Důležitost podnikatelského plánu na mě dolehla, až se psaním Bakalářské práce. Podnikatelský plán beru jako strategii, která definuje zda je výhodné podnikatelský záměr uskutečnit či ne. O tom rozhodují investoři, ale i firmy sami → Investiční rozhodování. Příprava, hodnocení a výběr investičních projektů se má opírat o hlavní složky firemní strategie, které jsou:
Většina těchto prvků představuje interní faktory, ale firma musí samozřejmě zohledňovat i ty externí, které představují rizika a nejistoty.
Nejdůležitější pointy z knihy
Podnikatelské plány se mají dělat v předinvestiční fázi, která je jednou z nejdůležitějších a opírá se o ní Feasibility study.
Feasibility study
Cílem této studie je detailní zpracování technických, ekonomických, finančních, manažerských a dalších aspektů projektu. Zásadní je porovnávat mezi sebou co nejvíce variant a vybrat tu nejvhodnější. Tato studie přináší všechny informace, které jsou podstatné pro celkové vyhodnocení projektu, což ve výsledku rozhodne o jeho zrealizování.
Feasibility study má obsahovat:
Tato studie je velmi podobná podnikatelskému plánu, co píšu v bakalářské práci, ale zároveň je úplně jiná. Kouká se na stejnou problematiku z jiného úhlu pohledu.
Strategie projektu se dá uchopit z několika úhlů pohledu:
Projekt se musí zhodnotit z ekonomického hlediska, to znamená: potencionální výnosnost, rentabilita, splatnost dluhů atd.
Podnikatelský plán/záměr se sestavuje z feasibility study a finančního plánu.
ATP
Tento zdroj byl hlavním zdrojem mé triangulace v bakalářce. Struktura plánu a pohled, jakým se na něj autoři koukají, byl úplně jiný než jsem se rozhodla psát v práci.