Myšlenková mapa je dynamickým nástrojem pro organizaci práce, času i posílení paměti, který vám pomůže jak s pamětí a organizováním informací, tak s rozeznáním těch důležitých od nedůležitých dat. Nástroj, který ušetří mnoho času a díky vizuální paměti podpoří dokončení projektu (včas).
Myšlenkové mapy mají podobu rozevřeného švýcarského nože – představte si tělo, jakožto největší středový bod myšlenkové mapy. Z toho soustředného bodu se rozpínají větve od nejtlustších až po ty nejhubenější ve třetí úrovni. Dbejte na to, aby čáry byly organické (nepravidelné) křivky, nikoli rovné čáry. Pokud byste umístili na větve/střed obrázky, umístěte je – obrázky pomohou k rozvoji dalších myšlenek.
Využití k:
- Plánování (RM: TL11)
- Vymýšlení nových nápadů (brainstorming)
- Strategickém přemýšlení (TL13)
o PEST – politické, ekonomika, sociální, technologie
o SWOT (strenghts, weaknesses, opportunities, threats) – současný stav a pozice firmy/projektu/podniku na trhu
o Balanced Scorecard (cíle: zákazník, operační procesy, finance, učení se) – k ujasnění vlastní vize/strategie a zaměnit ji za akci
o BCG (bídní psi – nízký podíl, nízké tempo; otazníky – rychle rostou, malý podíl; hvězdy – silná pozice, velký podíl; dojné krávy – dominant) – tempo růstu trhu a podíl firmy na trhu
o Potrerův hodnotový řetězec (konkurenční boj & dodavatelé, odběratelé, noví účastníci, substituty) – předvídání příležitostí a hrozeb z konkurenčního prostředí
o McKinseyho rámec sedmi „S“ (strategie, struktura, systémy, sdílené hodnoty, schopnosti, styl, sbor zaměstnanců) – pro vylepšení výsledků společnosti, předpověď následků
o 4P/MMIX (produkt, cena, distribuce, propagace) – zasáhnout cílový trh
- Vedení projektu, nebo týmu (TL9/10)
o Dovednosti:
§ M – mentorování
§ I – imaginace
§ N – koNtakty
§ D – denní snění
§ M – multitasking
§ A – asociace
§ P – trPělivost
§ S – úSpěch
o Týmová práce – větev pro každé firemní odvětví
- Prezentování
- Zvyšování osobní výkonnosti
- Vyjednávání (TY15)
o Příprava na schůzku (vy, protějšek, výsledky)
- Kontrole rizik
- Zachycení poznámek z telefonátu v heslech
- Efektivní práce s e-maily
o Proklikejte veškerou příchozí poštu
o Pro každou zaznamenejte větev a připojte své nápady, co je zapotřebí
o Věnujte se tomu v naplánovaném čase
o Mapu připojte do obsahu zprávy a stručně popište
Postup tvorby
1) Téma: Jaký je náš cíl? Jaká je naše vize? Kam míříme?
2) Pomůcky: dostatečně velký prázdný list papíru, poznámkový blok s kroužkovou vazbou, barevné psací potřeby (lépe pamatujeme)
3) Středový obrázek: lepší k zapamatování než slova
4) Větve: od středu silné, na okraji slabší, délka dle délky slova/obrázku, vlnité (nikoliv rovné – kvůli paměti) = vzhled koruny stromu
a. Postupovat podle směru hodinových ručiček
b. Druhá a třetí úroveň plyně navazuje na první, slábne
c. Kreslit obrázky
5) Pravidlo jednoho slova (tvorba klíčových slov – asociací) – např. proč, co, kdy, kde, kdo, čím …
Pseudomapy vytvářené např. v Miru nemusí vždy být myšlenkovými mapami – myšlenky jsou odříznuté jedna od druhé (kvůli používání bublin, nedynamického napojení větví, bez grafiky).
Mapy na PC?
Existují programy (iMindMap), které dokážou napodobit ručně psanou formu mapy, aniž by při tom nebyla zachována správná struktura a postup. Ručně kreslené i přesto budou nadále hodnotnějšími v situacích, které vyžadují spolupráci, umělecké vyjádření a projev kreativity.
Výhodou PC map může být: snadná úprava, video a audio soubory, grafika, odkazy a tabulky, dokumenty, média anebo odkaz na webové stránky. Aplikace může být také přizpůsobena k prezentování, díky svým funkcím rozbalování větví apod. Pomocníkem vám může být elektronická tužka.
Variabilní struktura a obsah:
- Organizace kalendáře, plánů a úkolů
- Týdenní plán (střed) – Po-Ne – priority – úkoly v heslech
- Měsíční plán (střed) – týden 1-4 (záznam mapy z každého měsíce vytvoří dohromady plán na celý rok)
- Roční plán – Led-Pro – týden 1-4 (tento typ využívám k dlouhodobému plánování mého rozvoje v Tiimi)
- Vedení porad
Mnoho potenciálu – Nahrazení klasických zápisků
Při standardních sekvenčních zápisech navazuje věta na větu a naše myšlenky se nemají kam dále rozvíjet. Při čtení heslovitých zápisů má naše mysl otevřené hranice a prostor pro tvoření asociací. Navíc mapy umožňují doplňovat text dalšími větvemi i po ukončení meetingu.
ZÁVĚR - ATP:
Knihu jsem četl kvůli potřebě znalostí při tvorbě podnikatelského plánu. V rámci plánu mi kniha předala docela zajímavé poznámky, o kterých jsem dřív v myšlenkových mapách nepřemýšlel. Navíc mi předala mnoho strategických technik, které byly pro mě překvapením a skutečně při tvorbě PP pomohly.
Při tvorbě mindmaps je užitečné využít techniku Pomodoro, která cílí na efektivitu a rychlost, čímž se lépe dostaneme do flow tvorby mapy.
Díky knize jsem si uvědomil, jak skutečně užitečný nástroj to je... Pokud myšlenkové mapy použijeme správně, usnadní mám každodenní práci a můžeme je využít opravdu v jakémkoli oboru.