Radikální otevřenost


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 30.11.2021

Radikální otevřenost   Kim Scott

Radikální otevřenost

Je pro vás přímá konfrontace s lidmi nepříjemná? Vidíte nedostatek u svých podřízených, ale nedokážete jim to říct? Chcete se naučit, jak sdělovat svým kolegům kritiku, ale při tom je nenaštvat? Přečtěte si knihu Radikální otevřenost.


O této knize jsem se dozvěděl, když jsme jí probírali na jednom z našich TS, kde jsme na ní dokonce měli i prezentaci a kniha nám byla stručně popsána. Viděl jsem se, co se přečtením této knihy dozvím, neváhal jsem a Radikální otevřenost si pořídil. K přečtení knihy Kim Scottové mě motivovalo to, že další minimálně 3 roky budu pracovat v týmu a budu muset umět říkat lidem ne, konfrontovat je a sdělovat jim, s čím nejsem spokojený nebo je případně dokonce kritizovat.


Co jsem si z knihy odnesl?

Radikální otevřenost není jediný pojem, který je v knize zmiňován. Společně s radikální otevřeností se dále

dozvídáme o dalších třech druzích vyjadřování se k ostatním lidem.


Radikální otevřenost – je jeden ze způsobů, jak můžeme jednat s lidmi. U radikální otevřenosti projevujeme osobní zájem o člověka. Je to konstruktivní, upřímná forma kritiky, která může jedině prospět.


Ničivá empatie – u ničivé empatie jsem se nejednou zastavil a uvědomil si, jak často jsem ničivě empatický. Je to náš strach, že bychom danou osobu mohli nějakým způsobem potopit, urazit, bojíme se zkrátka vyjádřit upřímně naši kritiku, protože dané osobě nechceme ublížit. Nechceme, aby se ten druhý cítil jakkoliv špatně.


Manipulativní neupřímnost – Ta nemá ani jeden důležitý aspekt (osobní zájem, přímá konfrontace). Je to forma komunikace, kdy mi nic říkat nechce, protože se sami nechceme cítit špatně. Manipulativní neupřímnost považujeme za nejhorší kvadrant.


Útočná agrese – U tohoto tipu vyjadřování se k ostatním je člověk příliš kritický na danou osobu – konfrontuje bez jakéhokoliv náznaku zájmu o druhého. Člověk, který je obětí útočné agrese se může cítit zesměšněný, či ponížený





V knize je dále jsou dále zmíněny dva velmi důležité pojmy, a to konkrétně Rockstars a Superstars.


Rockstars – Je pojem, kterým autorka popisuje člověka, který je velmi zdatným a schopným pracovníkem na své pozici, avšak nemá potřebu kariérně nějak zvlášť růst.


Superstars – Jsou lidé, kteří naopak kariérně růst chtějí. Ženou se po úspěchu a motivují tým k výborným výsledkům. Superstars se chtějí dostat za každou cenu na vrchol.


Závěr

Kniha Kim Scottové je výbornou knihou do praxe. Na našich TS jsme se shodli, že k sobě budeme maximálně radikálně otevření, jak to jen půjde a doufám, že to tak vydrží, co nejdéle. Radikální otevřenost se mi bude hodit v každé sféře života a jsem si jistý, že jí začnu více využívat, taky přestanu být tolik ničivě empatický. Nyní jsem si jednoznačně vědom toho, že radikální otevřeností docílím v komunikaci s ostatními lidmi mnohem lepších výsledků. Myslím si, že díky této knize dokážu být lepším členem jakékoliv týmu. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jonáš - 02.01.2022 - 15:22


Skvělé uvědomění, tak se mi to občas stává, že jsem ničivě empatický. Je u toho důležité si to v prvé řadě uvědomit, což už máš za sebou. Zajímalo by mne jak se ti myšlenky z RO prolínali do praxe?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

07.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Podnikání

Body: 2

06.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

06.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: