Peníze jsou Vaši zaměstnanci


2 body

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 16.10.2022

Tui

Bohatý táta, chudý táta   Robert Kiyosaki, Sharon Lechterová

Jedna ze základních lekcí Roberta Kiyosakyho v knize Bohatý táta, chudý táta je:

„Bohatí nepracují pro peníze, nechávají peníze, aby pracovaly pro ně.“


Jinýmy slovy: Bohatí nakupují aktiva, ze kterých mohou financovat své pasiva. Nákupem aktiv časem akumulujeme více peněz a můžeme si dovolit více věcí.


Robert Kiyosaky ve své knize poukazuje na rozdíl vztahu k penězům mezi bohatými a chudými. Jak bohatí vynakládají se svými financemi a jak chudí. Vypraví o svým dětství, kde měl dva otce, jednoho chudého (jeho biologický otec) a jednoho bohatého (otec jeho kamaráda). Celé své dětství, které prožil mezi těmito dvěma odlišnými lidmi shrnul ve své knize do pěti lekcí.


  1. Bohatí nepracují pro peníze
  2. Naučte se finanční gramotnosti
  3. Hleďte si svého
  4. Bohatí investují
  5. Pracuj, aby ses vzdělal, nepracuj pro peníze


Lekce 1. 

Bohatí nepracují pro peníze


„je rozdíl mezi tím, být bez peněz ,a být chudý. Být bez peněz je dočasné, zatímco být chudý je věčné“ - Robert Kiyosaky

Bohatí pracují s penězi tak, aby jim vydělaly více peněz. Pracují s nimi tak, že pokud by leželi celý měsíc doma nemocní, stále by jim jejich peníze pravidelně přinášely další a další peníze. Mají aktiva, které jim přináší peníze na nákup dalších aktiv, které pak přinášejí další peníze a takhle to jede dál a dál.


Lekce 2. 

Naučte se finanční gramotnosti


Zde jsou důležité 2 pojmy, se kterýma se budeme často setkávat. Aktiva a pasiva

Aktiva = majetek v našem vlastnictví, který nám „vkládá peníze do kapsy“. Například byt. Byt postupem času roste na hodnotě bez ohledu na to, jak moc je využívaný. Také, pokud byt pronajímáme tak nám přicházejí peníze v podobě nájmu. Nejenže byt je měsíc co měsíc cennější, dostáváte k němu také nájem. 

Pasiva = majetek v našem vlastnictví, který nám naopak „bere peníze z kapsy“. Například auto. Koupíme-li nové auto, tak automaticky ztrácí hodnotu po prvním nastartování. Hodnota auta už nikdy nejde výš, ale naopak jen níž. Nejenže ztrácíme hodnotu auta při každé jízdě, bere nám to také peníze z kapsy v podobě paliva a údržby.


Lekce 3.

Hleďte si svého


Přemýšlet o podnikání naplno může být pro některé jedince odstrašující či stresové. Ale proč nezačít nějakou menší bokovku při práci?. Z malých projektů a vizí se může časem vyklubat i něco velkého. 


Lekce 4. 

Bohatí investují


Bohatí lidé investují a své investice velice chytře a pečlivě diverzifikují. Například můžou své peníze rozprostřít mezi akcie, dluhopisy, kryptoměny, fondy, měnové zajištění, nemovitosti, projekty, podnikání, a spoustu dalších. Tyto investice jim umožňují tzv. „finanční svobodu“. Což by zkráceně znamenalo, že kdyby jim jakákoliv nepřízeň podkopla nožičku podnikání, pořád mají rezervy, ze kterých mohou čerpat dál. (Nožička reprezentuje tok peněz, který bohatým proudí do kapsy. Stejně jako má například stůl 4 nožičky, tak májí i bohatí lidé 4 zdroje příjmu. Kdyby jakýkoliv zdroj příjmu přestal téct, mají bohatí stále 3 další nožičky, na kterých můžou stát).

Na druhou stranu chudí lidé své vydělané peníze utrácejí (většinou za pasiva) a to většinou způsobuje to, že jakákoliv nepřízeň v životě jim podrazí nožičku a nemají žádný příjem.


Lekce 5. 

Pracuj, aby ses vzdělal, nepracuj pro peníze

Když Vám je nabízená práce, jaká je první věta, která Vás v hlavě napadne? „kolik mi budou platit“ určitě ano, co takhle se na to podívat trošku jiným pohledem a zeptat se „kolik se toho na té pozici naučím?“. Volba povolání, především mezi námi mladými by se měla odrážet v tom, co se můžete naučit, nikoli kolik si můžete vydělat. Pokud se chci například naučit lépe komunikovat mezi lidmi, tak toho nedosáhnu tím, že dostanu dobře placenou pozici, někde zavřený v kanceláři, radši si vyberu tu hůř placenou práci, kde budu moct být mezi lidmi a zlepšit tak svoji dovednost v komunikaci a později mít daleko lepší pracovní pozici.


Mindset chudého táty:

Věří, že nejlepším způsobem, jak vydělat peníze, je být zaměstnaný na dobrý pozici s vysokým platem. 

Věří, že jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, abyste finančně přežili, je studovat (získat titul) a učit se od skvělých lidí.

Tento způsob myšlení však vede jen k tomu, že někdo bude pracovat v práci, která ho nebaví a nemá jinou možnost než si to prostě odsedět, aby zaplatil své účty.


Mindest bohatého táty:

Radí Kiyosakimu, aby si našel práci, ve které získá dovednosti a zkušenosti, které potřebuje k zahájení vlastního podnikání. 

Když „chudý táta“ navrhne nasednout na žebřík, „bohatý táta“ odpoví s úsměvem: „Proč nevlastnit žebřík?“


Proč jsem si knížku vybral:

Knížku jsem si vybral hlavně z toho důvodu, že jsem ji četl 3 roky zpátky a velice se mi líbila. Chtěl jsem si připomenou Kiyosakyho lekce z jeho dětství a vypíchnout body, které se mi v knížce líbily.


Mé hodnoceni:

Knížka je pro mě velikou inspirací. Je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek o podnikání, seberozvoji a osobních financích. Velice mi pomohla přemýšlet o penězích jinak, než jen o zdroji utrácení. Díky ní jsem začal dlouhodobě investovat a uvědomovat si kouzlo složeného úročení. Také se snažím díky knize sbírat co nejvíce zkušeností můžu a hledat si přátele v každém možném oboru, protože kontakty jsou velice důležité.


Co jsem si uvědomil:

Rozdělení financí, až pak přepych. Dříve jsem fungoval tak, že jsem veškeré peníze z brigády automaticky utratil za blbosti, jako třeba nový mobil, počítač, nebo hodinky. Dnes, když mi přijdou peníze z brigády, tak jde automaticky 1/2 peněz do investic a já se pak následně přizpůsobím částce, která mi zbyla (nemám to tak ale bohužel vždycky, někdy se stane, že utratím peníze za blbosti hned a musím pak sahat po kreditce.)


Jak už jsem psal výš, knížku jsem četl před 3 roky. Musel jsem si ji ale připomenout přes audioknihu, kterou jsem projel a vypíchl si body, které se mi líbí.


Myslím si, že u téhle knížky jsem si zvládl lépe uspořádat myšlenky a srozumitelně je sepsat, než u předchozích dvou. Doufám, že to někdo dočetl až sem. Budu rád za jakoukoliv zpětnou vazbu. Díky!


ATP model z knížky:


finanční gramotnost

naučit se základy finanční gramotnosti, jak vynaložit s penězi

investování

naučit se dlouhodobě investovat (krása složeného úročení) a dlouhodobě zhodnocovat své peníze

pracovat abych se vzdělával

využít příležitostí, kde se můžeme spoustu naučit

pasivní příjem

nakupovat aktiva, které generují cashflow


odkaz na audioknihu:

shorturl.at/rFO34










Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: