Nová Buffettologie


2 body

Hodnocení: 85 %

Přidáno: 26.01.2020

Nová Buffettologie   Mary Buffett

Nová Buffettologie

Mary Buffett a David Clark


Důvod motivace k přečtení


Při sledování seriálu Billions mi došlo, že vůbec nerozumím akciovým trhům. Netušil jsem, jak se na nich obchoduje, jakých principů se investoři drží, ani jak taková burza celkově funguje, ale zároveň jsem si uvědomoval, že se v akciích točí obrovské peníze.


O čem kniha je


Kniha se zabývá, jak název napovídá, nejúspěšnějším investorem na světě, Warrenem Buffettem. Popisuje jeho investorskou historii od jeho mládí po současnost a rozebírá jeho investorské strategie, techniky a principy, které důkladněji probírá v jednotlivých kapitolách.


Zajímavé myšlenky


Většina investorů je krátkodobě zaměřená - To platí hlavně pro podílové fondy, jelikož jejich ředitelé musí vykazovat, že jsou nejlepším fondem na trhu v každém čtvrtletí, protože jinak jejich fond klesne, lidé svěří své peníze jiným, majitelé fondu se naštvou a ředitele propustí. Díky tomu, že se lidé a fondy, kteří tvoří největší část akciového trhu, snaží na akciích vydělat rychle, ze dne na den a s co možná největšími zisky, je trh náchylný na veliké krátkodobé výkyvy cen akcií při jakékoliv špatné správě i u kvalitních společností. Díky tomu mohou být některé akcie velice podhodnoceny.

Trvalá konkurenční výhoda - znamená, že firma disponuje nějakým produktem, za který budou lidé utrácet i ve špatných dobách. Produkt je často něčím specifický a nenahraditelný. Typickým příkladem firmy s trvalou konkurenční výhodou je KFC.

Selektivní kontrariánská investiční strategie - Strategie, kterou využívá Warren Buffett spočívající ve využití kombinace trvalé konkurenční výhody a krátkodobého zaměření trhu. Příklad: Taco-Bell, firma s trvalou konkurenční výhodou, v několika pobočkách špatně uskladní maso, což způsobí žaludeční problémy zákazníkům. Ti následně firmu zažalují a vysoudí několik milionů dolarů. Krátkodobě orientovaný trh si toho všimne a začne v panice prodávat své akci, čímž jejich cena klesne. Warren si počká na dobrou cenu podhodnocených akcií Taco-Bell a nakoupí je. Jejich cena díky trvalé konkurenční výhodě dříve nebo později opět stoupne a Warren je v zisku.S čím souhlasím a nesouhlasím


Musím říct, že se mi líbí, jak jde Warren Buffett proti náladě trhu a tím vydělává na příležitostech, které ostatní nevidí. Na druhou stranu jde o opravdu zdlouhavou strategii, které se musí člověk věnovat po několik desetiletí, aby se stal skutečně bohatým. Dále je zapotřebí mít velký počáteční kapitál, což není zrovna jednoduché získat.


Co mi kniha přinesla


Kniha mě naučila chápat jak fungují principy obchodování na akciových trzích. Dále si díky ní uvědomuji, které byznysy jsou dlouhodobě udržitelné a mají potenciál se stát světovými špičkami na trhu, což mi napovídá, jakým směrem bych měl své podnikatelské nápady směřovat a vytvářet. Dále mě kniha namotivovala k tomu, abych se o akciích dále vzdělával, například jsem si prošel celou Pražskou burzu (jak funguje, co je tam za firmy, jaké mají hospodářské výsledky atd.).

Hodnocení: 85 %

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Vedení

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Společnost

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

03.12.2021

Kategorie: Učení

Body: 0

02.12.2021

Kategorie: Koučování

Body: 0

02.12.2021

Sleduj nás na sociálních sítích: