Od nápadu k podnikatelskému plánu je jedna z dalších čtivých a chytlavých knih, které mě baví a není pro mě tak náročné je přečíst. Myslím si, že je poměrně jednoduché jednotlivé metody a myšlenky aplikovat do života a projektů, jelikož jsou jednoduché a nějaké z nich jsem znala už předem.
Zajímavé myšlenky z knihy:
Podnikat sám nebo s někým?
V Tiimi podnikáme skupinově a učíme se týmové spolupráci a kompromisům. Ve svém osobním životě jsem podnikala a všechny projekty začala s dalšími lidmi, nikdy jsem na to nebyla sama a znám tedy jen takové to „parťáctví“, kdy se o všem radíte a pomáháte si. Ze začátku mi to dělalo poměrně problém, jelikož neumím kompromisovat a nemám ráda spoléhat se na ostatní. V průběhu minulých dvou let jsem si ale k podnikání našla ideálního člověka, se kterým to všechno funguje. Myslím si tedy, že pokud máte štěstí, najdete ideálního podnikatelského partnera a může se vám dařit víc než samotným.
Brainstorming
Brainstorming aplikuji do života a projektů už nějakou dobu. Jeho forma se trochu rozvíjela a momentálně jsem se dostala do fáze, v jaké by to pravděpodobně mělo správně být. Brainstorming děláme často v projektech nebo na birthgivingu, kdy si sedneme a hromadně házíme nápady bez přemýšlení. Po určitém omezeném čase přestaneme, všechny nápady projdeme a je pak rozvíjíme dál.
Dalšími zajímavými metodami, které si myslím, že jsem někdy už vyzkoušela, nebo o nich slyšela, jsou například paintstorming a myšlenkové mapy, které pro mě třeba tolik nefungují.
Jak si například ověřit, že je náš nápad uskutečnitelný a dobrý?
Design thinking
Při této metodě prozkoumáváme a pozorujeme okolí a hledání potřeb zákazníků při vývoji produktu. V průběhu této metody dojde například i na prototypy nebo testování.
Canvas
Metoda, kterou ve všech projektech už děláme vlastně automaticky. Dozvěděla jsem se o ni v knize Podnikání z lavice, která pro mě byla velice přínosná. Jde o vytvoření menšího plánu – odpovězení na určité otázky, což nám pomůže si lépe určit, jak chceme projekt dělat.
Crowdfunging
S crowdfundingem mám již vlastní úspěšnou zkušenost a myslím si, že je to ideální způsob, jak začít projekt nebo pomoct nějaké dobré věci.
Podnikatelský plán
Opět zodpovídání na několik otázek, které nám pomůžou plán vytvořit. Při tomto procesu si stanovujeme například i rizika nebo konkurenci, vedle toho sestavujeme finanční plán nebo děláme analýzu trhu.
Hodnocení
Kniha mě bavila a přišla mi přínosná. Několik metod jsem už znala a vidím, že vážně fungují. V projektech je používáme běžně a hodně věcí nám usnadnily.