Myšlení rychlé a pomalé


3 body

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 20.04.2023

Myšlení rychlé a pomalé   Daniel Kahneman

Proč jsem si tuto knihu vybral?

Tuto knihu jsem si vybral hlavně proto abych poznal jak funguje naše mysl co ji ovlivňuje a jak podpořit kritické myšlení a správné rozhodování.


Jaké jsem si odnesl myšlenky?


Jako první je potřeba si říci, že je naše mysl rozdělena na dva systémy, systém 1 a 2:

Systém 1 - rychlé, automatické myšlení, je chytré úměrně naší inteligenci, využívá intuice, která nemusí být nutně správně. - základní pudy

Systém 2 - pomalé, vědomé myšlení. Je propojeno s fyzickou aktivitou, zapojuje přemýšlení a pozornost. K cíli se dostane přes dva kroky. Většinou je líné a žije v pozadí. Rychleji se unaví, lze jej podpořit glukózou. 


Obecně jsme jako lidské bytosti líné a často využíváme rychlé myšlení, které funguje na základě toho co vidí (princip visiaty). Pokud chceme využít systém 2 je potřeba se zastavit a provést jisté úkony, které nám pomohou odpovědět přesněji. 


Naše mysl funguje i tak, že pokud je nám položena složitá otázka, tak odpovídám na její jednodušší variantu. Pokud chceme aktivovat systém 2 je potřeba se vrátit k původní otázce a říct si co potřebuji vědět k tomu abych mohl opravdu odpovědět.


Oba systémy berou energii ze stejné nádoby. 


Flow


Visiaty - co vidíš to dostaneš. To co vidíš to je správé a nic dalšího zde není


Pokud existuje problém, který nemohu vyřešit, pak existuje menší, který vyřešit mohu


Priming - jde o termín, kdy někoho předprogamováváme, tak aby odpověděl v něčí prospěch. Priming lze použít například při marketignu. De Facto je to útočení na podvědomí. Naše podvědomí ovlivňuje především naše nálada, jídlo, teplo, světlo, pohodlí, … 


Kotvy jsou příkladem primingu, kdy pomáháme našemu rychlému myšlení určité vodíto, aby mohlo snáze odpovědět na složitou otázku. Například, prodejci aut to využívají tak, že na začátku vozového parku mají ty nejdražší auta. Když pak postupujeme ve vozovém parku dále zjišťujeme, že ta cena už není tak hrozná, bez ohledu na stav aut. 


Sugesce - Jde o další nástroj manipulace, kdy o něčem ta dlouho mluvíme, až to stane skutečností. K tomu krásně pasuje přísloví - Stokrát opakovaná lež se najednou stává pravdou. 


Méně je více


Regrese k průměru - míra štěstí

Pokud chceme vypracovat skutečně kvalitní odhad, je potřeba nejdříve vzít odhady jednotlivců a pak naše odhady porovnat s nejblíže podobnou situací, kterou někdo zažil. Na tomto principu vlastně funguje přístup Planning poker, kdy každý z účastníků týmu odhadne jak náročný je daný úkol a tuto náročnost vyjádří číslem. Následuje debata, kdy se účastníci musí shodnout na právě jednom čísle. Tato debata by měla odhalit vše co nás v daném úkolu může potkat a tím tak eliminuje většinu odchylek v dohadu.  


V průběhu plánování se nám mohou oběvit situace, které lze nazvat jako zdroje neznámé neznámé - jde o situace, které se kterými nelze počítat a nikdo s nimi neměl nikdy zkušenost.


Slovníček pojmů:

Bias - kognitivní zkreslení

Klam utopených nákladů - Pokud jsme do něčeho investovali už spousty zdrojů je těžší tohto projektu vzdát.

Pre mortem analýza - jde o analýzu, která by nám měla pomoci objektivně zhodnotit, zda daná situace je či není výhodná

Reprezentativnost - podobnost se stereotypy


Zhodnocení knihy

Zjistil jsem jak je naše myšlení komplikované a zároveň jednoduše ovlivnitelné. Hlavní pomůckou, která nám vždy může pomoci je pouze reflexe zaměřená na: Odpověděl jsem skutečně na to co jsem byl tázán? Pokud je otázka NE - musíme si zodpovědět: jaká data potřebuji abych mohl skutečně odpovědět na složitou otázku? 




Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: