Pluju


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 17.11.2023

Flow - O štěstí a smyslu života   Mihaly Csikszentmihalyi

Tohle téma jsme už sice probírali na TS, takže s nějakými poznatky z ní jsem se už zkamarádila, nicméně jsem si nejí chtěla přečíst, protože stále z části hledám, jaký je můj směr, co je to, kam směřuju a říkala jsem si, že když dokážu rozpoznat při jakých činnostech se dostávám do flow, tak mě to možná navede na cestu, který mi poodkryje, jaký je můj finální (s nadsázkou, všechno se může změnit) směr, aspoň pro tento moment finální, v pracovním životě. 


Co je flow?

Autor definuje flow jako stav, kdy jedinec je plně pohroužen do činnosti, ve které uplatňuje své dovednosti, a zároveň cítí smysluplnost a uspokojení. Může trvat v rozmezí pár minut až po pár hodin. Flow vzniká, když jsou v rovnováze úroveň dovedností jedince a náročnost úkolu. Pokud je úkol moc jednoduchý nebo naopak moc složitý vzhledem k dovednostem jedince, flow nemusí nastat. Když jsme ve flow, ztrácíme pojem o čase, celkově se doslova ztratíme v tom, co zrovna děláme. Znám i lidi, kteří zapomenou na to, že mají hlad nebo třeba, že si potřebují odskočit.

Ve flow se intenzivně soustředíme, ale zároveň zažíváme prožitek, flow je vnitřně uspokojující stav, zní to divně, ale máme z něj radost. Zajímavé je, že flow je spojený s vnitřní motivací - když děláme něco z nutnosti, šance, že se dostaneme do flow se automaticky zmenšuje. 

Stav flow může nastat při jakékoliv činnosti, nebavíme se pouze o práci, může nastat u sportu, tvorbě umění nebo čehokoliv jiného. 


Jak se dostat do flow?

Prvním krokem je zvolit činnost, které náročnost odpovídá zaprvé vašemu zájmu a za druhé její náročnost je v souladu s vašimi schopnostmi. Nedostanete se do flow, když budete dělat něco, u čeho se trápíte, i kdyby tam ta vnitřní motivace byla. Skvělé je si nastavit cíl/e, aktivujeme tím naší vnitřní motivaci, která bude chtít těchto cílů dosáhnout.

Další věc je prostředí. Určitě máte místa, kde se vám soustředí líp a kde hůř. Pro flow je ideální prostředí, kde je klid a málo nebo žádné rušivé faktory. S tím souvisí i základy pomodora - před flow bychom měli uspokojit všechny naše fyzické potřeby jako je hlad, žízeň, potřeba toalety atd. A hlavně, vzhledem k dnešní době, vypněte si upozornění, nastavte si režim nerušit nebo letový režim, cokoliv, mobily jsou opravdu největší rušič na světě.

A na konec je dobré říct, že čím častěji danou činnost provádíme, tím pravděpodobnější je, že se do flow dostaneme. 


Další poznatky z knihy


Kdy se dostávám do flow já?


Flow už jsem párkrát zažila. U mě specificky je to pravidelně, když jsem někde v kavárně, tam se mi pracuje nejlíp, mám puštěnou hudbu a nikdo mě neruší. Vždycky jsem měla problém dostat se do flow v TAPu, protože na mě neustále někdo mluvil. Nedaří se mi dostat do flow, když mám moc povinností, protože mi pka v hlavě jedou jen myšlenky na to, co všechno musím udělat, místo toho, abych se soustředila na danou věc. V těhle případech se mi vyplácí si to všechno naplánovat tak, aby se to dalo stihnout. Tím moje hlava odbourává myšlenku “Kdy to všechno udělám?”, protože už to ví, takže se snáz soustředí na jednu danou věc. Flow je super, mám z toho pak takový blažený pocit, jediná nevýhoda je, že se mi patlán stalo, že jsem se “zapomněla” a všem doporučuju, pokud jste časově omezení a víte, že je možné, že se dostanete do flow, si nastavit budík. Je to tak nepříjemný, že vás to opravdu velmi rychle vrátí zpátky na zem, ale upřímně, hlavně je to praktický. 





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: