Radikální otevřenost


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 21.11.2022

Radikální otevřenost   Kim Scott

Radikální otevřenost


Kim ScottováRadikální otevřenost je pravděpodobně jediná správná cesta konfrontace s lidmi. Její uplatnění lze využít jak při konfrontaci s „problémovými lidmi“, tak v ocenění ostatní, nebo třeba vyjednávání. Radikální otevřenost si zakládá na reálné upřímnosti, empatii a vzájemném pochopení.

 

Konfrontace

Autorka, která si prošla řadou manažerských pozic v Google i Apple radí, aby při konfrontaci nedošlo k uražení dané osoby. Ideální cesta tedy je vzít si osobu stranou a empaticky problém vysvětlit. V tom nejlepším případě, aby k jádru problému došla konfrontovaná osoba sama.

 

Motivace

Kim popisuje motivaci především v části, kde mluví o své práci v Googlu. Ideální je totiž lidi chválit, než kritizovat. Pakliže je potřeba kritika, je nejlepší začít chválou, a pak říct něco ve smyslu „Jsi upřímná, to se mi líbí, A kdybys chodila včas, budeš nejlepší“. Tato struktura věty by měla zajistit udržení motivace a její navýšení. Nikdy nesmíme zapomínat naslouchat. Pokud si chceme získat úctu zaměstnanců a pozitivně je motivovat. Je dobré podřízeným (autorka nemá ráda tento pojem) dát důvěru, nechat je rozhodovat, ale také se s nimi skamarádit a mluvit i o osobních věcech.

 

Pár pojmů

·        Radikální otevřenost: Upřímný a osobní zájem, uctivá kritika

·        Útočná agrese: Užívá většina lidí a domnívá se, že dělá správně. Jedná se o kritiku před ostatními lidmi, což způsobuje zesměšnění nebo urážku kritizované osoby. Málo kdy vede ke změně

·        Ničivá empatie: Až moc s druhým soucítíme a nechceme druhého konfrontovat, abychom se ho nedotknuli.

·        Manipulativní neupřímnost: Jde nám jen o nás, aby si o nás nemyslel něco špatného. V závěru tedy víme o problému, ale raději děláme, že žádný není a vymýšlíme umělé neupřímné chvály.

2 typy lidí

               Superstar: Ambiciózní v práci, hledá nové příležitosti a stále žebříčkově roste, nosí změny

               Rockstar: Je spokojený se svým životem, tak jak je. Zajišťuje stabilitu týmu.

Ideální jsou oba typy lidí, jelikož u Superstars hrozí, že díky svým ambicím po dosažení vrcholu odejdou a budou se věnovat jiným věcem. Rockstars oproi tomu pracují stále konstantně a neznamená to vůbec nekvalitně. Naopak mohou naučit mnoho věcí začínající Superstars.

 

Z počátku jsem měl ke knize menší odpor, jelikož to na mě působilo tak, že stále musíme někoho nekomfortně konfrontovat, chápal jsem to spíš i jako manipulaci, případnou urážku. Kniha mi ale vysvětlila pravou podstatu a jak za pomocí empatie a upřímnosti dosažení cíle.Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

04.12.2022

Kategorie: Marketing

Body: 0

04.12.2022

Kategorie: Vedení

Body: 3

04.12.2022

Kategorie: Učení

Body: 0

04.12.2022

04.12.2022

Kategorie: Management

Body: 2

Sleduj nás na sociálních sítích: