdílí bitevní pole. Žádat o radu je nebezpečné. Mnohem ožehavější je radu dát.
I toto jsou věty, které mě v souvislosti s řízením sama sebe oslovily, protože je to tak, že i já jsem se v životě naučila a poznala sebe v situacích s lidmi, se kterými pro mě nebylo lehké jednat a komunikovat. Stejně tak vím, že se musím naučit vnímat více sama sebe, poslouchat sice rady druhých, ale zvolit si sama za sebe a i to je důležité v roli vedoucího pracovníka.
Bojovník světla dokáže vždy vyvážit přísnost a milosrdenství. K dosažení svého snu potřebuje pevnou vůli a nesmírnou schopnost odevzdanosti; přestože má nějaký cíl, cesta k němu neodpovídá vždy jeho představě. Proto bojovník spojuje kázeň a porozumění.
A takto bych mohla pokračovat dále a dále.
Zde jsou věty z knihy, které mě oslovily spíše osobně a které zde uvádím proto, abych se k nim mohla vrátit:
- Každý bojovník světla už kráčel cestou, jež nebyla jeho. Každý bojovník světla už řekl ano, když chtěl říci ne. Každý bojovník světla už zranil někoho, koho miluje. Proto je bojovník světla, protože tím vším prošel a neztratil naději, že se polepší.
- Bojovník důvěřuje druhým, protože důvěřuje – především – sám sobě.
- Struny, jež jsou ustavičně napjaté, nakonec neladí. Bojovníci, kteří pořád cvičí, ztratí bojové nadšení. Koně, kteří ustavičně skáčou přes překážky, si nakonec zlomí nohu. Luky den co den ohýbané už nevystřelují šípy s touž silou.
- Když se ti podaří překonat vážné problémy v soužití, nevzpomínej na těžké chvíle, ale na radost z toho, že i tuhle životní zkoušku jsi zvládl. Když ukončíš nějaké dlouhé léčení, nemysli na to, co jsi musel vytrpět, ale na Boží požehnání, jež umožnilo, že ses uzdravil.
- Ty jsi smutný. To dokazuje, že tvoje duše je ještě naživu.
Závěr
Kniha je psána tak, že pokaždé, když určitou stránku čteme, můžeme tam najít trochu něco jiného. To poukazuje i na to, že každý čtenář si knihu může vyložit trochu jinak. Velice záleží, čím si prošel nebo prochází a co si ve chvíli čtení pod větami představí. Chápání knihy je proto méně uchopitelné než například pokud čtete odbornou knihu s jasně danými a vyhrazenými termíny. Knihu bych doporučila každému, koho baví tyto významy pod věty hledat a nečíst jen dokola holý text s věcným významem. I přesto že je kniha malá, pokud se budete chtít nad myšlenkami v knize zmíněné více zamýšlet, není to kniha, kterou přečtete za jeden večer.