Knihu Radikální otevřenost jsem si vybrala kvůli doporučení několika členů teamu. Na TS jsme o ni několikrát mluvili a její myšlenka se mi zdála zajímavá. Zklamaná jsem nebyla, byla to asi druhá nejlepší kniha, co jsem v rámci Tiimi zatím četla.
Hlavní myšlenky:
Co tedy je radikální otevřenost? Definice je “upřímná konfrontace založená na osobním zájmu”. Jde tedy o to, že někomu dáme zpětnou vazbu, něco jim poradíme, jsme k nim upřímní kvůli tomu, že jim chceme pomoct.
Co jste, pokud nejste radikálně otevření?
Ničivě empatičtí - já v minulosti. Bojíme se, že lidem ublížíme, a tak radši neřekneme nic nebo to neřekneme dost důrazně a daná osoba si z toho nic nevezme.
Nebo
Manipulativně neupřímní - člověk vám je v podstatě jedno. Nezajímáte se o něj a tím pádem ho ani nekonfrontuje, i když by to tak mělo být.
Nebo
Útočně agresivní - nestaráte se ani trochu o to, jak se člověk cítí, nebo jaký je, jen ho konfrontujete a jste agresivní.
Hot take: Steve Jobs byl podle mého názoru útočně agresivní, i když je v knize často užíván jako příklad, myslím si, že už překračoval hranici, co si slušný člověk může dovolit. Money over people není úplně věc, se kterou bych souhlasila, a to, že byl tak úspěšný z části kvůli tomu, jak lidi vedl, podle mě není omluva někoho nerespektovat a ponižovat.
Použití v praxi: Myšlenku radikální otevřenosti můžeme použít jak v pracovním, jak osobním životě. Sama jsem ji po přečtení začala aplikovat a je upřímně dost neuvěřitelné, jak se některé moje vztahy otočily k lepšímu.
Radikální otevřenost má několik kritérií, které se v knize dozvíte, které jsou podle mě hodně důležité. Pokud je začnete aplikovat správně, hodně věcí se může změnit. Knihu proto velice doporučuji.