Tomáš Baťa je pro mě obrovský vzor, ať už hodnotový nebo podnikatelský. Miluji období první republiky ale zároveň se u toho vždycky naštvu, když si představím, kde jsme mohli jako Česká republika (Československo) být, kdyby nás neobsadili rusáci. Zpět k motivaci ke čtení knihy. Chtěl jsem se dozvědět detaily života pana Bati, jak přemýšlel, jakou měl osobnost, jakou měl motivaci podnikat.
Pan Tomáš Baťa
Pana Tomáše Baťu bych charakterizoval jako vyjímečný talent každodenně rozvíjený železnou disciplínou. Každý jeho krok byl efektivní a ekonomický. Kde vzal tak pevné hodnoty, vizi? kde vzal takovou rozhodnost? To jsou pro mě otázky, které si nedokážu vysvětlit. Jeho rozhled a nadčasovost byly na jeho dobu neskutečné. Jako mladý odešel do zahraničí, kde nasbíral zkušenosti. V 18 letech založil se svými sourozenci podnikání. Ze začátku musel pečlivě otáčet každý halíř, nicméně i přes jeho preciznost a smysl pro efektivitu bojoval z cash flow. Využíval cizí finanční zdroje - směnky. Na tak mladý věk úctyhodné. Troufnu si říct, že jeho filosofie podnikání byla jít spíše po kvantitě, narozdíl od jeho otce, jehož představy o podnikání se s tímto neztotožňovaly. Tomáš svého otce kvůli tomu kritizoval.
Nadčasovost
Nicméně Tomáš Baťa narazil s jeho myšlenkou svobody v práci a ploché organizace. S dobrým úmyslem do Zlína přivedl rovnost mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Chtěl, aby se zaměstnanci organizovali sami v odborech. Dopadlo to stávkou. Zaměstnanci ztratili respekt a Baťu pomlouvali. Když viděl že nějaký zaměstnanec je v práci opilý a chtěl ho vyhodit, odbor se za něj postavil. Věděli, že si mohou diktovat. Byl to boj o moc. Z tohoto příkladu jsem si vzal ponaučení, že hierarchie jsou a budou potřeba.
Zámožnost všem
Zámožnost = povinnost
Chudoba = výmluva
Sociální cítění panu Baťovi rozhodně nechybělo. Usiloval o to, aby se jeho zaměstnanci měli dobře, aby rostli po všech stránkách života.
,,Zaměstnanec je pro nás téměř bezcenný pokud se nám nepodařilo přivést jeho život na cestu hospodářského vzestupu.”
Jeho vize hospodářského vzestupu byla následovná:
Citáty z knihy, které stojí za přečtění
Snažím se být co nejefektivnější, abych se aspoň trochu přiblížil panu Baťovi. Dotknul se mě citát o honění peněz. V projektu Matéčko jsem to pocítil, jedna z hlavních motivací byly peníze, ale taková motivace dlouho nevydrží a nepodrží v těžkých chvílích. Musím v tom projektu najít něco hlubšího. Také jsem si uvědomil, že musíme svůj záměr v projektu ověřit. Doteď jsme pracovali jen s domněnkami. Myšlení pana Bati je pro mě inspirací navždy, jeho vize pro hospodářský udržitelný růst je podle mě cesta, kterou bychom se měli vydat. Otázka pro mě je, jestli to je v dnešním složitém světě vůbec možné.
Kniha je úchvatným dílem. Vzdělává jak z podnikatelského, historického tak literárního hlediska. Je napsána krásnou češtinou a detailně popisuje dějiny první republiky a život pana Bati. Když se na konci knihy popisovala smrt pana Bati, byl jsem hodně emotivní. Živě jsem cítil jak Československo přislo o velkého člověka. Po přečtení mi do hlavy přišla jedna otázka - jak by se Tomáš Baťa choval dnes? Jak by reagoval?
Knihu doporučuji, přečtěte si ji nebo poslechněte. Stojí za to.
Chybí nám vzory, právě takové, jakým byl pan Tomáš Baťa.