Přestala jsem si dělat starosti


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 31.01.2024

Jak se zbavit starostí a začít žít   Dale Carnegie

Proč jsem si knihu vybrala 

Carnegiho mám jako spisovatele velice ráda a četla jsem od něj již knihy jako: Jak získávat přátele a působit na lidi, nebo Jak mluvit a působit na druhé při obchodním jednání a když jsem v Tapu našla další knihu od tohoto spisovatele kterou jsem nečetla, byla to má jasná volba


O čem kniha pojednává 

Každá kapitola je jedna technika jak se zbavit starostí, jak řešit problémy a jak na problémy vůbec to řešení naleznout. Carnegie ve všech svých knihách dává důraz na racionální pohled na situaci a tato kniha nebyla výjimkou a pro mne osobně to bylo velice přínosné, jasné. Ale často, pokud řešíme nějaký problém, tak jsme v tak zvané emoční pasti a používat techniky z knihy v dané situaci je naprosto nemožné, myslím si, že je potřeba k této knize mít také poznatky, jak vůbec nad tou situací začít přemýšlet racionálně, jak se uklidnit a vymanit se z emoční pasti ve vlastní hlavě. 


Kniha je také velice bohatá na příběhy z praxe, než vám je tedy představená technika, tak si nejdříve přečtete příběh kdo a jak danou techniku používal, používá. 


  1. Hlavní myšlenky z knihy 

Techniky:

  1. Život v denních přihrádkách:

Všichni jistě známe rčení: ,,Netrapte se tím co bylo včera, to je pryč, nepřemýšlejte nad zítřkem, ten bude mít své problémy, jediné co máte, je přítomný okamžik.”


O tom je vlastně celá první rada, řešte problémy, které máte na stole dnes, ne které jste měli včera, nebo budete mít zítra, ale úkoly, které máte dnes. Člověk se často bojí o budoucnost, ale co si budeme, kdo vám zaručí, že nějaká vaše budoucnost bude?

  1. Kouzelný vzorec pro řešení problematických situací, ala smíření se s nejhorším:
  1. Jak analyzovat a řešit problémy způsobující starosti:

Toto pravidlo mi ze všech přijde vlastně úplně nejjednodušší, ale zároveň na můj život má největší dopad a snažím se jim od doby co ho znám řídit a řeknu vám, že mi velice pomohlo a díky němu i ty nejčernější situace zvládnu řešit není s více klidnou hlavou.



Ukážu vám toto pravidlo v praxi:

Situace:

Zanedbala jsem psaní bakalářské práce a není jsem ve stresu, že ji nestihnu v čas dopsat.


Fakta:


Analyzování/možnosti:


Akční kroky:


Najednou můj problém nevypadá tak děsivě že? Ale věřte že jsem se jim trápila poslední měsíc, místo toho, abych svou situaci začala řešit. 

  1. Smiřte se s nevyhnutelným a pokuste se i z takové situace něco vytěžit:


Když jsem byla mladší a jednou jsem si své tetě stěžovala na nespravedlivé chování učitelů ve škole, tak se jen usmála a řekla:


,, Když budeš rozčílená řekni si:

Bože, dej mi vyrovnanost,

abych se smířil s věcmi, které nezměním,

odvahu změnit věci, které změnit jdou,

a moudrost, abych je od sebe rozeznal.”


A poté mi vysvětlila, že jsou prostě věci, které nemohu změnit, se kterými nic neudělám, tak proč bych si s nimi vůbec měla dělat starosti, když se tím nic nezmění, ale když naopak nastane situace kterou mohu změnit, ať pro to vždy udělám maximum, ale to nejdůležitější, rozeznej tyto dvě skutečnosti mezi sebou. 

 

  1. Citace/úrivky z knihy  


,,Ti, co nevědí, jak bojovat se starostmi, umírají mladí.”


,,Nenechme se rozčilovat drobnostmi, které bychom měli zavrhnout a zapomenout na ně. Pamatujte, že život je příliš krátký na to, aby byl ještě malý.”


,,Bože, dej mi vyrovnanost,

abych se smířil s věcmi, které nezměním,

odvahu změnit věci, které změnit jdou,

a moudrost, abych je od sebe rozeznal.”


Kdo by si měl knihu přečíst 

Prosím, aby si knihu přečetl každý, kdo něco řeší, cokoliv, má problém. Tato kniha vám buď pomůže ho vyřešit a nebo díky ní naleznete uklidnění. 


Pocity z knihy 

Carnegie je moje srdcovka a čtení jeho knih mne velice uklidňuje, jeho ale velká nevýhoda je, že má tendenci své knihy natahovat a tak občas trvá déle než se dokoušete k jádru pudla a nebo mne baví jen půlka knihy a druhá polovina je jen ta první, ale popsaná trochu jinak. Ale zase mi vyhovuje rekapitulace na konci každé kapitoly. 

  1. Závěrečné hodnocení  

8/10





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Monika Kosulicova - 19.02.2024 - 22:21


Moc hezké ATP!

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

30.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.04.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 1

29.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

29.04.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 3

28.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: