ÚVOD
Na toto téma jsem již četla jednu knihu, kterou miluju – Síla mysli, zde je tato myšlenka ovlivňování naší reality pomocí naší mysli pojatá trošku jinak, víc ezo - léčení rakoviny pomocí pozitivního myšlení a jiný srandy.
Hned ze začátku mě kniha donutila zamyslet se nad tím, jak vlastně přemýšlím já, musela jsem uznat, že většinu času se řídím podle fixiního nastavení mysli, i když se někdy „zblázním“ a dokážu přemýšlet nad věcmi růstově. Když autorka v knize udávala příklady, na dětech, přemýšlela jsem nad tím, kde se v lidech tyto dva typy nastavení mysli berou. Jestli za to může výchova, prostředí, nebo jestli si to vytváříme sami. Sama jsem se totiž nemohla dohledat čehokoliv co by u mě mohlo zapříčinit fixní nastavení.
FIXNÍ NASTAVENÍ MYSLI
Pro lidi s fixním nastavením mysli je chyba selháním. Žijí v představě, že pokud je někdo úspěšný, je to díky vrozeným schopností a talentu. Tito lidé nevěří v to, že s každou chybou se mohou něco nového naučit, a proto se vyhýbají výzvám, protože nesnesou pocit selhání. Těžce se vyrovnávají také s úspěchem druhých, ohrožuje je to a myslí si, že jsou méněcenní. Frustrace z chyb je drží od dosažení cíle, protože fixní nastavení mysli, je většinou zastaví hned co se dostaví první překážky. Fixní nastavení mysli dělá z druhých lidí soudce nikoliv spojence.
RŮSTOVÉ NASTAVENÍ MYSLI
Na rozdíl od lidí s fixním nastavením mysli, je pro lidi s růstovým nastavením mysli chyba prostorem pro posun, zlepšení, naučení se něčemu novému. Tito lidé vyhledávají výzvy, protože věří, že jejich schopnosti a dovednosti se dají rozvíjet. Věří, že jejich vlastnosti, se dají zlepšovat, a proto na nich neustále pracuje. Úspěch druhých je inspiruje – neporovnávají se. Mnohem lépe dokážou překonávat překážky a vyrovnávat se s neúspěchem – možná protože pro ně nic jako neúspěch neexistuje. Lidé s růstovým nastavením mysli mají také mnohem více rozvinutou sebekontrolu a sebereflexi, při neúspěchu se dokážou sami sebe zeptat – „Co můžu příště udělat jinak?“
ZAJÍMAVÉ MYŠLENKY
Lidi s růstovým myšlením nezdary motivují.
Fixní nastavení mysli limituje výsledky.
Nikdo nezná negativní hodnocení (nálepkování) lépe než členové stereotypizovaných skupin.
ZÁVĚR – Co si odnáším
U mě osobně jsem si všimla, že se mě týká fixní nastavení mysli, jde-li například o práci, zde se chyb bojím nejvíc a radši než abych něco pokazila, radši se jakékoliv výzvy předem vzdám. Zatímco v osobní a vztahové sféře dokážu přemýšlet růstově. Pokud se jedná o něco v co pevně věřím, dokážu se z nezdaru oklepat, vzít si z toho co potřebuju a jít dál a něco chytřejší. Ráda bych toto myšlení přenesla i do pracovního života, protože si myslím, že by mě to mohlo hodně posunout.