Proč jsem si knihu vybral?
Na knihu jsem viděl spoustu esejí v naší Tiimi bance, navíc mě zaujal i název knihy, a proto jsem o knize začal zjišťovat více. A ačkoliv mě v slova v anotaci knihy trochu odradila - "nejlepší motivační kniha na světě" - po spoustě doporučeních jsem se rozhodl ji dát šanci.
Úvod
Kniha se zaobírá 64 praktickými pravidly, které bychom měli dodržovat, abychom dosáhli toho, čeho chceme - tedy byli úspěšní. Po přečtení knihy mohu rovnou říci, že samozřejmě nejde dodržovat všechny z nich. Zaprvé jich je mnoho, jsou sice hezky napsaná, ale velmi obsáhlá, a hlavně - spoustu z nich je uplatnitelných pouze na americkém trhu. Nicméně i my v České Republice si z nich můžeme odnést aspoň nasměrování a inspiraci. Kniha je údajně pro každého - od úspěšného leadera, až po učitele, rodiče či studenty. Dle mého názoru je ale určena primárně pro podnikatele, a proto bych ji úplně ostatním nedoporučoval, pokud nemají o problematiku opravdu zájem.
Princip Canfielda je v jádru jednoduchý - jak se dostat z místa kde jsme na místo, na které chceme. A pro tento princip je několik dalších, menších principů, které vypíšu dále.
Propojení s praxí
Nebudu tu samozřejmě vypisovat všech 64 pravidel, ale vyberu a rozepíšu se o těch, která se mi osobně líbila nejvíce a příšla mi aplikovatelná právě i do naše geografické lokace.
Paranoia je stav (ve vážných případech je to až duševní porucha), kdy se cítíme neustále ohroženi druhými bez patřičných důvodů, často je doprovázeno i konspiračními teoriemi, a každý jsme toto asi v mnohem menším měřítku zažili. Autor ale nabízí myšlenku - proč si nemyslet opak? Místo toho abychom si mysleli že nás ostatní nemají rádi, proč nepřemýšlíme jako by nás rádi měli? Proč radši nepředpokládáme, že nám lidé chtějí pomoci, a ne ublížit? Proč nepřemýšlet pozitivně?
Máme tendence si myslet, že nás všichni nějakým způsobem soudí. Ale například, na skupinové fotce, na koho se kouknete jako první? Správně, na svůj,. stejně jako všichni ostatní. Proč tedy nezačít přemýšlet pozitivněji, předpokládat, že nás ostatní mají rádi, že jsme vtipní, že vypadáme dobře? Proč nebýt opačně paranoidní?
Vše, co se nám v našem životě stane, můžeme buď považovat za úplnou katastrofu, a nebo naopak skvělou příležitost. Problém ale je, že nikdy dopředu nevíme, která z těchto dvou to bude.
Většinu věcí co se nám stanou máme tendenci označovat negativně. Nemáme štěstí, život není fér, proč se to muselo stát zrovna mně, atd... Jenže pravdou je, že nikdy nevíme, jak se situace nakonec vyvrbí, zda nám uškodí, nebo nakonec pomůže. Nevidíme do budoucnosti, tudíž je zbytečné předpokládat, a mnohem lepší bude se na věc koukat z pozitivního úhlu pohledu. Z každé situace, i té špatné, se můžeme minimálně poučit.
Pro každého, a hlavně pro nás v Tiimi, je stanovování cílů jeden z nejdůležitějších aspektů pro úspěch. Také to bylo často zmiňováno v knížkách, které čteme (napříkald "7 návyků skutečně efektivních lidí"), nebo které aspoň čtu já, tak tady není výjimka. Jak jinak chceme dosáhnout toho, co chceme, bez toho, aniž bychom si to dopředu stanovili?
Vyhraďte si každý den čas, a představte si jeden ze svých cílů již jako splněný. Představte si, jakou radost máte, jaké výhody vám to přináší. Toto je dle autora jedna z nejdůležitějších věcí, které můžeme udělat pro splnění svých snů. V dnešním moderním světě se to dá přirovnat k současnému trendu, manifestaci.
Vědecké studie prokázaly, že náš mozek nerozlišuje mezi vizualizací a reálným splněním našich cílů. Pro oba případy používá identické procesy a vypouští do těla stejné hormony. Na toto taky existuje velmi zajímavý experiment od Maxwella Maltze.
Jedná se o velmi mocný nástroj využívaný mnoha lidmi. Získáváte tím kontrolu, zvyšujete produktivitu a lepší time-management. Když si budeme své aktivity plánovat předem, a strávíme pár minut vizualizací, jak chceme, aby náš den vypadal, naše mysl na tom bude přes noc podvědomě pracovat. A také můžeme náš den začít velmi rychle, protože přesně, co, kdy a jak budeme dělat, a víme, co nás čeká a nemine.
O důležitosti být proaktivní asi všichni víme, a též je zmiňovaná ve spoustě knihách, proto se tu o ní nebudu tolik rozepisovat.
Jak bych knihu hodnotil?
Kniha byla možná složitější na přečtení. Je sice srozumitelná, ale velmi obsáhlá, pravidel k úspěchu je hodně, a tak z knihy může mít člověk učebnicový pocit. Vždy jsem si po nějaké době dal od knihy pauzu, abych si uspořádal myšlenky, nicméně to mě od knihy neodradilo. Je nutné však podotknout, že dle mého názoru je kniha napsaná dle typického amerického trhu, tudíž ne úplně použitelná v našich podmínkách. To ale neznamená, že jsem si z knihy nic neodnesl. Našel jsem v ní mnoho užitečných rad, nejen k podnikání a úspěchu, ale i něco, co si mohu převést do osobního života. Tudíž knihu rád doporučím dál, ale asi pouze lidem, kteří se o danou problematiku zajímají.