Proč jsem si knihu vybral?
Knihu jsem si vybral na základě doporučení koučky Moniky Košuličové, kterou nám zmínila na našem leadership programu. Mluvenou komunikaci beru jako svou nejsilnější stránku, ale zaujalo mě slovo „nenásilná“. Očekávám tedy, co mi tato kniha dá a co se díky ní budu moci přiučit.
Příklad nenásilné komunikace
Ona neřekla: „Připadám si znechucená a zraněná, protože se díváš na TV.“ Neobviňuje mě za své pocity, ale připisuje je svým potřebám: Připadám si odstrčená, protože chci mít pocit, že si mě vážíš a oceňuješ mě.
Poznámky z knihy
Každá analýza, naznačující, že se partner mýlí, je v zásadě tragickým vyjádřením vlastních nenaplněných potřeb. Jestliže jsme schopni slyšet, co lidé potřebují, je to pro ně velký dar.
Jestliže vás učí být válečníkem, chcete své emoce držet na uzdě. Být provdaná za válečníka není nijak zábavná zkušenost pro ženu, která si možná hrála s panenkami, zatímco kluci si hráli na vojáky. Žena chce intimitu, ale muž k tomu nemá slovní zásobu, která by to usnadnila.
Problém také nastává, když poskytuji ujištění, zatímco druhý potřebuje pochopení. Autorova nejstarší dcera se třeba jednou dívala do zrcadla a řekla: „Jsem ošklivá jak prase.“ Odpověděl: „Jsi to nejkrásnější stvoření, jaké jsme kdy viděl.“ S výkřikem „Tati!“ vyběhla z pokoje a práskla za sebou dvěřmi. Byl kritický. Ona potřebovala pochopení, a on si ji pokusil přivést na jiné myšlenky, aby naplnil své vlastní potřeby.
Otázky k porozumění mezi partnery
Uvedl bys jednu věc, kterou jako tvůj partner dělám a která ti takříkajíc kazí život?
Když něco dělám, jaký z toho máš pocit?
Které tvé potřeby nejsou uspokojovány?
Co můžeme udělat, abychom si vzájemně obohatili život?
ATP
Upřímně mně kniha velmi zklamala. Nečekal jsem párovou komunikaci jako spíše tu pracovní. Z knihy jsem si odnesl jasnou informaci, že důležité je v mezilidských vztazích a komunikaci kromě motivace také chtít poznat potřeby druhého člověka a pro budování dalších vztahů to