Nejbohatší muž v Babyloně


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 31.10.2021

Nejbohatší muž v Babyloně   George S. Clason

Nejbohatší muž v Babyloně

George S. Clason


Kniha Nejbohatší muž v Babyloně je kniha s pradávným příběhem popisující zásady o tom, jak zacházet s penězi, které používali již ve starém Babylóně, kde se zrodili základy finančnictví.


Teorie z knihy


„3 zákony o úspěšném zacházení s penězi: víš, jak vydělat peníze, jak je udržet a jak s nimi hospodařit.“


Sedm zásad: 1. Jak naplnit peněženku


-> „ze získaných deseti mincí utratím jen devět“


2. Kontrola vydání


-> “Rozpočítej výdaje tak, aby se v první řadě zaplatilo nezbytné a teprve podle možnosti to ostatní, ale jen z devíti desetin výdělku.“


3. Ať zlata přibývá


-> „Každou odloženou minci investujte, aby ti pomáhala zajistit příjem a pramen bohatství, který by neustále proudil do tvojí kapsy.“


4. Chraň svoje jmění, abys o ně nepřišel


- „Dbej o svůj majetek a investuj jenom tam, kde o něj nepřijdeš. Vklad si můžeš v případě nutnosti vyžádat, budeš také dostávat slušný úrok. Raď se s chytrými a upřímnými lidmi. Řiď se radou zkušených, aby ses vyvaroval nejistých investic.“


5. Bydliště je investice


-> „Mít vlastní dům.“


6. Zajisti si budoucí příjem


-> „Opatři si včas finanční prostředky pro pozdní léta života a na ochranu vlastní rodiny.“


7. Více vydělávat


-> „Chvalitebná touha více vydělávat, musí být silná a konkrétní (určitá, hmatatelná), touha musí být jednoznačná a trvalá, jinak nastane zmatek.“


Pět zákonů o zlatě


 1. Ke zlatu se dostane ten, kdo odloží nejméně jednu desetinu výdělku, aby zabezpečil majetek pro sebe a svou rodinu.


2. Když moudrý vlastník zlato dobře umístí, vydělává pro něj, a neustále přibývá.


3. Rozvážný vlastník zlato ochraňuje a investuje je pod dohledem odborníků.


4. Když majitel zlato vloží do pochybných podniků, přijde o ně.


5. Kdo chce vydělávat hned velké sumy, kdo podlehne svodům podvodníků a pletichářů, kdo uvěří své nezkušenosti a romantickým představám, přijde o zlato.


Tyto zákony byly součástí příběhu, kde na nich byl ukázán rozdíl hodnoty zlata, které můžeme ztratit, nebo špatně investovat a rozumu, který nám zůstane napořád a pomůže nám se dostat zpátky tam, kde chceme být.


- „Kdo začal, půl díla vykonal.“ 


Propojení s TAP


Babylón je vynikajícím příkladem lidské schopnosti dosáhnout neuvěřitelných výsledků využitím možností, které byly k dispozici. Všechno, co přispělo k rozvoji města, bylo dílem jeho obyvatel. Babylón měl pouze dva přírodní zdroje – půdu a vodu v řece. Babylóňané přišli s novým technickým objevem – zavodňovacím systém, tím mohlo vzniknout závlahové hospodářství, a dali tak možnost vystavět jednu ze zásadních velmocí historie. Využili situace a prostředků, které měli před sebou, a o něco podobného se můžeme pokusit i my v TA, využít prostředků a možností, které nám TA nabízí, které si možná dost často neuvědomujeme. Nebo si je uvědomujeme, ale nevíme, jak jich využít. 


Prakticky


Už od mala jsem si dělala úspory, nikdy ne ale vědomě na procenta jako zde zmiňují a to: „odlož 1/10 z toho co vyděláš“ a peníze jsem si zkoušela také investovat, jen to investování byla aktivita spíše nárazová.

Jako výstupem bych si chtěla začít odkládat 10% z vydělaných peněz, které bych vědomě někam investovala/ukládala.

Jako dalším výstupem z této knihy jsem si udělala svůj finanční náčrt. Finanční přehled si vedu od doby, co bydlím sama, ale teď jsem si zkoušela udělat i přibližný týdenní přehled (i denní, i když si myslím, že ten je irelevantní, spíš to bylo zajímavé tam ty částky vidět a mít je třeba jen v povědomí, když si chcete srovnat nějaké ceny). Rozkreslila jsem si své pravidelné výdaje a příjmy a chtěla bych si teď vyzkoušet držet se bodu z knihy: „Stoprocentní hodnota za každý utracený zlaťák.“ Myslím, že přijdu na spoustu věcí, které kupuji, ale 100% hodnotu z nich nemám. Myslím, že to každý známe, že kupujeme věci, které bychom si přáli mít, ale vlastně nepotřebujeme a u kterých ve výsledku, ani nevyužijeme potenciál. Uvidím, jak dlouho mi to vydrží, protože si nechci nic nalhávat, žijeme v konzumní době (i když se pokouším tomu nepodléhat) spoustu věcí, co bychom si byť rádi odpustili, si odpustit nedokážeme. Tak jako tak se na tohle cvičení těším, dávám si ho min. na další měsíc/dva, cíleně se na to zaměřit a kdo ví, třeba si z toho za tu dobu udělám návyk nebo i nějakou maličkost, jako „vykřičníček“ v hlavě při nákupu věcí, které nepotřebuji. 




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.03.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

18.03.2024

Kategorie: Koučování

Body: 1

18.03.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

18.03.2024

Kategorie: Management

Body: 0

18.03.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: