Myšlení rychlé a pomalé
K této knížce jsem se dostal, jelikož se mi zdá, že občas reaguji příliš impulzivně a rád bych se naučil reagovat více s odstupem. Z počátku jsem zkoušel před tím, než něco řeknu napočítat do 5. To se mi však zdá stále nepřirozené, a tak jsem si od této knížky sliboval, že mi ukáže ten správný způsob, jak nereagovat příliš impulzivně.
Autor popisuje 2 typy myšlení:
Myšlení Rychlé
Je řízené intuicí a funguje automaticky. Myšlení rychlé je často spojeno s impulzivním chováním a reakcemi založenými na emocích. Jedná se o efektivní způsob, jak rychle a s minimálním úsilím reagovat na běžné situace v každodenním životě. Kahneman argumentuje, že myšlení rychlé bylo vyvinuto evolučně jako prostředek k rychlému a adaptabilnímu rozhodování v prostředí, kde bylo třeba rychle reagovat na nebezpečí nebo příležitosti.
Myšlení Pomalé
Analytické myšlení, vyžadující více koncentrace. Je spojené s rozumným promyšleným rozhodnutím. Pomocí pomalého myšlení také více přemýšlíme strategicky a kalkulujeme impakt na budoucnost, jak nás ono rozhodnutí může ovlivnit. Je zároveň odděleno od okamžitých emocí.
Symbióza mezi myšlením rychlým i pomalým
Zpočátku reagujeme pomocí myšlení rychlého, avšak pokud máme více času a prostoru pro rozhodnutí. Po nějaké chvíli předáváme rozhodnutí do moci myšlení pomalého. To se děje v případě složitějších situacích. Myšlení pomalé může hrát také roli v korekci chyb, které jsou spojeny s automatickými reakcemi myšlení rychlého. Když jsme si vědomi svých vlastních chybných myšlenek nebo emocionálních zkreslení, myšlení pomalé může být aktivováno k systematické revizi a opravě našich názorů.
ATP
Dříve jsem žil s tím, že v případě nutnosti volby se člověk rozhodne v první minutě. Následné promýšlení si věci několik dní nebo týdnu názor stejně nezmění, jen oddálí konečné rozhodnutí. Stále s tím souzním, avšak vím, jak dnes rozpoznat v jaké fázi myšlení jsem. A proto si více uvědomuji zejména to myšlení rychlé, které když nejsem 100 % přesvědčený, tak se snažím získat čas a dostat rozhodnutí do procesu myšlení pomalého.