Proč spíme
Matthew Walker
Proč jsem si knihu vybrala?
Zaujal mě už samotný název knihy. Se spánkem jsem v minulosti měla problémy a zajímají mě souvislosti mezi spánkem, psychickou pohodou člověka a vědecky podložené informace na toto téma. Tuto knihu mi doporučila kamarádka s tím, že je to výborně zpracovaná publikace, ve které najdu snad vše, co se týká informací na toto tolik důležité téma.
Krátce o autorovi:
Matthew P. Walker je britský vědec, profesor neurovědy a psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley a přední expert na výzkum spánku. Je zakladatelem a ředitelem Center for Human Sleep Science.
Co jsem si z knihy odnesla:
Kniha je souhrnem informací, které v současné době věda dokáže poskytnout na téma spánek. Odpovídá na otázky jako: proč spíme a jak moc je důležitá kvalita i kvantita času, který trávíme spánkem.
Ukazuje také dva druhy spánku (REM a NREM) a vysvětluje jejich rozdíl. V tomto kontextu zdůrazňuje, že je opravdu důležité spát 8 a více hodin (mezi 20 hodinou večerní a 12 hodinou dopoledne).
Potřeba spánku a kdy máme produktivní část dne je ale také individuální a záleží hodně na biologickém cyklu (Circadian rhythm), který je vlastně kolísáním mezi bdělostí (aktivitou) a ospalostí (potřebou odpočinku) a je ovlivněný denní, měsíční a roční periodou. Někteří z nás jsou proto ranní ptáčata a jiní noční sovy. Všichni ale potřebujeme ke svému zdraví kvalitní spánek, který souvisí i s jeho délkou.
Mnozí, hlavně mladí lidé, spí často méně než 6 hodin. Autor opakovaně apeluje na min. 8 hodin a více podle potřeby. Dlouhodobý a chronický spánkový deficit vede v pokročilejším věku hlavně k zapomnětlivosti, špatné paměti, neschopnosti se soustředit a dalším problémům jako jsou insomnie (porucha spánku) nebo narkolepsie. Může mít také nepříznivý vliv na vnik některých nemocí jako jsou rakovina nebo kardiovaskulární onemocnění.
Kniha také nabízí konkrétní rady, které mě nejvíce oslovily, jak spát lépe a jak řešit problém s poruchou usínání, který trápí poměrně velké procento populace. Jednoduché rady zahrnují např.:
- Probouzejte se každý den ve stejný čas, včetně víkendu, což znamená chodit spát v přibližně stejnou dobu ve všední den i o víkendu.
- Pravidelné střídání aktivní části dne a spánkové části má příznivý vliv na tvorbu hormonů jako melatonin – velmi důležitý hormon – který se tvoří při kvalitním spánku a má velký vliv na naše psychické zdraví. Další hormon je adenosine – chemická látka v těle, která postupně během aktivní části dne narůstá a způsobuje potřebu spánku, když jsme vzhůru přibližně mezi 12 a 18 hodinami. Spánek tuto látku z nás „opláchne“ a po osmi hodinách téměř zmizí.
- Naopak, když o víkendu chodíme spát pozdě, „rozhodí“ to náš spánkový rytmus a naše tělo se může dostat do stavu (vlivem chemie, která se v těle odehrává), kdy jsme unavení a ospalí téměř neustále.
- Omezte večer používání obrazovek (TV, PC, telefon), hlavně ložnice je místo odpočinku
- Alespoň hodinu před spaním udělejte něco odpočinkového sám pro sebe: čtení, relaxační cvičení, psaní do deníku apod.
- Upravte dobu, kdy naposledy jíte, dejte pozor na kafein – velké jídlo naposledy 3 hodiny před spaním, káva nebo silný černý čaj nejméně 8 hodin před spaním
- Zařadit do svého denního rytmu pohyb – cvičení, běh, kolo apod., ale nikoli večer, nejpozději 3 hodiny před spaním
- Pokud spíme přes den, neměla by doba spánku překročit 45 min., hrozí narušení biologických hodin
Závěr/ ATP
Kniha mi ukázala, že není nic lepšího, co můžu udělat pro své zdraví, než zlepšit kvalitu a kvantitu svého spánku. Obecně mám problém s nastolením pravidelného a zdravého rytmu ve svém životě a je to pro mě velké téma. Dokončování studia a poměrně náročná práce, kterou mám a samozřejmě také moje vlastní špatné návyky způsobují, že nemám v životě dostatek spánku, pohybu a zdravého odpočinku. Tato kniha mě velmi oslovila a určitě chci vyzkoušet praktikovat doporučení, která jsou v knize uvedena. Kniha je podložena mnoha vědeckými studiemi a některé pasáže nejsou úplně jednoduché číst právě z tohoto důvodu, její obsah ale považuji za velmi důležitý a zajímavý.