Náš ledovec se rozpouští


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 01.07.2022

Náš ledovec se rozpouští   John Kotter


Proč jsem si tuto knihu vybral?

Tuto knihu jsem si vybral z několika důvodů. Jednat to byla oddechovka, druhak se mi základní myšlenky hodí do bakalářské práce. Dále jsem na ní dostal doporučení, protože stručně a jednoduše pojednává o myšlence, důležitosti a zároveň provedení změny. 

Po přečtení knihy bych ještě dodal, že jsem si ji vzal i ke znovuobnovení návyku.


Jaké je základní téma knihy?

V knize najdeme bajku o tučňácích, kteří bydlí na ledovci. Jednoho dne, se jeden z tučňáků začne znepokojovat ohledně osudu ledovce a zjišťuje, že ledovec se rozpouští. A tak zahajuje proces změny, od které ho si slibuje vyřešení problému, ať už řešení znamená cokoliv. 

Na posledních stranách knihy dostáváme stručný seznam 8 kroků, které jsou předpokladem pro provedení změny. Těchto 8 kroků sledujeme přímo v dění tučňáčí kolonie a proto poslední stránky jsou jen jako rekapitulace a připomenutí. 

Kniha také odhaluje, pomocí příběhu, většinu problémů, které při vedení změny musíme čelit. 

 

Jaké jsem si odnesl myšlenky?

Koho ke změně potřebuji?

S čím budu bojovat?

Při vedení změny se budeme nejvíce potýkat s odporem, protože lidskou přirozeností je nejprve problém popírat. Pokud tento prvotní odpor (u každého bude trvat jinak dlouhou dobu) překonáme, nastane období, kdy se do nadšení začnou motat standarty a dosavadní zvyklosti. V tomto bodě, je nutné podrobit tyto standardy zkoušce jestli jsou stále validní pro rozvoj komunity. 

Odpor bude hlavně v lidech a jejich domněnkách. Důležitá je u změny komunikace, konkrétně lidi vyslechnout a trpělivě jim osvětlit jak vaše vize vyřeší jejich strašáka v hlavě, který způsobuje, že změnu bojkotují. Bude potřeba vyjednávat, aby se z odpůrců staly podporovatelé.

Podpora, Alice to Fredovi řekla příhodně když řekla: buď připraven, že někteří ptáci nebudou chtít vidět žádný problém. Né všichni, ale ti co vás skutečně vyslechnou problém opravdu uzří a to jsou ti správní lidé, do kterých potřebujete vložit svou energii a hledat u nich podporu. 

Dále vás bude provázet NoNo, člověk, který prostě bojkotu veškeré vaše snažení, po určité době snad už jen z principu. Nona si můžeme představit, jako kteroukoliv pochybnost, který vás nutí přemýšlet nad tím, jestli to co děláte děláte opravdu správně. Pokud vše vychází podle plánu a vaše vize bude sklízet ovoce bude Nono postupně umlčen. Na stranu druhou, jakákoliv prohra či pochybení bude přispívat na jeho stranu, čímž vás oslabí. 

Jak proti Nonovi bojovat? Je to prosté, držet se plánu a řešit všechny krize, které ohrožují proces změny nebo lidi, kteří jsou do realizace zapojeni. Také je potřeba se proti Nonovi obrnit trpělivostí a zdravě ho ignorovat, aby neodváděl vaší pozornost.     

Proces úspěšné změny o osmi krocích:

Připravte scénu

1) vytvořte naléhavosti. Pomozte druhým vidět potřebu změny a důležitosti okamžitého jednání

2) Sestavte vedoucí tým. Zajistěte, abyste měli silnou skupinu řídící změnu - skupinu s vůdcovskými dovednosti, důvěryhodností, komunikačními schopnostmi, autoritou, analytickými schopnostmi a smyslem pro naléhavost

Rozhodněte, co dělat

3) Vytvořte vizi změn a strategii. vysvětlete, jak bude budoucnost odlišná od minulosti a jak můžete takovou budoucnost uskutečnit

Uskutečněte svůj plán

4) Sdělte vše ostatním tak, aby vás pochopili a abyste je přesvědčili. Zajistěte, aby co nejvíce lidí přijalo vaši vizi a strategii.

5) Zplnomocnění druhé k jednání. Odstraňte co nejvíce bariér, aby ti, kdo chtějí uskutečnit vizi, to mohli dělat

6) Dosáhněte v krátkém době úspěchů. Usilujte o to, abyste co nejdříve dospěli k několika viditelným, nesporným úspěchům.

7) Neustávejte. Po prvních úspěších pracujte tvrději a rychleji. Buďte neúnavní v zavádění změny za změnou, dokud se vize nestane skutečností.

Vytrvejte 

8) Vytvořte novou kulturu. Udržujte nové způsoby chování a zajistěte, aby byly úspěšné, dokud se nestanou natolik silnými, že nahradí staré tradice.


V knize se dále objevuje: 

Vyjednávání - vyslechni, pochop, vysvětli, dojděte k pochopení a důležitosti.

Teambuilding - změnu se lépe provádí v týmu, který táhne za jeden provas s jednotnou vizí. A to platí jak pro malé tak i pro velké týmy

Zapojit se může každý - potřebujete, aby změnu přijali všichni, kdo jsou v organizaci. Proto každý kdo se přidá aby vás podpořit za je žádoucím členem, ikdyž jde třeba jen o malou holčičku.

Sociální nátlak - síla většiny nakonec přiměje i poslední zatvrzence se k vám přidat a přepnout z modelu tohle je blbost,  do modelu vlastně je to celkem logické. Tento sociální nátlak může i pomoci v překonání doposud zavedených tradic, které jsou zkostnatělé. 



Myšlenka na přemýšlení: Osobně jsem přemýšlel, jestli tento boj může mít i člověk sám v sobě. Jde o to, že změna v životě znamená změnit i myšlení. Nabádá mne to k tomu, že pokud nejsem spokojen se svým životem, tak musím něco změnit. A dle mých myšlenek by měl tento model od Kottera fungovat na jakýkoliv druhy změny. Takže přeneseno na osobní sféru:

  1. Vytvoř v sobě naléhavost na změnu
  2. Sestav tým řídící změnu (disciplína, návyky, buddy, potřebné zdroje, ….)
  3. Vytvoř si vizi změny (co má přinést) a strategii (jak se tam dostanu?)
  4. Sděl vše ostatním (lidé, kteří chceš, aby tě na tvé cestě podporovali, neboli lidi, které chceš mít v životě), tak aby tě pochopili a přesvědčil jsi je.
  5. Zplnomocni každého, aby se k tobě připojil. Každý z lidí ti může sděli bariéru, kterou ve tvé strategii či vizi vidí. To mohou být vodítka, čemu se máš vyvarovat. Jejich odstranění upevní tvou vůli i vizi
  6. Dosáhni rychlých viditelných úspěchů.
  7. Neusni na vavřínech a po úspěchu vytrvej a pracuj tvrději a rychleji
  8. Vytvoř si novou kulturu a mentální modely, které jsi nasbíral na své cestě za změnou si vžij aby se staly tvou součástí. Benefity: rezistence vůči změnám, vyšší flexibilita, vyšší kreativity, větší pohoda v životě, vyšší odpovědnost za jednání.


“Od všech se můžeme poučit a to co už dělají můžeme dělat tak a dokonce i lépe.”


Zhodnocení knihy:

Kniha se mi četla velice dobře, jelikož se jadnalo o bajku a zároveň jsem již se postupem na změnu již přišel do styku. Jednalo se o odpočinkovou literatur, která však ucelila mé poznání o change managementu. Nebo alespoň poznatky, které mi jsou teď k dispozici. 

Knihu bych doporučil všem team lídrům a ostatním, kteří nejsou spokojeni se svou aktuální situací a nevědí co dál. Dost pravděpodobně se cítí jako Fred a proto se domnívám, že bajka může přinést návod jak z frustrace ven.


A co je váš LEDOVEC?



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: