V projektu Útulnoff jsem se stal projektovým manažerem a proto jsem potřeboval nějakou knihu, která by mi projektové řízení představila a odpověděla na otázky, které jsem potřeboval.
Co je to projekt?
Projekt je jedinečná skupina kroků vedoucích k dosažení stanoveného cíle či výsledku.
Projekt je jedinečný
Projekt je vymezen v čase, penězích a zdrojích
Projekt je realizován týmem lidí z různých částí organizace
Projekt je složitý a komplexní úkol
Projekt je rizikový
Co je to projektové řízení?
Je to soubor pravidel, postupů, metod a nástrojů, které pomáhají projektovým týmům koordinovat společné úsilí tak, aby dodaly správné výsledky.
Projektové řízení mi je sympatické, protože respektuje nějaký řád a vytváří přehlednost. Jde o to si věci promyslet a vytvořit systém, aby se o nich dalo přemýšlet a komunikovat.
Problémy, které nejvíce ohrožují úspěšnost projektů
Neustále zjišťování shody se zákazníkem
Vždy je důležité se pravidelně ujišťovat o konsenzu se zákazníkem, hlavně co se týká rozsahu, času a peněz. V projektu Útulnoff to díky pravidelným schůzkám děláme, ale také se mi stalo, že jsem si nestanovil rozsah práce a udělal práci zbytečně a zadarmo. Pokud na to budete myslet, vyhnete se zbytečným chybám, které stojí čas, energii a peníze. Tyto chyby mohou projekt úplně potopit.
V projektovém řízení se tomu říká řízení očekávání. Nejedná se o manipulování zákazníka, ale proces ve kterém se zákazníkem komunikujete popis očekávání, který bude win-win. Řízením očekávání předcházíte možným nedorozuměním.
Business Case
Business case je dokument, který má za cíl ověřit, že je navrhovaný projekt potřebný, životaschopný a realizovatelný.
Je vhodné si při tvoření business case položit tyto otázky:
Jaký je výchozí stav? Co je příležitostí či problémem, který je třeba řešit?
Proč chceme projekt realizovat? Jaké přínosy by měl projekt mít?
Jaké jsou možnosti řešení problému? Která z možností je nejvýhodnější?
Jaký bude cíl projektu - cílový stav?
Jakými cestami lze cíle dosáhnout?
Která cesta k dosažení cíle je nejvýhodnější?
Zakládací listina
Zakládací listina je dokument, který formálně ustanovuje existenci projektu. Je to vlastně smlouva mezi vedením a manažerem projektu, kterou dostává manažer projektu zodpovědnost vymezeného cíle a zároveň získává pravomoc vyžadovat součinnost od členů projektového týmu.
BATNA
Jako projektový manažer musíte být schopný vyjednávat. Právě pro tuto schopnost je na konci knihy věnována kapitola s metodou BATNA. Říká se, čím více možností, tím větší pravděpodobnost na úspěch. A o tom je BATNA. Jde o to připravit si několik dalších reálných řešení, když vyjednávání nevyjde. Je potřeba každou možnost otestovat, zda nám sedí do našich termínů a finančního rozpočtu.
Díky informacím z knihy jsem mnohem efektivněji představil WBS týmu a tím jsme mohli zpětně reflektovat na naši práci a tím pádem si spravedlivě rozdělit finance. Nabil jsem pár nových informací, které vzhledem k rozsahu a stádiu projektu nemohu v projektu Útulnoff použít, nicméně do dalších projektů se budou hodit.
Knihu doporučuji každému, kdo chce začít s projektovým řízením. Jsou v ní základní informace, které do začátku potřebujete, a vše je napojeno na praxi. Jednoduše to můžete aplikovat do své praxe.
Neudělejte tu stejnou chybu a nekupujte si tuto knihu společně s knihou Projektový management od stejného autora. Protože celá kniha Projektového managementu v praxi je shrnuta v knize Projektový management asi na 20 stranách. Doporučuji si koupit rovnou knihu Projektový management a proniknout hlouběji do téma projektového řízení.
Moc mi nevyhovovala struktura knihy ve smyslu předávání informací o projektovém řízení formou příběhu Petra a Kristýny, kteří mají vlastní kavárnu a chtějí implementovat nový design produktu. Kvůli tomu je v knize spoustu balastu, kterým se musíte pročíst a občas najdete zajímavou věc. Proto doporučuji knihu Projektový management, kde se dozvíte informace mnohem efektivněji a ve větší hloubce.
Business case - důvody pro zahájení projektu nebo úkolu
BATNA - Best alternative to a negotiated agreement