Pozitivní Leader


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 14.11.2021

Pozitivní Leader   Mühlfeit, Jan

Proč jsem si tuto knihu vybral?

Mým hlavním důvodem, byla tématika leadershipu. Chtěl jsem si přečíst knihu, která bude směřovat přímo na toto téma.


Jaké jsem si odnesl myšlenky?


Z knihy jsem si vzal asi tu nejhlavnější myšlenku a to dívat se na svět optikou silných stránek. Dost často se totož díváme na svět jako: mou slabou stránkou je to a to a proto ji musím vylepši. Tuto energii vydávám na úkor zlepšování svých silných stránek, díky kterým bych mohl dosáhnout i osobního mistrovství. 

Silné stránky:

Jak pro nás samotné tak pro tým je esenciální znát naše silné stránky. Jako lídrům se nám to bude hodit, protože budeme vědět jak poskládat tým k určitým úkonům. Zároveň jejich znalost nám pomůže lépe delegovat úkony, které jsou mimo naše silné stránky. Pokud však dojdeme do stavu, kdy se úkon musí učinit, ale je mimo naše silné stránky tak autor doporučuje si úkon přetransformovat, abych své silné stránky využil. 

Pokud tak budeme skládat týmu je rozhodně esenciální skládat jej tak aby se naše silné stránky doplňovali. Jedním z nástrojů, jak tým poskládat může být i Belbinův test týmových rolí, který je udělán tak, že každá role má své silné i slabé stránky a kompletně se doplňují. Zároveň jako lídrovi nám výsledek vhled do toho jak bychom tým měli vést a na co si dávat pozor pokud v týmu máme absenci některé z role.


Důležitá je zpětná vazba na naše silné stránky, je to ukazatel, že vidíme snahu ji zlepšovat a rozvíjet. Zároveň tím inspirujeme ostatní v zaměření se na své silné stránky. Zde je důležitá pravidelnost, aby dotyčný viděl svůj pokrok. 


Jak však poznat, jaké mám své silné stránky? Na to je mnoho postupů a testů. Však jako nejpřínosnější vidím prostě zkoušet a vyhodnocovat. Dost často se dostaneme do bodu, že naše silné stránky souvisí s tím co nás baví. Činnosti, u kterých se dostáváme do flow.

Pokud známe své silné stránky tak bychom měli vědět i naše slabé stránky. Jak s nimi zacházet? Mám zde jednoduchou radu: naše slabé stránky by měli být na takové úrovni, aby nebránili efektivnímu užívání našich silných stránek. 


Pozitivní postoj

Dalším tématem knihy je již samotný název Pozitivní. Začnu trošku od Číny. V čínština má totiž symbol pro hrozbu, ale zároveň znamená i příležitost. Co to s tím má společného? Je to prosté, jako pozitivní lídr bychom měli vidět v symbolu vždy příležitost. Vidět příležitosti tam, kde jsou problémy. Jedná se o celkové pozitivní nastavení mysli a ačkoliv je to někdy hodně těžké může nám pomoci prostá otázka: Jak by tuto situaci viděl optimista? Tato otázka nám pomůže se na svět dívat jinýma očima. Díky pozitivnímu postoji náš mozek začne pracovat až o 31% lépe. 

Jako lídr bychom měli i pozitivně zacházet se lidmi. Jednat s nimi jako by byli něco více. Zde se mi vybavila kapitola z Dialogu, kde autor tvrdí, že v každém máme vidět svého mistra (či Ježíše). Musím říci, že se mi osobně stává, že podléhám prvnímu dojmu, a některé lidi odsuzuji. Ale od té doby co si při negativní myšlence na dotyčného položím otázky typu: Co na něm obdivuji? Co mi jeho jednání prozrazuje o mně samotném? atp. Daří se mi pozitivní postoj na věci daleko déle udržet. Zároveň se tedy celkově snažím v každém vidět jen to nejlepší. Protože již z podstaty věci, všichni jednáme tak aby se svět zlepšil (ať už to znamená cokoliv).


K tomu abych druhé lépe chápali, poznali a mohli s nimi lépe jednat je potřeba ji i pozorně naslouchat a to tady a teď. Autor zde tvrdí, že pokud chceme být opravdu přítomní a správně naslouchat tak se máme soustředit a špičky prstů u nohou. Zatím co jsem to zkoušel tak jsem se spíše soustředil na špičky na nohu a né na člověka co mu chci naslouchat. No holt budu potřebovat ještě trochu tréninku abych více zjistil co za tím vězí. 


Pro udržení pozitivní mysli je dobré znán naše PROČ (osobní misi/ vizi). Jde o to znát: Jaké mám silné stránky? Jaké jsou mé hodnoty? Jaká je má vášeň či zápal? Pokud si zodpovíme  

Dále nám pomůže řízení energie. Každý člověk má 4 oblasti života: fyzickou, psychickou, emoční, spirituální. Každou si můžete představit jako samostatnou baterii, který se nabíjí vždy když ji nevyužíváme. Proto je důležité mezi nimi přepínat. To se mi pojí i s kreativitou, kde teorie (i praxe) říká, že nás nejlepší nápady napadají vždy ve chvíli, kdy si jdeme po dlouhém přemýšlení třeba zaběhat.

K řízení energie nám také pomůže aktivní plánování, kde nesmíme zapomenout i na plánování pauz a naší zábavy.


SOCIAL


TEAM meaning: Together Everyone Achieve More


U GROW - kde U znamená uniqueness = Kdo jste? Jaké máte silné stránky, hodnoty? Jak se rozhodujete? Jaký je váš tvůj zápal? Jak se dostáváte do flow? Kde vidíte váš přínos?


Různá optika na činnost: Zaměstnání (povinnost) x Kariéra (postup) x povolání (výsady, poslání)


Zhodnocení knihy

Kniha mi ucelila mé myšlenky ohledně pozitivního vnímání světa. Zároveň mě přivedla k zamyšlení nad rychlými projekty v TAP: rychlé projekty jsou pro nás rychlými úspěchy, tyto úspěchy v nás spouští produkci dopaminu (hormon štěstí) což má za následek udržení pozitivní mysli. A jak jsme si již řekli tak s pozitivní myslí náš mozek pracuje o 31% lépe. Zároveň bych vás touto cestou chtěl vyzvat k podpoře pozitivního myšlení, z mé zkušenosti: s lidmi co myslí pozitivně je daleko větší legrace což zpříjemňuje životy nás všech, protože pak přichází s daleko kvalitnějšími a kreativnějšími nápady. 








Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: