Pralesničku nejezte je jedovatá!


2 body

Hodnocení: 70 %

Přidáno: 07.03.2021

Snězte tu žábu!   Brian Tracy

Ke knize Snězte tu žábu jsem se dostal relativně náhodou. Dostal jsem ji o vánocích přímo od nakladatele Anag. Vybral jsem si tuto knihu, protože mám doma problémy s prokrastinací a nevěnuji se škole jako takové dostatečně. Nějaké dny se mi zdálo, že až moc prokrastinuji. 

Kniha je složena z 21 rad, které by čtenářovi měli pomoci s bojem proti prokrastinaci. Tyto rady se mi částečně prolévali už i s ostatními znalostmi z dalších knih. Proto tyto rady do eseje jen zahrnu alehce shrnu. Bohatší principy jsou už k přečtení v mých předchozích esejí. 

  1. Prostřete si stůl - Principy SMART cílů. Autor ukazuje 6 kroků, jak dosáhnout daného cíle. 
  2. naplánujte si každý den předem - tato kapitola mě motivovala k tomu, abych přesné plánování zkusil. První den předem jsem si naplánoval pátek. Plánování mi totálně vyhořelo, ale je to poučení. Na víkend, jsem si den neplánoval a hned v sobotu jsem měl pocit, jako bych nedělal věci, které bych měl. Odbíhal jsem od úkolů a nějaké věci jsem nechal rozpracované. Zjistil jsem, že není na škodu si plánovat i víkendové dny. V této kapitole mě zaujal citát Aleca Mackenzieho: “Hlavním zdrojem problémů je činnost, která není promyšlená. Autor pak na konci této kapitoly píše o tom, jak si cíle neplánovat například v rámci projektu. Vidím v tom možnost, jak efektivně dělat “úkoly”, které jsou nutné k tomu, aby projekt fungoval. V návaznosti na knihu je nejvyšším cílem Žába. Tu si rozkouskuji. Pokud jsou kousky ještě moc velké znovu je mohu rozkouskovat. Pak budu moct plnit dílčí úkoly zvlášť a rychleji. Vidím v tom i potenciál na gamifikaci. Soutěž, jak co nejrychleji sníst žábu. 
  3. Pravidlo 80/20 - o tomto pravidle jsem slyšel už předtím, než jsem přečetl tuto knihu, ale mám stále problém s tím, že mu nevěřím. Asi si ho musím uvědomit, nebo vyzkoušet. Pravidlo říká, že 20% mojí práce mi přinese 80% zisku. Autor však toro pravidlo dobře nastinuje na příkladu odkládání práce. Většina lidí (asi i včetně mě) odkládá právě těchto 20% (nejdůležitější), protože je to moc velký úkol na který si třeba nemusíme věřit. 
  4. Berte v úvahu důsledky - Tato rada rozvíjí pravidlo 80/20, protože by jsme si měli odpovědět na 3 otázky, které nám ukáží co je právě těch 20%, které chceme udělat. 
  5. Naučte se prokrastinovat tvořivě - prokrastinovat by jsme měli tak, aby nás to nějak obohacovalo
  6. Metoda ABCDE - metoda, které dělá prioritizaci úkolů. Osobně bych tuto metodu nevyužil, protože je v knize podána tak, aby byla spíše použitelná pro manažery nebo pro někoho, kdo zaměstnává lidi (bod D)
  7. Soustřeďte se na oblasti, které přinášejí výsledky - název kapitoly vypovídá sám o sobě
  8. Zákon tří - v této kapitole autor popisuje to, že by jsme se měli soustředit na 3 nejdůležitější cíle v každé oblasti našeho života. 
  9. příprava - Autor v knize říká, že jedním z nejlepších principů jak předejít prokrastinaci je věci si plánovat. (rada 2) Sám vím, že to nedělám dostatečně. Na druhou stranu vím, že když to jednou za čas udělám jde mi všechno lépe od ruky. Mít svou organizaci například i na počítači je super způsob, jak být efektivnější. 
  10. Krůček po krůčku - Žábu sníte nejlépe tak, že ji sníte kousek po kousku.
  11. Aktualizujte si své klíčové dovednosti - Princip celoživotního vzdělání se
  12. Identifikace nejslabších míst - v sobě najdeme to, co nás brzdí od práce nebo úkolů, které máme na starosti. Zaměřme se na tuto chybu a dělejme s ní něco. 
  13. Vyvíjejte sami na tlak - existují různé způsoby jak tuto radu převést do praxe. Pro mě je dobré, když si představím, že na moji práci někdo čeká. Pokud mě na to upozorní, že na to čeká a jen si to nepředstavuju zaberu ještě víc a jsem pak efektivní a ve flow.
  14. motivujte se k činu - tato rada volně navazuje na radu předchozí
  15. technologie jsou špatným pánem - V mém případě to relativně navazuje na radu číslo 5, protože neumím moc kreativně prokrastinovat. Prokrastinuji převážně u počítače. Dokážu si ale také užít prokrastinaci na zahradě. Problém je pak ten, že abych na zahradě dokončil nějakou práci ztratím až moc času, který jsem mohl věnovat povinnostem. 
  16. technologie jsou skvělým sluhou - existuje tisíce programů a pomůcek, které nám pomohou s efektivitou v práci
  17. Soustřeďte svou pozornost - název rady vypovídá sám o sobě
  18. rozdělte úkol na menší části - velice podobné principy jako v předchozích radách (10,6,2,3…)
  19. vytvářejte větší časové úseky - rozvíjí to pravidlo číslo 2. Podle autora by jsme si měli dělat dopředu i měsíční plány a z těch plány týdenní a z nich plány denní. Nemám v to moc velkou důvěru. Nevím jak bych dokázal plánovat. Rozdělím tedy úkol plánovat na měsíc dopředu na menší části a začnu s denním plánováním. 
  20. Smysl pro naléhavost - tato rada rozvíjí rady 13 a 14
  21. řešte úkoly po jednom - navazující na několik předešlých pravidel.  


Kniha byla velice jednoduchá na přečtení. Nebyly zde cizí slova a vše bylo jednoduše a srozumitelně napsané. Autor přidával na konec každé kapitoly rady, jak přenést danou záležitost do praxe. Pokud si s něčím nebudu vědět rady stačí mi nahlédnout do knihy na toto shrnutí. Na konec ještě přidal celkové shrnutí všech 21 rad. Každou radu shrnul do jedné věty. Z mého pohledu je i ta věta vypovídající. Taky mi tato kniha přišla velice jednoduchá. U této knihy jsem pocítil, že bude nejjednoduší udělat ATP. Nejedná se o nijak složité věci. Můžu je udělat sám. Jediné co bych knize “vytknul” je to, že se pravidla prolínají, ale jsou rozdělena do samostatných pravidel. Možná v tom spojitost vidím jen já a autor to silně rozlišoval. Takto na mě kniha však působila. Knihu bych doporučil těm co bojují s prokrastinací. Jinak by mohla pomoci i kniha Konec Prokrastinace od Petra Ludwiga.





Hodnocení: 70 %

Nový komentář:







Komentáře (2):



Švecová Jana - 21.05.2021 - 08:30


Velká část eseje je spíše výpiskem z knihy (nic proti tomu nemám), k tomu bych ocenila ještě přenos zkušeností. Celá bublina kolem prokrastinace mi připadá hrozně moc nafouknutá. Z mého pohledu je to prostě o vizi (osobní, týmové) a schopnosti rozlišit, jak jednotlivé aktivity zapadájí do jejího kontextu. Vědět "proč" je potřeba něco udělat, kam se tím posunu, co tím získám. Mít smysl a vidinu výsledku. Pak je plánování hračka. Vždyť LC můžeš rozplánovat na jednotlivé měsíce, týdny a dny. Představ si tu ohromnou moc a sílu, kterou najednou získáš pro svůj seberozvoj. Najednou se Ti objeví kompas a rozhodovací rámec. Pečlivě začneš vybírat, co Tě podpoří ve Tvém směru a co ne :-).

Milan Jizba - 16.03.2021 - 14:32


Děkuji za tvůj názor na knihu, namotivovalo mě to k přečtení. Osobně si jí plánuji ještě tento semestr přečíst. Můžeme se pak někdy spolu soukromě pobavit jak se nám daří tyto rady daří nebo nedaří aplikovat.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 1

15.04.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 2

15.04.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 2

15.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

15.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

14.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: