Pravidlo žádných pravidel: Hastings, Meyerová


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 08.02.2022

Pravidlo žádných pravidel   Reed Hastings, Erin Meyerová

Tato kniha popisuje firemní kulturu celosvětově známé společnosti Netflix. Kultura této společnosti se postupně vyvíjela až k podobě, ve které je dnes - svobodné. Tato svoboda se vyznačuje například neomezenou dovolenou, nejvyšším platem v daném oboru nebo flexibilní pracovní dobou.


Tato svoboda ale není pro každého. Je pro pracovníky, kteří ji dokáží dobře využívat a ne zneužívat.


TAP vs. Netflix


Netflix: soustředí se na nábor talentovaných lidí, kteří přesně zapadnou do jejich kultury. S tím souvisí i jejich následné vedení a nikoliv kontrolování.

TAP: věřím, že s postupem času se bude dařit přijímat do studijního programu lidi, kteří přesně zapadnou do tohoto konceptu vzdělávání. Vzhledem k tomu, že jsme teprve na začátku, tak hodně zájemců neví, do čeho pořádně jde. Z toho pak plyne, že jsou zde i lidé, kterým koncept úplně nevyhovuje a preferovali by spíše kontrolu než vedení.


Netflix: pro podporu inovací se snaží tvořit prostředí, ve kterém se lidé nebojí snít, ozvat se a riskovat.

TAP: prostředí tohoto studijního programu vybízí k tomu, aby každý dosáhl svých snů. Nicméně nás pořád drží lehce při zemi to, že jsme na akademické půdě a ne čistě v podnikatelském inkubátoru. Občas se mi osobně v hlavě kříží to, že jsem podnikatel a zároveň student vysoké školy, kdy každá část vyžaduje jiné povinnosti.


Netflix: Upřímnost vždy a všude. Je lepší tvrdá pravda než někomu mazat med kolem pusy. S tím souvisí i zpětná vazba napříč celou firmou sloužící k rozvoji jedince.

TAP: zpětná vazba je hodně probírané téma. Myslím si, že v mém týmu se o otevřenou zpětnou vazbu snažíme. Nicméně na úrovni celé komunity to ještě úplně dobře nefunguje. Ale je potřeba začít od jednotlivce a tedy sebe samého.


Netflix: kontrolní mechanismy se mohou vypustit, pokud vůbec nepřijmeme flákače a lidi s neprofesionálním chováním. Čím více máme ve firmě nadaných lidí, tím více jim můžeme dát svobody. Zároveň je prostředí plné nadaných lidí velmi podporující - tým je silný jako jeho nejslabší článek.

TAP: zpětně si vzpomínám, že často jsme probírali kontrolní mechanismy právě kvůli pár flákačům, kteří nebyli schopni plnit své povinnosti. A také jsme často byli až příliš tolerantní k nízkému výkonu celého týmu. Nicméně alespoň základní kontrolní mechanismy, jako v případě metrik, jsou za mě dobrým krokem, který v začátcích může ukázat směr a flákače "vyhnat z kola ven". Ale nejsou to za mě věci, které by měly provázet celé studium, protože pak se svoboda ztrácí.


Netflix: neomezená dovolená, při které nadřízení jdou příkladem. To znamená, že si berou dovolené poměrně hodně a neostýchají se u toho. Chtějí, aby jejich zaměstnanci měli v pořádku work-life balanc.

TAP: přijde mi, že u nás jsme hodně zaměření na výkon a volno si dáváme až v případě naprostého vyhoření. Pokud se objeví typické školní volno jako například letní nebo vánoční prázdniny, tak se očekává, že po tomto volnu se vrátíme s výsledky práce. A pokud se nevrátíme s výsledky, tak v mém případě nastanou výčitky. Cítím, že se to pomalu začíná lepšit, ale zavedla bych něco jako "kreativní volno", aby si mohl člověk odpočinout od denních úkolů a přijít s novými nápady.


Netflix: zaměstnanci jednají v nejlepším zájmu firmy a nemají zájem ji okrádat nebo špinit její jméno.

TAP: jistě se najdou i teampreneuři, kteří zneužijí svobody vzdělávání a budou si hodně věcí ulehčovat. Nicméně takoví nás obvykle opustí v prvním ročníku a je to tak správně. Svobodná firemní kultura je tvořena pro lidi, kteří souzní s konceptem firmy a jednají v jejím nejlepším zájmu.


Když jsem tuto knihu dočetla, tak jsem dostala chuť pracovat ve firmě, která firemní kulturu jako Netflix. Nicméně si uvědomuji, že k takové práci musím nejprve dospět. Předchází tomu právě práce se svobodou, kterou si zkouším u nás v TAP. Věřím, že si uvědomuji míru zodpovědnosti, kterou svoboda přináší a že zároveň postupem času zvládnu v takovém prostředí spolehlivě pracovat.

Co se týká svobodné firemní kultury v TAP, tak jsem si jistá, že ke svému vrcholu dospěje. Jak se píše v knize, tak v Netflixu také všechno hned nefungovalo a jistě dodnes nefunguje výborně. Jen je třeba na své chyby reflektovat a pracovat na nich, o což se TAP komunita snaží.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: