Myšlením k bohatství
Autor: Napoleon Hill
Proč právě tato kniha?
Knihu jsem si vybral především kvůli tomu, že jsem ji měl již dlouhou dobu na stole a chtěl jsem ji mít přečtenou. Když jsem si ji kupoval, tak jsem přemýšlel především nad tím, že každý úspěšný člověk to musí mít v hlavě jasně srovnané. Chtěl jsem se naučit a hlavně pochopit, co je třeba k tomu, abych měl podobné myšlení jako ti, kteří dosáhli svého bohatství pomocí svého myšlení. Mé hlavní PROČ tudíž bylo: Pochopit a začít používat TO správné myšlení, které mě dovede k mým cílům a životnímu štěstí. Jsem plný euforie a vděku za to, že Napoleon Hill tuhle knihu napsal, protože jenom představa toho, že tato kniha existuje mi dodává vnitřní klid a pocit naděje, že někdy v budoucnu dokážu přemýšlet jako úspěšní lidé.
Ještě bych v úvodu rád definoval, jak si představuji úspěšného člověka – Úspěšný člověk je pro mě ten, kdo je spokojený se svým životem a je na cestě k dosažení svých cílů. Úspěšný člověk je pro mě ten, kdo zažil pády, ze kterých se dokázal otřepat a pokračovat dál. Je to někdo, kdo se nevzdal a nenechal se zmanipulovat okolím, které mu tvrdilo, že je to blázen a měl by radši dělat to, co je jistota.
Co mi kniha dala:
Spousta lidí si spojuje bohatství jen s penězi, ale bohatství je vše v našem životě.
Zahrnuje naše zdraví, naše vztahy se sebou i ostatními, stejně jako schopnost, jak vydělat peníze. Peníze jsou samy o sobě jen hmotnou věcí, ale život by měl být bohatým zážitkem. Nejtěžším a nejdůležitějším krokem je ovládnutí víry. Je to klíč k překonání pádů i úspěchů, který ovlivní celý náš život.
Kniha nám ukazuje, že se máme spoléhat vždy na své myšlenky, abychom dokázali něco změnit. Bohatství je svoboda. svoboda myšlení, svoboda rozhodování, svoboda žití. Naskýtá nám jasný popis toho, jak vzít život do vlastních rukou a začít žít tak, abychom byli bohatí. Je jen na nás, jestli zvládneme změnit své myšlení.
Dokážeme vše, co si vymyslíme! Stojím si za tím, že je to naprostá pravda, jen to stojí trpělivost, čas a úsilí (Jak říkal Churchill: „Krev, pot a slzy.“). Pokud ale máme jasný cíl a víru, máme z poloviny vyhráno.
A teď k hlavnímu obsahu knihy a jaký byl její dopad na mou maličkost. Napoleon Hill v knize popisuje principy, které nás nabádají k tomu, abychom mysleli k bohatství.
„Stačí jediný správný nápad a úspěch je zaručen. Principy popsané v této knize pojednávají o tom, jakými cestami a prostředky lze dospět k užitečným nápadům.“
Touha (Výchozí bod každého úspěchu)
Každý v sobě máme touhu. Naše touha se liší jen v tom, k čemu se vztahuje. Je potřeba v sobě probudit obrovskou touhu a té se držet. Mojí touhou je třeba vidět úspěšný a fungující Holy Smoke, který generuje zisky a zanechává za sebou především spokojené zákazníky, kteří se k nám rádi vrací. Je to vytvoření LOVE BRANDU, který uspokojí i tu nejnáročnější klientelu. Je to právě naše touha, která nás žene kupředu k akci a přináší výsledky. K probuzení naší touhy nám může pomoci tzv. Šesti kroková metoda. Tato metoda se skládá celkem ze šesti pravidel, které bychom měli co nejvíce zaměřit na náš cíl. Šesti kroková metoda se skládá z následujících bodů:
1) Stanovte si v mysli přesnou částku, které bychom chtěli dosáhnout.
2) Stanovte, co přesně jste schopni pro tu částku udělat.
3) Specifikujte přesné datum, do kdy chcete částku získat.
4) Vytvořte si plán a okamžitě zahajte první krok.
5) Popište svou touhu jasnou a stručnou větou.
6) Tu větu čtěte nahlas dvakrát denně, aby se vám co nejvíce vštípila.
Šesti kroková metoda mi osobně přijde jako takový SMART boost, čímž chci říct, že je to takový upgrade nastavování SMART cílů.
„Výchozím bodem všech úspěchů je touha. Mějte to neustále na paměti. Slabá touha přináší slabé výsledky, stejně jako malý oheň vytváří malé množství tepla.“
Víra (Cesta od představy k přesvědčení)
Co je důležité si odnést z tohoto principu, tak je právě to, že bychom měli cítit, že to, co děláme je správně. Musí to být naše přesvědčení, které je stejně silné jako například u věřících lidí jejích bůh. Měli bychom si uvědomit, že se vůbec nejedná o jednoduchou věc. Kolikrát je právě víra to, s čím během práce na našich cílech nejvíce bojujeme. Často se nám stane, že v průběhu naší cesty budeme narážet na všemožné překážky, které však díky našemu přesvědčení společně s naší touhou překonáme. Když padneme, tak musíme znovu vstát. Zkrátka musíme neustále směřovat kupředu. Naše víra musí být to nejsilnější, co máme. Nesmíme ani pomyslet na neúspěch, protože právě tato autosugesce v nás bude vytvářet nádor neúspěchu.
Právě naše myšlení se stává realitou – tato věta se mi pojí s tím, že vše je jen takové, jaké si to sami uděláme. Když si na začátku našeho dne řekneme, že dnešek bude na hovno, tak i přes to, že bychom mohli mít skvělý den, bude všechno špatně… Je třeba se soustředit jen na náš cíl a nenechat se rozptylovat jinými vjemy.
Měli bychom si uvědomit, že i neúspěch je prospěšný. Z každého neúspěchu se totiž můžeme poučit a příště už ho neopakovat. Líbilo se mi, že bychom měli myslet ve velkém. Připomíná mi to proslov Tomáše Čupra (zakladatele Rohlíku), který neustále tvrdí, abychom mysleli ve velkém. Jak už víme z principu číslo jedna – limity si určujeme jen my sami. Nikdo z nás není odsouzen ke smůle.
Autor v knize píše i o Henry Fordovi a to tom, jak jeho firma přišla s osmiválcovým motorem. Když to Ford zadal svým konstruktérům, tak mu do jednoho řekli, že je to prostě NEMOŽNÉ. Ford jim na to odvětil pouze: „Prostě to udělejte!“. Tím, že se nevzdal a věřil, že to jde, tak se nakonec úspěch dostavil, a i desítky let po jeho smrti je značka Ford velkým koněm v automobilovém průmyslu.
Autosugesce (Prostředek k ovlivňování podvědomí)
Moje oblíbené slovo. Neustále tvrdím, že právě autosugesce má na naše myšlení zásadní dopad. Když si před zkouškou stoupneme před zrcadlo a řekneme si, že to zvládneme, tak to prostě zvládneme ať se stane cokoliv. Mám kamaráda úspěšného podnikatele, který mi jednou vyprávěl, že šel na schůzku, o které si jeho kolegové mysleli, že je předem ztracená. Můj kamarád si v Den D stoupnul před zrcadlo a řekl si: „Tuhle schůzku zvládnu a získám skvělý kontrakt pro mé budoucí podníkání.“ Schůzka dopadla přímo fenomenálně a dodnes má díky tomu spokojeného klienta, ze kterého profituje.
Autor v knize popisuje autosugesci jako techniku, která nám pomáhá zvyšovat si naší osobní sebedůvěru. Pro správné použití této techniky bychom měli být na klidném místě, kde budeme přítomní tělem i duší. Během tohoto rozjímání bychom si měli zopakovat Šesti krokovou metodu, znát své proč a přesně si vizualizovat náš cíl, kvůli kterému to děláme. Díky této technice posílíme svou víru a budeme schopni dosáhnout úplně všeho.
Sám autosugesci často používám a nemůžu si vynachválit její pozitivní dopad na mé výsledky. Často slýchám, že si o mně lidé myslí, jak se nestydím prodat sám sebe, ale už nikdo netuší, že před každou podobnou situací provádím svůj rituál, který obsahuje právě autosugesci. Více si pak věřím a dokážu tak převapit sám sebe (pokud se nezamotám do toho, co zrovna říkám :D). Na základě této knihy si vypracuji svých šest kroků a začnu autosugesci používat přesně tak, jak jsem ji popsal v této části mé eseje. Ještě bych rád dodal, že má na nás obrovský dopad i to, kým se obklopujeme, protože jak jsem již psal ve své eseji na knihu Pravidla úspěchu: „Jsme průměrem několika málo lidí, kteří jsou v našem nejbližším okolí.“
„V každé nepřízni osudu, v každém neúspěchu a soužení je zároveň i počátek příštího možného úspěchu.“
Odborné znalosti (Osobní zkušenosti nebo naše pozorování)
Další princip klade důraz na to, jaké máme znalosti v dané problematice. Pokud se něčemu věnujeme, tak bychom měli mít co největší pochopení dané věci / činnosti. To se mi opět krásně promítá do našeho projektu, kde je absolutní znalost vodních dýmek naprostým základem pro to, abychom mohli nějakou vlastní vyrobit a následně nabízet lidem. Bez toho by to jednoduše nešlo. Od našich odborných znalostí se odvíjí náš úspěch, protože jen díky tomu dokážeme bleskově reagovat, odprezentovat to, jak bychom to chtěli anebo detailně pomoct našim zákazníkům.
Neměli bychom střídat činnosti do té doby, dokud nezískáme absolutní znalosti, které se k dané oblasti vztahují. Osobně jsem si vyzkoušel, že mi třeba nevyhovuje číst více knih najednou, protože se mi následně nabité znalosti prolínaly a já jsem nevěděl, k jaké knize je mám přiřadit. Samozřejmě je to asi jiné v případě, kdy si jdu do knihy pro konkrétní informace, ale myslím, že tento stav může nastat až v případě, kdy jsme knihu přečetli celou a víme, jak přesně to autor myslel. Napoleon Hill nazval toto „přeskakování“ jako syndrom Blýskavé věci, což následně popisuje tak, že se nedokážeme soustředit na konkrétní věc a neustále jdeme jen za tím, co se blýská (= je pro nás více sexy).
Můžeme získat všechny znalosti, které k úspěchu potřebujeme, jen se jim nesmíme bránit a musíme je proaktivně hledat! Bez teorie a praxe nikdy odborných znalostí nedocílíme – Training, Reading, Practise.
Obrazotvornost (Dílna mysli)
V knize je obrazotvornost popsána takto: „Obrazotvornost je v pravém slova smyslu dílnou, ve které všechny plány člověkem stvořené dostávají tvar. Pomocí imaginační schopnosti mysli se impuls, touha proměňuje, formuje se a dává se do pohybu. Doslova dílna, kde člověk vytváří všechny své plány. S její pomocí dáváte tvar touze. Člověk může stvořit cokoliv, co si dokáže představit.“
Existují dvě formy obrazotvornosti:
1.
Syntetická imaginace
– pomocí této schopnosti může člověk pořádat staré poznatky, nápady nebo plány do nových kombinací. Tato schopnost nic nevytváří. Pouze pracuje s materiálem – se zkušenostmi, vzděláním a pozorováním, kterým je živena.
2.
Tvořivá imaginace
– díky ní přichází „vnuknutí" a „inspirace". Tato schopnost zprostředkovává člověku všechny základní nebo nové myšlenky. S její pomocí se jedinec může „naladit" na podvědomí jiných lidí nebo s ním komunikovat.
Ve stručnosti se jedná o postupné skládání malých střípků v jeden kompletní celek, ze kterého můžeme dále těžit.
Organizované plánování
(Krystalizace touhy v čin)
Jak dospět k tomu, aby se naše cíle skutečně naplnily? Naplánujte si je! Měli bychom mít na paměti, že to, do čeho se pouštíme, má pro nás nesmírný význam, a tudíž musí být i náš plán vyšperkovaný do posledního detailu. Během plánování je třeba využít všech dostupných zkušeností, vzdělání, vrozených schopností a obrazotvornosti naší i jiných lidí. Pokud náš plán selže, tak jednoduše naplánujme a zkusme jiný.
Mozkový trust
= harmonické spojení znalostí a úsilí dvou nebo více lidí k dosažení cíle. Je kompletně popsán v principu Síla mozkového trustu, což je princip definovaný jako naše hnací síla.
V tomto principu mě také zaujaly vlastnosti vůdce. Podle Hilla by správný vůdce měl disponovat – Neochvějnou odvahou, sebeovládáním, smyslem pro spravedlnost, schopností rozhodovat, plánováním, zvykem dělat víc, než za kolik je placen, silnou osobností, sympatií, porozuměním, pozorností, nasloucháním, smyslem pro detail, ochotou přijmout plnou zodpovědnost a měl by být spolupráce schopný.
„Úspěch mluví sám za sebe – neúspěch nelze ničím omlouvat.“
NÁSLEDUJÍCÍ PRINCIPY POPÍŠU UŽ JENOM V KRÁTKÝCH BODECH.
Rozhodnost
(Vítězství nad otálením)
- Schopnost se rychle rozhodovat pochází z pochopení konkrétní věcí, kterou chceme.
- Pokud jsme snadno ovlivnitelní (Group Think), tak nemáme silnou touhu.
- Musíme dělat rozhodnutí, za kterými si budeme stát.
- Získávejte zpětné vazby a názory lidí okolo vás.
Vytrvalost
(Nezbytnost houževnatého úsilí)
- Je to pouze zvyk, který si musíme vybudovat.
- Právě vytrvalost odděluje vítěze od poražených.
- Nesmíme se nechat ovlivnit okolím.
- Klást velký důraz na touhu a víru.
- Povzneste se nad své neúspěchy a poučte se z nich.
- Pro naučení se vytrvalosti je třeba mít: Jasný záměr, touhu, sebedůvěru, jasný plán, znalosti, spolupráci, silnou vůli a návyk.
- Nebojte se kritiky – díky ní můžeme růst.
Tajemství sexuální transmutace
- Transmutace = přeměna nebo převod jednoho prvku nebo formy energie na druhou.
- Sexuální pudy mají vliv na naše myšlení.
- Muži, kteří dosáhli velkých úspěchů, byli často motivováni vlivem ženy.
- Stimulanty mysli: Sex, láska, hudba, touha po slávě, moci, majetku, přátelství, strach, návykové látky.
Podvědomí
(Spojovací článek)
- Podvědomá mysl přijímá a ukládá smyslové vjemy nebo myšlenky bez ohledu na jejich povahu.
- Podvědomí pracuje 24/7.
- Lze jej cílevědomě usměrňovat jedině opakovaným úsilím.
- Jestliže do něj zapomeneme vložit svá přání, dostanou se do něj negativní myšlenky.
- Rozlišujme kladné a záporné emoce.
Mozek
(Vysílač a přijímač myšlenek)
- Emocemi kladnými či zápornými se kvalita myšlení zvyšuje.
- V týmové práci nás spojují mnohdy neznáme zdroje znalostí, ze kterých si společně tvoříme kompletní pochopení dané problematiky.
- Nezapomínat na používání mozkového trustu.
„Na horních příčkách žebříčku není nikdy tlačenice.“
Šestý smysl
(Dveře do chrámu moudrosti)
- K jeho používání je třeba kompletní znalosti předešlých principů.
- Dá se pochopit pouze meditací a postupným rozvojem vnitřních myšlenkových pochodů.
- Pomocí šestého smyslu budeme včas varováni před hrozícím nebezpečím.
- Pokud zvládneme všech 12 předešlých principů, tak dosáhneme šestého smyslu.
- Podle autora vystihuje šestý smysl nejlépe slovo „zázrak“, ale i zázraky se přece dějí, tak proč to nezkusit?
Závěr:
Myslím, že bych se o knize mohl rozepsat ještě mnohem víc, ale chci brát ohledy i na čtenáře svých esejí, aby u nich nemuseli trávit tolik času :D. Jedná se bezkonkurenčně o mojí nejdelší esej a ani ve snu by mě nenapadlo, že někdy můžu napsat DOBROVOLNĚ esej, která bude mít přes 2400 slov. Jsem za to rád, protože díky této eseji vím, že mi toho Napoleon Hill předal opravdu dost. Po přečtení knihy jsem se jen smál tomu, jak jsem se ke knize vlastně dostal – teď můžu s klidem říct, že jsem měl v knihkupectví zkrátka „šťastnou ruku“. Kniha obsahuje mnoho rad, nad kterými se bezpochyby nejeden čtenář pozastaví, a navíc je příjemná na čtení. Je skvělá na srovnání si všeho v hlavě a uvědomění si, čeho je naše mysl schopná. Během čtení jsem si několikrát vzpomněl na našeho rytíře z Prahy 1, a to především kvůli jednomu citátu, který Hill v knize píše:
„Chudoba i bohatství pocházejí z myšlení.“
Tento citát se mi také spojil s tím, co říká Bill Gates:
„Nemůžete za to, že se narodíte chudí, ale můžete za to, když chudí zemřete.“
Moc se mi líbilo, že je kniha jednoznačně napsaná a obsahuje obrovské množství praktických příkladů a citátů, které vám zkrátka zůstanou v paměti. Určitě bych tento bestseller doporučil každému, kdo chce mít svůj jedinečný mindset k bohatství. Díky knize jsem se zase o krůček přiblížil ke svým cílům.