Projekty jako z Dannyho Parťáků


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 01.05.2022

Sprint   Jake Knapp

Metoda SPRINTu byla vyvinuta v google ventures (kapitálovém fondu), který spravuje google a nabírá do něj slibné startupy. Tato metoda kombinuje všemožné přístupy PŘ k tomu, aby se za pouhých 5 dní dostalo výsledku na otázky, které provází naše problémy. 


Příprava jeviště

Prvně bychom si měli zvolit problém, který chceme vyřešit. Poučka čím větší a palčivější tím lepší se aplikuje i zde. Problém je nutné vyřešit a za 5 dní to stihneme. Dalším krokem je volba týmu. Autor to krásně popisuje na Dannyho parťácích. Do týmu potřebujeme experty na dané oblasti, které se týkají našeho problému. Tým by měl být složen přibližně ze 7-9 lidí. Mozkem celého projektu bude tým a jeden rozhodovač. Ten má na starosti veškerá rozhodnutí, které budou probíhat v následujících 5 dnech. Do týmu se nám bude hodit finanční expert či marketingový. Abychom však měli diverzitu potřebujeme i nějakého oposera. Toho bychom do týmu měli také přivést.


Základní pravidla a požadavky na sprint


Pondělí

Začneme strukturovanou diskuzí ze které nám vyplyne dlouhodobý cíl. Zeptáme se tak týmu “Proč tento projekt děláme?” Cíl by měl vycházet z ambicí a zásad týmu. Směřovat k dosažení vize. Následně si sepíšeme hlavní otázky na které chceme sprintem odpovědět. Zatím neřešíme to kolik jich je. Dalším krokem je pak nakreslení “procesové mapy” na whiteboard. V této mapě je postup, jak budeme řešit náš problém. 

Pro mapu je pár pravidel:

  1. vlevo jsou aktéři, kteří ovlivňují náš proces 
  2. vpravo je konec 
  3. šipky a slova mezi levou a pravou stranou
  4. jednoduše sepsáno
  5. participace celého týmu


Po té co sestavíme mapu se ptáme expertů a hodnotíme jí. Z části to může být náš tým ale zároveň to mohou být jakékoliv jiné osoby, které se dají považovat za experty v daném směru. Celý tým naslouchá a v průběhu se může upravovat i daná mapa. Také si účastníci píší na PostIt papírky otázky “Jak bychom mohli…” Ty na konec probereme a zahlasujeme o nich. Ty nakonec přidáme k dílčím procesům v mapě. 

Vše máme hozené na tabuli a následně volíme cíl sprintu. Rozhodovač rozhoduje tým probírá. 


Úterý

Naší pondělní práci v úterý zremixujeme a vylepšíme. První metodou budou bleskové ukázky. Když už máme cíl i proces jak dosáhneme řešení můžeme se někde inspirovat. Úkolem je inspirovat se nebo přijít na to, jak naši práci udělat dobře či lépe. Prostě co je dobrý nápad. Dáváme je na tabuli a necháváme je tam. Vše kreslíme nebo nějakým způsobem vizualizujeme. Aby toho kreslení nebylo málo čeká nás pak sbírání poznámek, následné hrubé náčrty řešení zkusit si variace a pak načrtnout řešení i s detaily. Tyto výkresy pak připravíme na středu.


Středa

Začneme s rozhodováním. Uděláme výtvarnou galerii všech nápadů. Ty pak prochází 2 kolovým hlasováním a nakonec rozhodovač rozhodne jaké řešení na námi stanovený problém budeme rozpracovávat. Dalším krokem ve středu je story board. Ten obsahuje “příběh” jak otestujeme naše řešení v pátek. 


Čtvrtek

Ve čtvrtek tvoříme prototyp. Princip je jednoduchý. Fake till you make it. Uděláme kostru, která nám toho dokáže říct mnoho. Nejdeme po dokonalém produktu. Důležité je experimentovat. Prototyp sestavujeme tedy tak, jak se hodí na náš produkt. Abychom však měli jasně stanovené výstupy potřebujeme makat. 

  1. vybereme nástroje, které k vytvoření prototypu použijeme
  2. rozdělíme práci
  3. spojíme to dohromady
  4. otestujeme

Jsme připraveni na páteční testování!


Pátek

Náš prototyp budeme testovat na 5 zákaznících. Potřebujeme také z týmu vybrat jednoho experta, který bude rozhovory vést. Hodí se člověk sociálního rázu a s uměním klást otázky. Hloubkový rozhovor pak probíhá v 5. krocích

  1. uvítání
  2. otázky na souvislosti
  3. představení prototypu
  4. Úkoly a pošťouchnutí 
  5. rychlé shrnutí

Pátek pak po testech zakončíme reflexí a zhodnocením. 


 ATP do praxe




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Švecová - 02.05.2022 - 10:04


hmm... asi nevidím překážky, které vidíš Ty, tedy alespoň ne z Tvé eseje. Tedy IMO by to šlo. Zkusila bych to hned na realitky, nebo udělat týdenní "BG".

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: