Přijde mi to jako taková klasika, kterou každý četl. Tak jsem se rozhodl si ji taky přečíst, abych zjistil, jestli jsem o něco nepřišel. Tím, že obsah knihy není potřeba vnímat tak detailně tak to bylo optimální jako audiokniha na cestování.
Klíčem k úspěchu je převzít plnou odpovědnost za svůj život. Přestat obviňovat okolnosti, lidi nebo situace a uvědomit si, že mám kontrolu nad tím, co dělám a jak na věci reaguji. Každý den si připomínám, že já sám jsem ten, kdo může v jakékoliv situaci něco změnit. Důležité je taky mít jasno v tom, kam směřuji. Stanovení konkrétních a měřitelných cílů (SMART) mi pomůže zůstat na správné cestě. Sepsáním krátkodobých i dlouhodobých cílů získávám lepší kontrolu nad svým postupem a udržuji si jasný směr.
Všechno se krásně propojuje s metodikou. To že jde změnit opravdu cokoliv jsem se naučil už na konci prváku. Ale ještě celý druhák mi trvalo si uvědomit, že musím dobře zvažovat. Co stojí za to, abych tomu věnoval svou energii a čas, abych to změnil.
A druhá věc Learning contract je za mě jedna z nejvíce geniálních praktik, co tady máme. Nutí nás stanovovat si dlouhodobější cíle. A učit se je naplňovat. Jeden z mých největších ”aha” momentů bylo, když jsem se chystal pustit do další věci na kterou jsem neměl čas a pak si vzpomněl na svůj learning contract a uvědomil si, že to tam nemám. Pak jsem zvážil jak moc mě to trápí a uvědomil si, že to není věc, do které bych se měl pouštět.
Jednou z nejdůležitějších věcí je změnit omezující přesvědčení, která mě brzdí. Třeba to, že si někdy říkám „nejsem dost dobrý“ nebo „nemám na to prostředky“. Nahrazuji je pozitivními afirmacemi jako „mám vše, co potřebuji k úspěchu“. Vytrvalost je další klíčová věc. Neúspěch beru jako lekci, a ne jako konec. Když se něco nepovede, zhodnotím, co jsem se naučil, a pokračuji dál s novými poznatky.
Tenhle mindset jsem už více rozebíral v Překážka jako cesta. Takže to více rozvádět nebudu.
Najít si mentora je jednou z nejlepších věcí, které můžeme udělat. Mentor mi pomáhá zkrátit křivku učení a poskytuje cenné rady. Aktivně bychom měli hledat někoho zkušenějšího, kdo mě může inspirovat a podpořit na mé cestě. Budování silné sítě kontaktů (networking) je další zásadní věc. Chodit na akce, workshopy a setkání, kde můžu potkat nové lidi, kteří mě mohou inspirovat nebo posunout dál. Musíme ale dávat i něco nazpět – sdílet své zkušenosti a nabízím pomoc.
Komunita je to nejcennější, co tady v Tiimi máme. Pomáhá nám všech se mnohem rychleji učit a zároveň rozjíždět naše podnikání díky rozsáhlé síti. Za mnoho svých znalostí vděčím starších ročníků, kteří se se mnou bavili v TAPu anebo chodili na naše TS. Teď když jsem sám v třeťáku snažím se sdílet co jsem se naučit a budovat si network. Bude ale ještě muset zapracovat na network mimo Tiimi. V tom teď docela zaostávám, a to hlavně kvůli nedostatku času.
Abychom měli kontrolu nad svými financemi, musíme si vytvořit jasný finanční plán. Stanovit si finanční cíle – kolik chci vydělat, kolik ušetřit a do čeho investovat. Pravidelné finanční přehledy mi pomůžou sledovat pokrok a přizpůsobit strategii. Další zásadní věcí je investice do sebe. Pravidelně investuji do svého vzdělání a dovedností – knihy, kurzy nebo semináře. Díky tomu můžu neustále růst a otvírají se mi nové příležitosti.
Finanční gramotnost je k úspěchu všude velmi užitečná. Jelikož nám pomůžou žít v menším stresu z nedostatku peněz. Což bych řekl, že je při podnikání celkem časté. A samotný TAP je dost finančně náročný, než se rozjedou pořádně projekty. Pro mě vždycky bylo základem se rozhodovat co chci kupovat a co ne. A hlídat se abych se vyhnul pravidelným zbytečným nákupům. Pro mě to vždy bylo spíš o tom si dělat kafe levně v TAPu než ho kupovat. A ne nechodit nikdy ven na pivo.
Jsou to dost mindsetový věci. Kniha byla za mě dobrá, ale opravdu přehnaně dlouhá pro takovéhle téma. Ale taky to může být tím, že pro mě většina věcí nebyla nových, protože jsem je znal už z jiných zdrojů.
Připomněl jsem si, že bych měl zase upravit svůj learning contract a taky začít více budovat svůj network mimo Tiimi.