Proč jsem si vybral právě tuto knihu?
Na jednom z našich prvních Training session nám Radikální otevřenost představil Jakub Keyzlar a na základě jeho prezentace jsem se rozhodl ji okamžitě zařadit na můj seznam. Zaujala mě zejména díky Stevu Jobsovi, který radikální otevřenost praktikoval celý svůj život a právě díky ní dosáhl takových úspěchů ve společnosti Apple.
Co jsem si odnesl?
Kromě radikální otevřenosti existují ještě další 3 druhy vyjadřování a komunikace - ničivá empatie, manipulativní neupřímnost a útočná agrese.
Konkrétní příklad nepříjemné situace z knihy: Kolega vyjde z toalety a má rozepnutý poklopec. Jak mu tuto nepříjemnost oznámíme?
Radikální otevřenost „Šeptem: Máš rozepnutý poklopec.“
Útočná agrese „Nahlas. Koukněte má rozepnutý poklopec!“
Manipulativní neupřímnost „Nic neříkáte. Nechcete se cítit nepříjemně.“
Ničivá empatie „Nic neříkáte. Nechcete, aby se druhý cítil nepříjemně.“
Cesta k radikální otevřenosti je velmi trnitá a úspěch se nedostaví ze dne na den. Pokud opravdu chcete komunikovat v rovině radikální otevřenosti, musíte být plně otevřeni zpětné vazbě a bez problémů přijímat kritiku. Když lidé uvidí, že dokážete radikálně otevřenou zpětnou vazbu přijímat vy, je to první krok úspěšné komunikaci na bázi radikální otevřenosti v celém týmu.
Pár tipů
Jděte po míči, ne po hráči.
Projevte osobní zájem.
Držte se přímé konfrontace.
Říkejte si o radikálně otevřenou reflexi.
Nejdříve pochvalte, poté kritizujte.
Základní dělení zaměstnanců
Rockstars - tvoří stavební kameny týmu, vyhovuje jim jejich pozice, nechtějí strmě šplhat po karierním žebříku
Superstars - ženou tým k lepším výsledkům, jsou hladoví po úspěchu a chtějí neustále šplhat vzhůru
V úspěšném týmu je nezbytnou nutností mít dostatečné zastoupení Rockstars i Superstars. Velmi častou chybou manažerů je přílišné zastoupení Superstars, kteří dříve nebo později svou pozici přerostou a tým opustí, případně se dožadují povýšení.
Závěr
Umění komunikovat na rovinu a přijímat kritiku je jedna z nejdůležitějších a zároveň nejtěžších věcí v životě každého z nás. Pokud dokážeme chválit, kritizovat, ale i přijímat kritiku v souladu s radikální otevřeností, ohromně nám to usnadní život. Bez pochyb to povede ke zlepšení ve většině oblastech života, i když to vyžaduje nemalou dávku odvahy.
Už několik let cítím potřebu říkat věci přímo a hned, ale nebyl jsem si jist, zda je to správně. Radikální otevřenost mi ukázala, že je to opravdu klíč k úspěšné komunikaci s lidmi. Nyní pracuji na jejím správném použití v praxi.