Knihu jsem otevřel, když jsem po koučinku se Zdeňkem dospěl k uvědomění, že se chci více věnovat specializovaným knihám, a to například právě na finance & investice. Mým cílem je, být připraven na budoucnost a mít zabezpečené (finanční) zázemí – tudíž být správně finančně gramotný.
Na začátek k zamyšlení:
“Nekteří lidé se narodí do rodin, které dbají na vzdělání, jiné rodiny mu neprikládaji velkou hodnotu. Někteří lidé se narodíi v prosperujícíchekonomikách, kde se cení podnikavost, jiní se potýkaji s válkami a nouzí. Chci, abys byl úspěšný a aby sis to zasloužil. Uvědom si ale, že úspěch není jen plodem tvrdé práce a chudoba není jen plodem lenivosti. Pamatuj si to, kdy soudíš lidi – včetně sebe.”
Zajímají nás extrémy, ale jsou témeř neproveditelné… Zaměřme se méně na konkrétnosti, a více na širší souvislosti tzv. ‘big picture’ (běžné věci aplikovatelné v našem životě)
Nároky rostou rychleji než uspokojení (štěstí = skutečnost – očekávání)
Smysl v udržení si peněz je stabilita. Stabilita, která překoná nepředvídatelné okamžiky.
Finanční nezranitelnost > Finanční návratnost
- Investice osobních financí na investiční účty jsou tou strategií, díky které peníze (oproti hotovosti) nebudou ztrácet svou hodnotu, a naopak budou hodnotnějšími…
- Co když bude krize, jako v roce 2008? Co když fondy zkrachují?
Míra rizikovosti je přínosem - Kalkulovat s chybovou tolerancí znamená vyšší pravděpodobnost úspěchu. Říkají tomu chybová tolerance, která je při investování bezpochybně přínosná. Optimismus při riskování znamená, že neúspěch, jenž by byl pro nás zničující vnímáme jako příležitost a zkušenost, která přinese úspěch v budoucnu.
Co může být tou nejcennější dividendou? Svoboda? Protože díky svobodě získáme možnost nakládat s vlastním drahocenným časem tak, jak potřebujeme…
Spoření …
= spoření znamená generovat vyšší zisky, a to nejen díky skromnosti, že utrácíme méně…
V knize hovoří o racionálním (tedy chladném pragmatickém) rozhodování na základě čísel v rámci investic. Takovou strategii častěji, neboť nese pravděpodobnost vyšších úspěchů zisků, neboť nejsme ovlivnění svými emocemi. Oproti tomu v knize je zastávaná myšlenka iracionálního rozhodování, tedy s důrazem na emoce, neboť je prý vztah k vlastním financím podstatný.
Co je však největším bodem selhání je fakt, že někteří při svých výdajích spoléhají na měsíční výplatu a nemají žádné rezervy…
Historická data – pomáhají nám se orientovat v očekáváních. Vnímejme tato čísla obecně a s odstupem, ideálně vycházet z těch nejčerstvějších, neboť pradávná historie není dogma.
Jak plánovat budoucnost? Sledujme hru, stejně jako hráč při blackjacku, který sleduje karty již odebrané z balíku, čímž odvodí pravděpodobnost… Je důležité znát svůj časový horizont a plán, a nenechat se ovlivnit druhými. Zamysleme se při dalším plánování, jak plány ostatních mohou ovlivnit ty naše/výsledky.
Poslání, které kniha předává, je dospět k stavu mindsetu v investování tak, že pokud dojde kvůli okolnostem na trhu ke ztrátě např. 20 % na vašich ziscích, budete v klidu. To je klíčem k úspěchu.
ATP
Psychologie peněz mi předala dost názorů, potvrdila či vyvrátila mé domněnky a zkušenosti, s něčím příliš nerezonuji, za něčím bych se podepsal. Pravděpodobně se nejedná o top knihu, kterou bych doporučil, pokud hledáte rady a tipy k investování, spíše je to kniha pro ty z vás, kteří přemýšlejí o financích komplexně až psychologicky…
“Soustřeďujeme se na to, co víme, a opomíjíme to, co nevíme.”
“Spravujte své finance tak, abyste v noci klidně spali.”
Zamysleme se nad otázkou “Jak ve svém oboru vynikám?”.
Doporučení knih:
- Myšlení rychlé a pomalé (při zmínce o flexibilitě a důležitosti přizpůsobivosti se dynamicky vyvíjejícímu se světu kolem)
- Inteligentní investor (rady a tipy k investování)
- Racionální optimista
- Faktomluva
Slovo na závěr, které ušetří váš čas… Přečtěte si 19. kapitolu. :)