Proč spíme


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 16.02.2022

Proč spíme   Matthew Walker

Tato kniha ležela na mé poličce pěkně dlouho, dostal jsem ji od sestry k narozeninám a i když jsem ji hned začal číst, tak její dočtení jsem neustále odkládal, protože mě kniha neustále naváděl úplně překopat můj život a já věděl, že to dává smysl, jen jsem se asi té změny až moc bál. 


Kniha je rozdělena do čtyř částí, v první částí se seznamujeme s pojmem spánek a s vlivem, který na nás může mít. V další části nám autor spánek přibližuje již více do hloubky a především nám říká, jaké důsledky a vlivy na nás nedostatek spánku má a jaké procesy probíhají. Třetí část je více vědecká, autor se zaměřuje na sny a jaký vliv sny mají na kreativitu a život. Čtvrtá část se zaměřuje především na spánkové poruchy. 


Zaujala mě část, jež se týká Melatoninu, protože jsem o něm hodně slyšel, ale nikdy jsem se o to více nezajímal. Netušil jsem, že se mu říká třeba ,,upíří hormon” a právě za pomoci tohoto hormonu dostane náš mozek rozkaz, že je na čase jít spát. Zajímavé je, že na samotný proces spánku nemá melatonin vliv, má na starosti vyloženě to načasování. 


 

Dále přidávám důležitý graf, který zobrazuje naší potřebu spánku a podívejte se pozorně na ty časy, kdo z nás to dodržuje? Myslím si, že jen málokdo. To byl o pro mě celkem těžké uvědomění, že bych fakt měl chodit spát dřív a dýl, ovšem když mám tolik povinností, tak absolutně netuším, jak bych to stíhal. 


Zajímavé je i porovnání spánku v dětství, či kojeneckém věku – kdy u obzvlášť menších dětí nepozorujeme jeden delší spánek, ale děti chodí spát vícekrát ovšem spí kratší dobu. S dospíváním nám klesá REM spánek a v pubertě nastane vyvrcholení NREM spánku. 


Vliv spánku na paměť je jednou z věcí, co se mě dotkla. Rozhodně nechci působit jako zapomětlivý stařík, protože si myslím, že poslední dobou zapomínám dost často a rád bych na tom nějak zapracoval. Proto pro mě bylo překvapivé, že spánek má vskutku zásadní vliv na paměť a navedlo mě to k tomu své spaní alespoň trochu začít přehodnocovat. 


Zajímavá byla pak ukázka vlivu spánku a to především kolik spánku bylo na hráčích NBA. Jednalo se o reálnou studii, k níž taky přikládám obrázek a myslím, že z něj sami pochopíte, že spát 8 hodin má své výhody. 


 


Jako kreativec taky musím zdůraznit i vliv spánku na kreativitu a zaujalo mě, že ve fázi REM spánku vznikly jedny z největších objevů. Autor dokonce zmiňuje, že REM fáze je takový informační alchymista. 


 

Atp a závěr: 


Upřímně se přiznám, že kniha byla vážně náročná na přečtení a taky že mi to trvalo neskutečně dlouho. Odnáším si z ní především uvědomění si, že spánek je zatraceně silně opomenutou stránkou našeho života, je až k neuvěření, kolik procesů během spánku probíhá. Kniha ve mně opět probudila zápal vstávat dřív a chodit spát dřív, ovšem je jen otázkou, jak dlouho tento režim dokážu udržet. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: