Networking pro Introverty


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 29.07.2023

Networking for People Who Hate Networking: A Field Guide for Introverts, the Overwhelmed and the Underconnected   Devora Zack

Úvod

Knihu jsem dostal doporučenou. Socializace je věc, se kterou bojuji už dlouho a většina rad, které jsem našel, mi nepřišla moc užitečná. Nejsem tak extrémní introvert a dokážu se na krátkou chvíli docela překonat. A když jsem v kolektivu, v kterém se mi daří, tak už to vůbec není potřeba. Stále ale mám problém s navazováním nových známostí a networkingem. Proto jsem byl zvědavý, co se v knize dozvím.


Kouzlo autorky

Musím přiznat, že velký důvod, proč pro mě kniha fungovala, byla sama autorka. A to kvůli třem jejím vlastnostem.

  1. Autorka je sama silná introvertka.
  2. Autorka velmi často rovnou oslovuje čtenáře a jeho myšlenky, které mu prolétají hlavou.
  3. Autorka je vtipná a dobře píše.

To, že autorka sama je introvertka, přiznala hned na začátku knihy. Je upřímně těžké brát rady od někoho, kdo vypadá, jako byl zrozen k tomu, aby se socializoval. Proto když čtu rady psané introvertem, vím, že s tím pravděpodobně měla větší potíže než já, ale přesto jí to fungovalo.

Také autorka sama tvořila jakýsi vzor a realistický pohled na to, jak bych mohl vypadat, pokud si všechny její rady osvojím. Autorka nejednou vložila poznámku o tom, jak vyučuje seminář komunikace, ale až do samého začátku s nikým neprohodí slovo, protože si šetří energii.

Často mě až zaskočilo, jak přesně autorka věděla, co se mi honilo hlavou. Často mě na to upozornila a poukázala na to. Působilo to na mě velmi silně, i právě proto.

Autorka je prostě vtipná. A často jsem se nahlas zasmál a přečetl o pár stránek víc, než jsem si určil, čistě jen proto, že mě kniha bavila číst.


Změna mentálních modelů

Autorka hned začíná tím, že se pokouší změnit naše mentální modely. Vysvětluje, že introvert neznamená, že jsme špatní v networkingu, ale že musíme používat jinou strategii. Často více promyšlenou, ale to mi vůbec nevadí. Naopak si věci raději promýšlím a plánuji.

Zkrátka zde rozebírá různé předsudky ohledně introvertů a extrovertů. Vysvětluje, proč je mnohdy introvert v networkingu dokonce lepší a jaké má výhody oproti extrovertům. Upřímně mě autorka přesvědčila. A přestal jsem vnímat introvertnost jako slabost.

Musím zvolit jinou herní taktiku, jelikož mám jiné předpoklady.


Slabiny a silné stránky

Jaké jsou tedy slabiny a silné stránky introvertů a extrovertů?

Autorka nabízí tři nové principy, které nám pomohou využít našich silných a slabých stránek.


Prep

Je to jednoduché. Připravte se. Nechoďte na networking nepřipravení. Pokud to jde, určete si své cíle (optimálně SMART). Uvědomte si, jaké situace jsou vám příjemné a které ne, a snažte se maximalizovat ty, v kterých vám to jde lépe. Vyhněte se zbytečným stresům. Můžeme si dokonce najít dopředu lidi, se kterými se chceme seznámit. Zkrátka jde o to neponechat to náhodě a udělat si přípravu.

Doražte brzy

Na začátku networkingových akcí je často méně lidí a proto lepší prostředí pro introverty. Můžu potvrdit z vlastní zkušenosti. Hlavně je větší klid a když se to začne plnit, buď máte už hotovo, nebo máte momentum díky lidem, se kterými jste se bavili, a můžete pokračovat.

Prohledejte místnost

Najděte optimální místo v místnosti a lidi, kteří vypadají, jako by bylo jednoduché je oslovit. Nebo ještě lépe hledejte věci, které vás zaujmou, a ty komentujte. Je to jednoduchý conversation starter.


Percolate

Snažte se vytvořit hloubku v našich konverzacích. Ptejte se na otevřené otázky a absorbujte informace. Můžeme pak je lehce navázat, až objevíme něco, co nás taky zajímá. Jelikož není možné jen poslouchat a vytvořit si tak vztah, poslouchat většinu času je fair game.

Buďte otevření

Snažte se vypadat co nejvíc jako jednoduchý oslovit. Usmívejte se. Najděte prázdný stůl.

Staňte se součástí fronty

Tohle mě opravdu pobavilo. Ale řady na něco jsou naprosto optimální prostředí. V řadě je totiž jednoduché začít bavit se s člověkem vedle vás. O čemkoliv, co se týká řady, kterou čekáte. A je tady jasný konec. Až vystojíte řadu, je konec konverzace a nemusíte nad tím přemýšlet.

Všimněte si zvláštností

Jak už jsem psal, všimněte si neobvyklých věcí. Ty můžeme buď pochválit nebo se na ně s upřímnou zvědavostí zeptat.


Pace

Nesnažte se přemáhat. Uvědomujte si svoji únavu při socializaci a dopřejte si plánovaný odpočinek sám pro sebe. Už žádné divné postávání s mobilem v ruce.

Get in. Do it. Get out.

Zkrátka plánujte si odpočinek, ať máte energii v moment, kdy ji potřebujete. Při vícedenních akcích se nebojte si dát den volno jen pro sebe.

Dávejte si pauzy

Bez odpočinku budete brzy bez energie. Tak si je naplánujte.

Ostatní vás nesledují

Buďte v klidu, ostatní nesledují to, že si ještě s nikým nemluvili nebo že tady sedíte sami. Neciťte se za to špatně nebo divně. Jste v podstatě neviditelní, pokud chcete.

Plánujte útěk

Mějte jasný plán toho, kdy můžete odejít. Nejlépe, aby nezáležel na někom dalším. Abyste si mohli odejít, kdy chcete.


Závěr

Kniha byla plná praktických rad. Některé jsem používal nevědomě. A některé plánuji použít. Takže až mě příště na nějaké akci uvidíte stát ve frontě až podezřele často. Není to náhoda. Čtení samotné bylo zábavné. Zároveň jsem byl opravdu ohromen, jak lehce jsem měnil své mentální modely. Proto se bude snažit využít autorky metody kde to jen jde. Cítím, že ne jenom jsem se naučil něco o networkingu, ale i o tom, jak fungujeme jako lidi.


Bonusová myšlenka Vizualizace vs poznání reality

Tohle už není úplně součást eseje, je to jen něco, co mě napadlo během čtení. Autorka knihy často popisuje, jak musíme poznat své slabiny. Abychom ale slabiny poznali, musíme si je přiznat. A tady nastává problém. Když si přiznáme svou slabost, říkáme si: "V tomhle nejsem tak dobrý, nejde mi to atd." Ale na druhou stranu máme vizualizaci, která říká, že tak, jak o věcech přemýšlíme, tak se dějí. Funguje i negativní vizualizace. Pokud si tedy přiznáme slabinu, nevyvoláváme tím negativní vizualizaci, která by nám to ještě zhoršila?

Znamená to tedy, že hledání slabých a silných stránek a vizualizace se vylučují? Nebo existuje nějaká rovnováha? Food for thought. Pokud vás k tomu něco napadne, neváhejte mi napsat, můžete mi napsat i přímo do zpráv.

Pokud to někoho přijde jako blbost, že nad tím přemýšlím, nejste jediní, proto to píšu sem a čekám, jestli se někdo chytí.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (3):



Don Ton - 05.08.2023 - 15:54


Řada jako top networkingový spot mi přijde jako skvělej nápad. Sám jsem byl už na spoustu networkingovych akcích a často to pro mě bylo dost náročné a přesně jak zminujes, postaval jsem s mobilem v ruce. Na poslední akci se mi velmi osvědčilo ze jsem dorazil později takže tam bylo méně lidi a také jsem se hecnul a oslovil nějakou partu zda se mohu pripojit a vzniklo z toho vlastně například hodinová konverzace ke které se připojovaly další lidi atd. Takže se ztotožňují s radou Get in. Do it a Get out. Také si myslím ze jenpriprwva před akci důležitá - jaké jsou moje cíle, koho bych chtěl oslovit, ale už na samotné akci bych se plánování co nejvíce vyhnul, jelikož to svádí k overthinkingu. Vnímám ze na networkingovych akcích jsem už poměrně silný avšak nedostatky porad mám v situacích kde networking neni implikovany - např při cestování se velmi špatně seznamuji a tak by mi v tomhle kniha jistě mohla pomoci

Dejvíňo - 31.07.2023 - 12:13


Michale supr esej, při čtení eseje jsem si přišel jako u vyprávění nějaké speciální operace s krycím názvem Socializace :D Ne dělám si srandu, už podle eseje je cítit, že kniha byla zábavná a že evidentně trefila to, co opravdu řešíš. Přemýšlím, že bych si ji taky přečetl, nepovažuji se sice za introverta, ale podle eseje bych řekl, že tam bude spoustu tipů i pro neintroverty :) Zaujalo mě, že jsi dřív bral introvertnost jako slabinu, pro mě to vždycky bylo něco jako barva vlasů, někdo je blonďák a někdo hnědovlasý. K tvojí finální myšlence bych asi řekl jen to, že vizualizace silných a slabých stránek na lidi podle mého působí na základě osobnosti daného člověka. Pokud člověka spíše utvrdí vizualizace špatných stránek v tom, že je to opravdu špatné a nezlepší se to, tak to negativní vliv asi má. Ale na někoho zas může mít vizualizace slabých stránek pozitivní vliv, protože sis vou slabou stránku uvědomí a chce ji zlepšit. Myslím, že si každý sám musí zjistit zda mu vizualizace pomáhá nebo ne.

ML - 31.07.2023 - 08:47


Hello beautiful person! Tvoje esej se mi četla velmi jednoduše, za mě, jsi dokázal myšlenky a praktické tipy z knihy, shrnout jasně, srozumitelným popsáním. K tvé bonusové otázce: Na začátku píšeš, že jsi vnímal introvertnost jako slabost. Pomýšlel jsi o ni negativně? Co se změnilo, když jsi na o ní začal smýšlet jinak? (Nebo jestli máš jiný příklad, u kterého si to dokážeš líp představit). Za mě osobně, já věřím, že na co se ve svých myšlenkách soustředíme, tomu dáváme i moc. A sama jsem zažila, jak sama se sebou spíše (nejefektivně) bojuji, když smýšlím o svých slabinách negativně. A jaký je to rozdíl, když se soustředím a představuji si vytoužený výsledek. (Př. před prezentacemi, nebo oslovením někoho cizího, si často představuji, jak to bude probíhat) (Teď už mám pocit, že jsem úplně odbočila od otázky, kterou jsi položil). Použiju citát, který jsem před nedávnem četla, abych uzavřela myšlenku - že místo toho abychom bojovali se svými negativními vlastnostmi(zlozvyky), bychom se měli soustředit na budování těch, který nám přinesou změnu k lepšímu. Je to hodně o přístupu a jak se stavíme k věcem. Možná, i cíl autorky, jak tě přesvědčila myslet jinak o své introvertnosti, byl myslet na své předpoklady v pozitivnějším světle.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: