Pro knihu Projektový management v praxi jsem se rozhodla, protože si chci ujasnit některé pojmy z projektového řízení, které už znám a také kvůli předmětu Projektové řízení.
Myšlenky z knihy:
Měřitelnost - co nelze změřit, to nelze řídit. Je proto důležité u všeho co děláme jednat věcně a vyhnout se abstrakci tam, kde to není nutné. Samozřejmě ne vždy je to možné.
Odpovědnost - pokud děláme všichni všechno, nedělá nikdo nic. To už jsme se měli tu čest přesvědčit všichni hned několikrát a stále stejnou chybu opakujeme. Je dobré si ro zvědomovat a snad se nám to podaří časem eliminovat.
PROJEKT =
Projekt je jedinečná skupina kroků vedoucích k dosažení stanoveného cíle či výsledku. Je jedinečný, má časové a zdrojové omezení, je tvořen týmem lidí z různých odvětví firmy. Řeší komplexní složitý úkol a nese riziko.
PROJEKTOVÉ ŘÍZENÍ =
Projektové řízení je soubor pravidel, metod a postupů, které pomáhají projektovému týmu dosáhnout výsledku.
BUSINESS CASE
Business case je dokument, který má za cíl ověřit, že je navrhovaný projekt potřebný, životaschopný a realizovatelný.
LOGICKÝ RÁMEC, ZAKLÁDACÍ LISTINA
Tyto dva dokumenty slouží k nastínění projektu před jeho zahájením. Nastavujeme co bude řešeno, kdo to bude řešit, finance a další zdroje, cíle.
WBS
V WBS tvoříme “pavouka” aktivit projektu. Rozepisujeme, co vše je potřeba udělat a co je potřeba udělat, aby se to udělalo.
CPM – metoda kritické cesty
V CPM vidíme, kolik času máme na jaký úkol a co se nesmí zpozdit, jinak to naruší další chod řetězce.
GANTTŮV DIAGRAM
Pomocí ganttova diagramu plánujeme aktivity, jejich dobu trvání od kdy do kdy.
HISTOGRAF ZDROJŮ
V tomto grafu vidíme rozdělení co kdo dělá, pomáhá nám zvýšit efektivitu práce a vidíme možné přetížení nebo naopak prostoje.
ATP
Metody z této knihy jsem použila už několikrát v projektech. Například v projektu Svatby v kapse jsme vytvořili velkou WBS, na které máme rozepsaný kompletní průběh svatby a jejích jednotlivých částí. Zatím jsme ho ale na žádné svatbě nevyužili, protože nás teprve čekají, takže nevím, jestli splní svou úlohu správně. Tak jako tak jí určitě budeme průběžně upravovat a vyvíjet.
Dále jsme si v projektu seznamovák udělali logický rámec projektu. Nejvíce přínosné pro nás bylo vymýšlení měřitelných cílů projektu.
Na TS s Teamly jsme v minulém semestru prošli celé projektové řízení a každé jedno TS bylo věnované některé z metod PŘ. Byl to za mě skvělý způsob, jak se seznámit se základy daného předmětu a rovnou jsme většinu (co šlo) zkoušeli aplikovat na projektu čočkýna do praxe.