Radikální otevřenost


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 30.11.2021

Radikální otevřenost   Kim Scottová

Radikální otevřenost - esej

Kim Scottová 


Knihu jsem četla už před nějakou dobu a vybrala jsem si ji proto, že mi dělalo problém být ke druhým otevřená v tom, co si myslím. V této knize jsem se ujistila v tom, co to vlastně znamená radikální otevřenost – pojem, který se často objevoval loni u nás v týmu, ale po dočtení knihy jsem si uvědomila, že ne vždy byl dobře používán. Kniha mě velice mile překvapila. Bylo jednoduché ji číst, dělala jsem si hodně poznámek, protože mě spoustu věcí zaujalo a chtěla jsem si je zapamatovat. Již dlouho jsem při čtení knihy nenašla tolik zajímavých „pointů“ jako při čtení právě této knihy.


O knize


Kniha pojednává o zpětné vazbě a o tom, jak ji dávat. Dále také o řízení, naslouchání a také, jak dobře vést a jak důležité jsou vztahy. Jsou zde rozlišeny druhy zpětné vazby na radikální otevřenost – projevte osobní zájem a nevyhýbejte se přímé konfrontaci; ničivou empatii – chybí přímá konfrontace; útočnou agresi – chybí osobní zájem; manipulativní neupřímnost – chybí jak osobní zájem, tak přímá konfrontace.


2 klíčové aspekty při komunikaci:


1. Projevuji osobní zájem; být více než jen profesionální - vkládat do práce více než jen své pracovní já - podporovat v tom i ostatní; musíte se do toho položit celí (abyste vybudovali dobré vztahy) a zajímat se o své kolegy jako o lidské bytosti.


2. Konfrontujte přímo; když někdo neodvádí dobrou práci, nebo někdo pracuje s vysokým nasazením.. dávat konkrétní a nekompromisní zpětnou vazbu; konfrontace s ostatními je nepříjemná, ale je to i způsob, jak někomu ukázat, že nám na nich záleží.


  • radikální otevřenosti dosáhnete, když spojité tyto dva aspekty dohromady: projevujete osobní zájem a konfrontujete přímo 


U radikální otevřenosti je důležité chválit, jak mezi čtyřma očima, tak veřejně. U negativní zpětné vazby je ale velice důležité dávat ji opravdu mezi čtyřma očima. Na tom si radikální otevřenost zakládá.

V knize se objevují pojmy: RockStars + SuperStars

RockStars (lidé v týmu plní funkci Gibraltarské skály – Rock of Gibraltar) jsou lidé s pozvolnější růstovou trajektorií kariéry, přestože dosahují mimořádných výsledků, ve svém oboru jsou odborníci, ale nemají iniciativu převzít vyšší pozice, jsou spokojeni tam, kde jsou.

SuperStars jsou naopak lidé, kteří potřebují rychle růst, stoupat po strmější kategorii, zbláznili by se dlouho na jedné pozici. Pro tým znamenají zdroj rychlého růstu. Když si vezmeme toto jako dvě role v týmu, každý tým potřebuje obě tyto role. Pro správné fungování týmu potřebujeme kromě růstu také stabilitu. Dost často se ale v dnešní době stává, že jsou RockStars podceňováni, protože by si každá firma přála neustále růst a je to také koeficient, kterým měří svůj úspěch.

Propojení s naším týmem: často si všímám těchto rozdílů od doby, co jsem knihu četla, jsme dobře složený tým v tom, že máme jak RockStars tak SuperStars, připadá mi, že jsou ale RockStars méně doceňovány, protože výsledky třeba nejsou vidět hned. Obecně řečeno je pro RockStars obtížnější reagovat rychle na změny a je pro ně těžší se k něčemu „rozhoupat“. Na druhou stranu u nás v týmu je i krásně vidět příklad SuperStars, kteří vystřelí, ale poté dokážou snadno vyhasnout, protože jim právě chybí pevný postoj, který zastává v týmu RockStar.


