Tuhle knihu jsem si už nějakou tu chvíli chtěl přečíst, ovšem je fakt drahá a neměl jsem úplně volný peníz poslední měsíce na knihu za 700, ale díky Bookportu ji máme všichni zadarmo – kdybych věděl, že existuje Bookport dřív, tak už mám tak 250 bodů.
Tolik asi k vychvalování Bookportu, pojďme na knihu. Knihu jsem si vybral, protože podnikám na volné noze od gymnázia, dělám stránky na zakázku a k tomu jsem měl i několik digitálních projektů. Ovšem všechny projekty trpí jistými nedostatky, i když si myslím, že jsem odborník na weby, tak mi chybí znalosti v jiných oblastech, jako je například administrativa a když se začnu víc věnovat věcem okolo, tak zase klesá kvalita mnou vyprodukovaných stránek.
Mohu se s vámi podělit o svůj administrativní fuckup, co se mi stal a na který jsem přišel i díky knize. Měl jsem hrozný zmatky v tom, jaký slevy na mě jako na studenta platí a jaké ne a tak jsem dva roky neplatil nic kromě daní. No a přišel jsem na to, že sociálku jsem sice platit nemusel a zdrávku první rok taky, ovšem od druhé roku se již zdrávka platí, i když jste studentem, jen nemusíte dodržet minimum a vyměříte si zálohy podle svých přijmu. No bylo to nepříjemné doplácet za rok a půl zpětně, ale mám to zaplacené a jsem happy – poučení, dávejte si na to pozor a když si nejste něčím jisti, tak se ptejte a čtěte, dokud nebudete mít jasnou odpověď a neodkládejte to přes rok, jako já.
Zpět ke knize. Knihu napsal člověk, který založil portál na volné noze, který je sice dnes absolutně tragický, ale dřív byl celkem populární a celá kniha je vlastně upravený archiv blogů z těchto stránek.
Kniha se věnuje freelancerům a přišlo mi celkem zajímavé, že tento pojem je poměrně těžké definovat – přišel mi vždy hrozně jednoduchý, ovšem není. Přikládám rozdělení na několik typů z knihy, samozřejmě nelze všechny freelancery do těchto typů škatulkovat.
Co mě z hlediska konkurence trošku popudilo je to, že (nečekaně) je nejvíce freelancerů ve sféře IT. Je to sice očekáváné, ale jedná se o cca 33% všech freelancerů, což je vskutku mnoho.
Dále, co mě popudilo i k nějakým změnám v podnikání bylo srovnání podnikání na volné noze a podnikání jako firma. Jistě podnikání na volné noze je flexibilnější i sám autor to říká, ovšem riskujete vlastní majetek a bohužel mnoho firem vnímá freelancery jako nespolehlivé plnitele zakázek. Z knihy je patrné, že autor hodně zastává výhody freelancingu, já se však rozhodl přejít dál a zakládám s.r.o. Jako výhodu třeba autor zmiňuje i to, že freelancer může vést podnikání na základě pocitů a firma se řídí čísly, no nevím nevím jestli je úplně dobrý se řídit pocity... Tabulka rozdílů z knihy:
S čím naprosto souhlasím, je to, že dobré jméno je naprosto klíčové. Bez dobrého jména není možné se ve svém podnikání posouvat, není možné přijít na lepší zakázky. Jedná se rozhodující faktor.
Pobavila mě kapitola o IT a desatero osobní bezpečnosti, přišlo mi, že se asi jednalo o nějaký článek z blogu z roku 2010, ale asi chápu, že někomu kapitola pomohla.
Další zajímavou částí byla část o týmové spolupráci a o vedení projektů, kde se nám vyskytují subdodavatelé či další profesionálové. Odnáším si z toho třeba mapování procesů, analýzu a optimalizaci procesů.
Závěr:
Kniha je fakt zatraceně dlouhá. Místy až moc, přijde mi fakt zbytečně natažená a trochu mi to zkazilo celkový pocit z knihy, který je vcelku pozitivní, ale mohlo to být lepší. Pominu-li to, že jsou to články z webu v knižní podobě a trochu mi to připomíná knihu na styl Konec prokrastinace, hodně všeho, co se dá vygooglit v jedné knize. Ale zároveň v tom vidím i přínos knihy, pomohla mi odhalit věci, které jsem ve svém podnikání často přehlížel, věci, které jsem si byl líný googlit.
I když některé pasáže byly zbytečné a tím, že teď se snažím číst celkem rychle, tak mě místy kniha fakt naštvala, ale jinak ji doporučuju všem, co již nějak podnikají či si přivydělávají jako OSVČ a taky všem co si myslí že OSVČ = freelancer. Co mi ještě přišlo cool jsou doporučení na další knížky, z nichž už jsem dost přečetl a ono to pak dává všechno trochu větší smysl. Sice z toho mám v hlavě kaši, ale je to kaše toho, co jsem si zapamatoval a toho, co se mi hodí.