„Overthinking“ je fenoménem dnešní doby. Jedná se o přehnané přemítání a přemýšlení nad problémy, ale i běžnými věcmi. V tu chvíli se oprostíme od vlastního těla a přestaneme cítit radost ze života. Tento stav může být i projevem úzkosti, reakcí na trauma, kterému jsme byli vystaveni. Jedná se o úzkostnou tendenci, se kterou se většina lidí často setkává. Častá forma "overthinkování" je opakování stejného scénáře znovu a znovu v naší hlavě a přemýšlení nad nimi dokud to z nás nevyždíme poslední kapku radosti.
Dokážu si to představit na reálném příkladu ze života, “overthinkování” negativně ovlivňovalo kvalitu mého života a štěstí. Například když píšu s někým na kom mi záleží a všimnu si, že způsob, kterým se vyjadřuje a píše dotyčná osoba se náhle změnil, tak ve své hlavě začínám “overthinkovat”. Co se stalo? Co jsem udělal? Co jsem napsal? Co jsem řekl? Proč najednou píše takhle? V moment kdy začínám “overthinkovat”, tak najednou úplně zklesnu a všechno je šedý, cítím se blbě, jsem smutný a frustrovaný. Poslední dobou si všímám, že mi to děje docela často a uvědomil jsem si, že potřebuji zdravý způsob, jak se s tím vyrovnat, a začal jsem si vyhledávat články, studie, metodiy a triky jak předejít “overthinkování”. Zde jsou nějaké tipy a triky, se kterými experimentuju. Jedná se pouze o tipy, které mi přišly a zajímavé a snadné pro překonání “overthinkování”:
1. Positive reframing
= technika kognitivního přístupu, která spočívá ve změně pohledu na situaci, myšlenku nebo zážitek tím, že se hledají její pozitivní stránky, nebo se situace interpretuje v pozitivnějším světle. Tento způsob myšlení pomáhá překonávat negativní vnímání a zaměřit se na možný pozitivní dopad nebo učící se příležitost, které z dané situace může vyplývat.
Positive reframing je často zaměňován s „toxickou pozitivitou“, která vyžaduje, aby lidé mysleli pozitivně – bez ohledu na to, jak obtížná je situace.
Positive reframing na druhé straně umožňuje uznat negativní aspekty a zareflektovat, zda existuje jiný způsob, jak o situaci přemýšlet. Možná existují výhody nebo věci, které na problému můžete změnit.
2. Řešení s odstupem
Zapište si své myšlenky a pak se na ně s odstupem koukněte znova za 24 hodin. Když si náš mozek myslí, že jsme v konfliktu nebo nebezpečí, spustí se vrozený obranný mechanismus a začneme reagovat na základně emocí.
Udělejte krok zpět a podívejte se, jak odpovídáte. Způsob, jakým reagujeme na své myšlenky, nás může někdy držet v cyklu přemítání nebo opakovaného myšlení, což může často způsobit negativní důsledky pro duševní zdraví člověka.
Až se příště přistihnete, že si věci neustále přehazujete ve své mysli, všimněte si, jak to ovlivňuje vaši náladu. Cítíte se podrážděný, nervózní nebo provinilý? Jaká je hlavní emoce za vašimi myšlenkami?
Mít sebereflexi je klíčem ke změně vašeho myšlení.
Odložení problému a jeho posouzení s denním odstupem umožňuje zklidnění emocí a získání nové perspektivy. Časový odstup může pomoci v procesu rozhodování, protože umožňuje člověku přemýšlet klidněji a racionálněji, místo aby reagoval impulzivně nebo pod vlivem okamžitých emocí. Tím se zvyšuje pravděpodobnost, že nalezené řešení bude promyšlenější a efektivnější.
3. Najděte rozptýlení
Zastavte se na chvíli, přestaňte přemýšlet a zapojte se do činnosti, která vás baví. Může to pomoct přerušit cyklus zbytečných myšlenek tím, že poskytne mozek jinou činnost nebo stimul, který odvádí pozornost. To umožňuje emocionální distanc a poskytuje prostor pro klidnější a objektivnější přemýšlení, což může vést k lepšímu řešení problémů a snížení úzkosti. Rozptýlení může také pomoci obnovit duševní energii a zlepšit celkovou náladu.
Může být těžké začít něco nového, když začínáte “overthinkovat”. Pokud vám hledání rozptýlení připadá pochurné, zkuste si vyhradit malý kousek času - třeba kouknout se ven z okna, projít se…
4. Hluboký nádech
Taková klasika, kterou pořád slyšíme…protože to funguje. Až se příště přistihnete, že “overthinkujete”, zavřete oči a zhluboka se nadechněte.
FAKT TO ZKUSTE :)))
5. Udělat dobrý skutek
Snaha ulehčit zátěž někomu jinému vám může pomoci uvést věci na pravou míru. Přemýšlejte o tom, jak můžete být nápomocni ostatním.
Potřebuje někdo z týmu pomoc s tvorbou TS? Pomozte mu!
Uvědomění si, že máte moc zlepšit něčí den, může zabránit negativním myšlenkám, aby vás převládaly. Poskytuje vám také něco produktivního, na co se můžete soustředit místo vašeho nekonečného “overthinkování”
6. Rozeznání ANT (automatic negative thoughts)
ANT, neboli automatické negativní myšlenky. Obvykle zahrnují strach nebo hněv, které někdy máte v reakci na situaci
Trackování ANT:
Můžete identifikovat své ANT a pracovat s nimi tak, že si budete zaznamenávat své myšlenky a aktivně pracovat na jejich změně:
Použijte learning diary, nebo deníček k zápisu všech situací, které:
Když se budete vrtat do detailů, vyhodnoťte, proč tyto situace způsobují negativní myšlenky.
Rozložte emoce, které prožíváte, a pokuste se identifikovat, co si o dané situaci myslíte.
Najděte alternativu k původní myšlence. Například místo toho, abyste rovnou skočili na: „Tohle bude totální fuck up“, zkuste něco ve smyslu: „Budu se snažit co nejvíc můžu“
7. Akční kroky
Někdy můžete nad něčím “overthinkovat” dokola a dokola, protože v určité situaci neděláte žádné konkrétní kroky.
Nemůžete přestat myslet na něco, co vám napsali? Místo toho, aby vám to ničilo den, nechte své pocity, aby vám pomohly lépe se rozhodnout.
Až vás příště pohltí myšlenky, buďte proaktivní a poznamenejte si způsoby, jakými můžete dosáhnout svých cílů. Tím se dostanete z hlavy a nasměrujete svou energii do akčních kroků.
8. Zeptat se o pomoc
Nemusíte na být sami! Vyhledání vnější pomoci může vyvinout nové nástroje pro práci se svými myšlenkami a dokonce i pro změnu vašeho myšlení. Ať už se zeptáte svého dobrého kamaráda, rodiny, nebo odporného terapeuta. Když cítíš, že je toho moc, tak se nikdy neboj zeptat.
Buďte pozitivní a nenechávejte se pohltit negativníma myšlenkama. Procházejte se, kecejte s kámošema, mějte koníčky, které zlepšují vaše duševní zdraví a to nejdůležitější...užívejte si každé chvíle <3