Pravidla úspěchu


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 08.09.2021

Pravidla úspěchu   Jack Canfield

Pravidla úspěchu

Autor: Jack Canfield


Proč právě tato kniha?

Knihu Pravidla úspěchu jsem si vybral především kvůli tomu, že se snažím pracovat na své osobní vizi. Chci si být jistý, že to, co dělám je správně a že mě to posouvá tím správným směrem. Poslední dobou se mi stává, že mě některé věci prostě jenom serou (jo, je to super na trénink růstového myšlení jak pro mě, tak pro mé okolí :D) a já chci vědět, co s tím. Zároveň jsem na knihu dostal samé skvělé recenze, takže bylo jasno… 


I. Základy úspěchu

Velmi rád používám rčení: „Každý svého štěstí strůjcem.“ Celá první kapitola se mi pojí právě s tímto rčením, protože za naše činy jsme zodpovědní pouze my sami. Nesmíme dovolit, aby nám někdo jiný určoval, co máme nebo nemáme dělat – svobodné rozhodování patří mezi vlastnosti úspěšného člověka. Ale jak se dostat ze své aktuální situace do té, ve které bych si přál být? Ze všeho nejdřív je důležité si uvědomit to, jaká je má aktuální situace a stejně tak si ujasnit, jak vypadá můj vysněný cíl.


CÍLE a VIZE na cestě k úspěchu – Opět nás to navede k cílům a vizi, bez kterých by se cesta k úspěchu procházela jen těžce. Kdo tvrdí opak, tak kecá. Je jasné, že bez cíle vůbec nemusíme vědět, jestli jdeme správně. Z toho nám vyplívá, že v prvním kroku musíme rozhodnout, kam vůbec naše cesta povede (k jakému životnímu cíli), a pak k tomu cíli přizpůsobme celý náš život, abychom se ho dočkali. Jako nepostradatelný kompas můžeme použít představy toho, co nás motivuje nejvíc, protože je jasné, že takový kompas nás jen tak nezklame. Také bychom na naší pouti za úspěchem měli převzít zodpovědnost za své činy a neházej vinu na ostatní. 


„Když nemůžu dopředu, můžu zahnout doleva nebo doprava, ale nesmím se přestat pohybovat.“


Cíl musí být SMART. Musíme k němu mít pozitivní představy a třeba ho i klidně rozdělit na více částí. Také je třeba nebránit se věcem, které jsou v souladu s mým cílem. Nebát se ptát na PROČ, které nám pomáhá prohloubit naše chápání a pomůže nám nás znovu správně nasměrovat. Nenechme se ovládat strachem. Buďme připraveni obětovat to co je pro náš cíl třeba. Říkejme NE věcem, které nás neposunou dál. Nikdy se nesmíme přestat učit z našich vlastních činů – neustále musíme zhodnocovat, co děláme, abychom to příště mohli udělat lépe (dbát na ATP). Opravdové selhání přijde až v momentě, kdy se na to sami vykašleme, proto na naše cíle nesmíme kašlat a vždy, když se zrovna něco nepovede, tak to dokážeme překonat! 


Čeho by se naše osobní vize měla týkat a co by měla obsahovat:

-       práci a kariéru, 

-       finance,

-       odpočinek,

-       zdraví,

-       vztahy,

-       osobní cíle, 

-       náš odkaz.


Při celém procesu je nezbytné naslouchat svému nitru, abychom se aspoň pokusili najít odpověď na otázky: „Co je moje poslání?“ a „Proč tu jsem?“. Říkejme si o zpětnou vazbu a nebojme se prosit o pomoc. 


-       Na co se chci soustředit? Chci vyzkoušet Pravidlo pěti, které mě zaváže k tomu, abych každý den dělal pět věcí, které mě můžou posunout k mému cíli. 


II. Abyste dosáhli úspěchu, změňte sami sebe

V této kapitole autor apeluje na to, abych se obklopovali lidmi, kteří jsou pro náš úspěch podstatní. Jak takového člověka poznat? Může to být například někdo, kdo dosáhnul toho, co bychom sami chtěli nebo kdo je expertem v oblasti, ve které bychom se chtěli rozvíjet. Platí obecně známý fakt, že jsme průměrem několika málo lidí, kteří jsou v našem nejbližším okolí – tito lidé nás formují a tvoří naše mentální modely. Určují také naše rozhodování a chování v některých situacích. To znamená, že pokud chceme být nejlepšími podnikateli a máme kolem sebe jen samé zaměstnance, tak asi nejsme v té správné společnosti, která by nás měla formovat. Lidé se dají pomyslně dělit na kotvy a motory. Omezte kontakt s kotvami. Buďte vybíraví a buďte sami motorem. Nikdo z nás není profíkem ve všech věcech, na které sáhne, ale k tomu, abychom mohli udělat smysluplný výstup, tak si musíme projít celou prací od začátku až do konce, proto nesmíme nechávat věci nedokončené. Může se stát (jakože se to stane), že nás potkají věci, které nám nepůjdou a nebudeme vědět, jak na ně, ale nejvíc nás obohatí, když se takovým věcem postavíme čelem a dokončíme je. Svět kolem nás se neustále vyvíjí, a to raketovým tempem a my se na něj musíme adaptovat, abychom v tom chaosu vydrželi. Sledujme technologie i pokrokové věci, protože jedině tak budeme mít širší obzor a budeme ve výhodě. Adaptujme se na změny a zkuste i předvídat jejich příchod. Je podstatné si budovat a osvojovat nové návyky, které nám na naší cestě pomohou uspět. 


Během svého života jsme měli pozitivní, ale i negativní zkušenosti. Zkuste si vzpomenout na své úspěchy a dbejte na „selflove“. Já sám jsem si vypsal svých 100 úspěchů, kterých jsem v životě dosáhl, a i přes fakt, že mi to zabralo docela dost času, tak je to krásný pohled na něco, co mi říká: „Dobře ty!“. Pomáhá mi to budovat si své zdravé sebevědomí, na které jsem pyšný. Vždy se lépe pracuje s čistým štítem, takže je dobré věnovat čas i nevyřešeným problémům, které by nás mohly stahovat dolů. 


Tato kapitola mi připomínala i trochu jednu z dohod od Dona Miguela Ruize – Dělejte vše, jak nejlépe dovedete, protože jenom tak budeme vždy vědět, že jsme pro danou věc udělali maximum, a tudíž nám nebude tolik líto, pokud neuspějeme.


III. Vytvořte vlastní úspěšný tým

V čem jste talentovaní? Co vám jde? Soustřeďme se primárně na to, v čem se cítíme dobře, baví nás a jde nám. Na všechny ostatní věci se dá najít někdo další, kdo bude tvořit náš úspěšný tým. Zapojme do akce i náš time management, ve kterém si rozdělíme čas tak, aby bylo jasné, kdy se budeme věnovat práci a kdy si hodíme nohy nahoru. Postavením takového týmu profíků budeme mít řešení na situace, které nám dělaly vrásky na obličeji. Vždy je výhodou, když máme někoho externího, kdo nás bude korigovat a držet nohama na zemi a teď nemyslím psychologa, ale kouče, které my naštěstí máme. Pokud ho ale nemáte nebo byste jich chtěli mít víc, tak je dobré hledat mezi lidmi, kteří jsou v daných oblastech, které vám nejdou ti profíci, o kterých jsem mluvil v předchozích odstavcích. Pravidelně organizujte meetingy, kde si budete předávat veškeré informace a rozdávat další úkoly. Naučte se přenechávat zodpovědnost a vzájemně si důvěřujte.


IV. Vytvořte úspěšné vztahy

Lidé okolo nás jednají často na základě vlastních domněnek a neověřených informací. Tohle jednání nikdy nepřináší nic dobrého a už vůbec ne výsledky. Nejen ve vašem týmu, ale i v osobním životě je důležité dbát na naslouchání a omezit argumentování. Jedině tak se dozvíme, co nám dotyčný chce říct a jedině tak ho můžeme opravdu pochopit. Během této kapitoly jsem si opět vzpomněl na Čtyři dohody. Tentokrát to byly hned dvě – Nehřešte slovem a Nevytvářejte si žádné domněnky. Pokud si budeme budovat vztahy s lidmi právě tímto způsobem, pak budeme obklopeni těmi, kteří k nám budou také upřímní a poskytnou nám radikálně otevřenou zpětnou vazbu, o kterou je požádáme. 


Ukazujme naši vděčnost všem, kteří si to zaslouží. Udržíme si tak schopné lidi v týmu. V každém případě dodržme to, co jsme slíbili. Pokud víme, že nám něco bude bránit ve vykonání nějaké práce, tak nic neslibujme. Dodržením všeho, k čemu se zavážeme, získáme respekt okolí. Snažme se inspirovat tím, co děláme a stejně tak se nechme inspirovat naším okolím my. Každý má přece rád, když o něj někdo jeví zájem. 


Dávejte si pozor na to, co vypouštíte z úst. Je to složitá věc, a to hlavně v případě, když mluvíte opravdu rádi (vím, o čem mluvím :D). Nejdřív myslete, pak mluvte, a pokud si nejste s něčím jistí, tak se doptávejte, ať máte ucelenou informaci. 


V. Úspěch a peníze

Když už chceme utrácet, tak by to mělo být za věci, které jsou nutné pro náš úspěch, a ne za blbosti, které by měly jen udělat dojem na lidi okolo nás. S penězi je to podobné jako s ohněm. Jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud chceme dostat to, co chceme, musíme nejdřív vědět, co to je a podle toho se k tomu přizpůsobit. Je třeba si to jasně stanovit a poté si za tím jít. Nikdy nedělá dobrotu, když vyděláváme peníze jen kvůli tomu, abychom je měli. Má to negativní dopad na naši psychiku a odkloňuje nás to od našich cílů. Nejlepší investicí je, když se snažíme pomoct svému okolí, protože tyto utracené peníze se nám vždy mnohonásobně vrátí. Získejte to, na co se soustředíte a nejprve zaplaťte sami sebe.


VI. Úspěch začíná teď

Jak už název kapitoly sám říká – úspěch začíná teď. Nikde není stanovená doba, kdy se má začít, protože vhodná doba začít je VŽDYCKY. Pokud si myslíte, že ještě v nějaké oblasti nejste dost zkušení, abyste začali, tak jste nejspíš nečetli pozorně moji esej. Nikdy nevíte, co vás potká a všechny potřebné skilly se naučíte během cesty nebo najdete své profíky, kteří vás obohatí. 


Takže kdy? TEĎ…


Závěr:

Upřímně nevím, kde bych začal. Kniha mi rozhodně pomohla v tom, abych si uvědomil, které věci jsou dobré pro můj úspěch, a které nikoli. Myslím, že vedle Páté disciplíny je to další kniha, kterou by si měl přečíst nebo poslechnout každý z TA. Jsou v ní obsaženy všechny zásadní věci, které jsou třeba k dosažení osobního i kolektivního úspěchu. Jsem na tuhle esej docela pyšný a jsem rád, že je tak obsáhlá, protože se k ní budu rozhodně pravidelně vracet a osvěžovat si získané 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Švecová - 13.10.2021 - 07:47


Nečekala jsem, že budeš z knihy tak nadšený :-). Je zajímavé sledovat, jak se stejně mnoho odborných knih na konec spojí s vizí a osobním mistrovstvím. Možná je na čase, abych tuto knihu dočetla. Mám ji rozečtenou již rok!

Nejnovější eseje:

Kategorie: Podnikání

Body: 2

03.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

03.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: