David Gruber
Prokrastinace - odklad, který mrzí
Kniha Prokrastinace - odklad, který mrzí dokonale vykresluje význam slova "prokrastinace". Jistě každý z nás toto slovo už někdy v životě použil, oblíbené je řekl bych, zejména u studentů. Z knihy je opravdu krásně vidět leitmotiv, jelikož ani na chvíli nesejde ze svého tématu.
Ze začátku se zaměřuje na vznik a definici slova prokrastinace. Kniha není napsaná jako vyprávění, či nějaký příběh, ale je psaná formou různých faktů, které jsou většinou podložené reálnými příklady ze života. Nejspíše to je ten hlavní důvod, proč mě kniha opravdu bavila a dobře se mi četla. Kdykoliv nabydete pocitu, že už je té teorie moc, autor vždy přijde s nějakým příkladem, se kterým se můžete ztotožnit, a problematiku si pak lépe představit. Čekal jsem, že zde najdu mnoho způsobů a metod, jak zlozvyku předejít, ale opak je pravdou. Což si ale nemyslím, že je špatná věc, ba naopak - o to lépe si pak můžete vyvodit vlastní řešení. Je zde i pár rad, které jsou ale příjemnější (např. dávat si menší úkoly), než například složité metody na 4 stránky, které se těžko chápou, a ještě hůře se praktikují.
Uvedu zde pár příkladů toho, co jsem si z knihy odnesl já.
1) Uvědomil jsem si , že když budu odkládat důležité věci, a budu je nahrazovat těmi pro mě příjemnějšími, bude to ve mně "hlodat", a z dlouhodobého hlediska je to nakonec horší. Zkrátka budu cítit pocit viny, že jsem se nevěnoval tomu, čemu jsem měl.
2) Zjistil jsem, co vlastně je a není prokrastinace.
3) Je zde řečeno jak si vytvořit návyk, a jak moc je pro vás důležitý.
4) Velice mě zaujala úvaha o slově vůle. Zjistíte zde pravý význam a jestli je vůle to co známe a jestli, a jestli je tak důležitá, jak si mnoho lidí myslí.
5) Radí vám, jakým způsobem setrvat u důležité činnosti, aniž bychom sešli z cesty a spadli k prokrastinaci. Rady jsou vcelku jednoduché a dokážu si představit, že většinu z vás dokážou ihned takováto řešení napadnout. Nikdy ale není na škodu si to zopakovat.
6) kniha klade velký důraz na automatizaci. Hodně často mluví o tom, jak fungují návyky a jak moc je to dobré pro tělo a funkčnost člověka.
7) Velmi často upozorňuje na to, jakým způsobem tu určitou důležitou činnost řešíme, zda náhodou i to není prokrastinace.
Slovníček (vše je zde v knize velmi dobře vysvětleno a ukázáno na příkladech)
a) Prokrastinace
b) Vize
c) Rozum
d) Emoce
e) Návyk
f) Vůle
g) Psychické stromořadí
Za mě je kniha je celkem krátká, ale i tak je informacemi nabitá. Odnáším si z ní ucelený pohled na problematiku prokrastinace a sám jsem si zde došel k řešení svého problému. Některé pojmy jsem slyšel poprvé, některé jsem již slyšel víckrát, ale prohloubil jsem si v nich znalosti. Knihu velice doporučuji.
Závěrem autor vypráví o pár radách ze svého vlastního života, a z těchto rad bych vybral jednu, se kterou úzce souvisí náš obor - vítězové olympijských her, vědci s Nobelovou cenou i veleúspěšní podnikatelé jsou lidé, kteří neustále a vědomě vystupují ze své komfortní zóny.
A úplným závěrem bych rád zmínil jeden citát, který z mé strany asi byl nejlepší, a na mě zapůsobil nejvíce:
Chtěj dělat, co musíš, a brzy budeš dělat, co chceš!