Konfrontace

Vztahy plné důvěry: jestliže se nebudete bát ostatní konfrontovat a podpoříte je v tom, aby se stejně chovali i oni k vám, dáváte tím najevo 1. že vám lidé nejsou lhostejní, když upozorňujete, jak na jejich nezdary, tak na to, co se jim povedlo; 2. že nejste neomylní a jste odhodlaní napravovat chyby, ať už své vlastní, nebo chyby ostatních. Ke konfrontaci patří vyjádření nesouhlasu, nebo umění říct NE, tento přístup se nevyhýbá konfliktům, spíše naopak (mít zodpovědnost někdy znamená lidi pořádně namíchnout, musíte se srovnat s tím, že na vás někdy členové týmu budou naštvaní).


Knihu jsem začala číst právě i pro to, že jsem se začínala více a více dostávat do ničivé empatie – nekonfrontovat, nechávala jsem spoustu věcí být a to po nějakém čase stagnovalo a začalo mě to dělat nespokojenou. Snažím se na tom v posledních pár měsících pracovat a říkat věci, co se mi nelíbí/vadí mi, nebo se kterými nesouhlasím. O to víc asi stoupl můj voicing, protože předtím jsem věci říkat přestala.


Propojení s TIIMI/týmem/praxe


Udržujte si vnitřní rovnováhu – to, jestli jsme zdraví a cítíme se dobře, ovlivňuje naši práci. Když se necítíte dobře, může být vyrovnání se stresem velice těžké. Integrujte práci a osobní život - vaše práce a váš život se mohou vzájemně doplňovat a vyjadřovat se tím. To, co pro sebe potřebujete udělat, si dávejte do kalendáře jako všechno ostatní. !!! Nerušte schůzky sami se sebou, ani nedovolte ostatním, aby vám tam něco naplánovali, chovejte se tak, jako by to byla schůzka se šéfem.


Tohle je věc, kterou neumím a přijde mi, že bychom ji potřebovali v týmu více a více. Objevuje se u nás v týmu čím dál častěji, že se lidé cítí jak v krysím závodě, že jsou vystresovaní, unavení a demotivovaní, protože nic nestíhají. Spoustě chybí rovnováha. Rovnováha školního, pracovního a osobního života. Je to něco, na co se chci teď zaměřit. Naučit se říct ne a upřednostnit sebe. Osobní život zanedbávám už dlouho a čas na sebe nemám skoro nikdy.


Někdy i nepovinné teambuildingy mohou působit povinně, kombinovat to s alkoholem nemusí být vždy dobré; někdy je vytížené zaměstnance nejlepší odměnit tím, že půjdou dříve domů.


Přemýšlím, jaké místo by mohlo být neutrální na naše teambuildingy, protože ne pokaždé se hodí jít do hospody a často vnímám, že (a to vnímám i u sebe) se ne všichni si chtějí jít večer sednout do hospody, protože třeba nepijí a tím se na těchto akcích nezapojují, což je škoda. 

 

 

Závěr

Závěrem bych chtěla jen krátce shrnout, co pro mě po přečtení knihy znamená radikální otevřenost: dávejte, přijímejte a podporujte zpětnou vazbu, vytvořte kulturu otevřené komunikace, při zpětné vazbě projevte osobní zájem a nevyhýbejte se přímé konfrontaci.

Knihu bych doporučila úplně každému: jak lidem, kteří chtějí být radikálně otevření v práci nebo v týmu a chtějí umět dávat zpětnou vazbu, která bude mít pozitivní dopad na celý tým nebo konkrétní jednotlivé vztahy v něm, ale také i komukoli, kdo si uvědomuje, jak je komunikace důležitá i v osobním životě a chce se v ní zlepšovat a pracovat na ní.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.03.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

18.03.2024

Kategorie: Koučování

Body: 1

18.03.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

18.03.2024

Kategorie: Management

Body: 0

18.03.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: