Proč jsem si vybral tuto knihu?
Knihu jsem si vybral na základě doporučení od mého kamaráda a motivačního řečníka Pavla Morice. Cítil jsem se občas velmi unavený a nevěděl jsem, čím to je. Chtěl jsem také podpořit regeneraci a dozvědět se, co vše spánek způsobuje a jak ovlivňuje náš život. A sakra jsem se to dozvěděl.
Melatonin vs Adenosin vs Kofein
Melatonin je takový náš chytrý diktátor v hlavě, který vysílá mozku a tělu jasnou zprávu: „Je tma!“ a vydá biologický příkaz tělu jít spát. Jednoduše oficiálně ohlašuje tělu, kdy má spánek začít, ale sám se spacího závodu neúčastní.
Adenosin je velmi propojen s naším cirkadiálním rytmem. Adenosin se tvoří v našem mozku už od probuzení a s každou další minutou bdělosti se jeho koncentrace zvyšuje. Čím déle jste vzhůru, tím více adenosinu v sobě hromadíte.
Spánkový signál, který vysílá právě adenosin, můžeme umlčet pomocí kofeinu. Kofein působí tak, že úspěšně potírá adenosin v receptorech mozku – usazuje se totiž na místech určených pro adenosin. Jakmile kofein zabere receptory, nestimuluje je jako adenosin a nespouští ospalost. Místo toho je blokuje, deaktivuje a působí jako maskovací látka. Poločas rozpadu kofeinu je v průměru 5 až 7 hodin.
Adenosin se však po celou sobu, kdy v našem těle koluje kofein, hromadí. Mozek si však narůstající vlny adenosinu není vědom, protože jste ho zabarikádovali neproniknutelnou zdí kofeinu. Ale jakmile játra kofeinovou bariéru odstraní, pocítíte zákeřný protiúder – zasáhne vás ospalost pociťovaná zhruba dvě hodiny před užitím kofeinu, umocněná o veškerý adenosin, který se v mezičase nahromadil a netrpělivě čekal, až zmizí kofein. Jakmile se receptory odbouráním kofeinu uvolní, adenosin se nahrne zpátky a receptory obsadí. Když k tomu dojde, zaútočí na vás prudké adenosinové puzení ke spánku – kofeinový dojezd.
Nejpůsobivější výhodou spánku je jeho přínos pro paměť. Spánek už mnohokrát dokázal, že funguje jako vynikající podpůrný prostředek paměti. A to jak před učením, kdy připravuje váš mozek na ukládání vzpomínek nových, tak pro učení, kdy novou látku upevňuje a zamezuje zapomínání. Je to takové tlačítko „Uložit“ pod nově vytvořenými soubory. Spánek tímto způsobem chrání nabyté informace a poskytuje jim imunitu vůči zapomenutí. Tento jev se nazývá konsolidace vzpomínek. Prožil si super zážitky/spoustu ses toho naučil a špatně spíš? Budeš si z toho pamatovat o dost méně.
„Vědci objevili nový revoluční způsob léčby zajišťující dlouhověkost!!! Posiluje paměť a povzbuzuje kreativitu. Budete díky němu vypadat atraktivněji. Pomůže vám udržet si štíhlou linii a nebudete mít neovladatelné chuťě na jídlo. Bude vás chránit před rakovinou a demencí. Zahání nachlazení a chřipku. Snižuje riziko srdečního infarktu a mrtvice, o diabetu nemluvě. Díky této léčbě se budete cítit spokojenější, méně sklíčení a úzkostliví. Máte o ní zájem? TAK BĚŽTE SPÁT!!
ATP
Lidé, co mě velmi dobře znají, ví, že můj spánkový režim je velmi a velmi vytříbený a pravidelný. Po 22h hodině se mi nikdo nedovolá a i o víkendu nestávám po 7 hodině ranní. Moje pravidelnost, cirkadiální kód, minimální příjem kofeinu mi velmi se spánkem pomáhají – i právě díky této knize.
Co jsem si však u psaní eseje uvědomil, že velmi špatně pracuji s energií po probuzení a dlouho ležím v posteli či si hned vezmu telefon do ruky. To bych chtěl změnit pomocí nové ranní rutiny, kterou pomalu ale jistě chystám :)