Proč jsem si tuto knihu vybrala?
Tuto knihu jsem již před pár lety četla a velmi mě zaujala. Tím, že jsem věděla, že mě tato kniha bavila tak mě napadlo, že by byl dobrý nápad se k ní teď vrátit.Neměla jsem totiž moc velkou motivaci ke čtení. Zároveň jsem věděla, že je v této knize mnoho technik, které jsem již zapoměla a tak jsem si je chtěla znovu oživit.
Obsah:
Kniha vypráví krásný, jednoduchý příběh poznání, změny, procitnutí a pochopení. Příběh pojednává o velmi úspěšném právníkovi Juliánu Mantlovi, který by se dal nazvat typickým prototypem karierního člověka dnešní doby.
Je to člověk, který již dokázal vše ve své kariéře, mohl si koupit vše, co si jiní lidé mouhou pouze přát a i přesto nebyl v životě šťastný. Jeho životní styl a kariéra ho přivede přímo až do bodu zlomu- kdy přímo uprostřed soudního jednání prodělá infarkt.
Tento bod zlomu ho přivede k poznání, že musí radikálně změnit svůj život. Rozhodne se prodat všechen svůj majetek, včetně svého červeného ferrari a odjet do Indie. Tam chce hledat odpovědi na své otázky.
V průběhu cestování po Indii se dostane až k mnichům ze Sivany.
Postupně se od nich začne učit jejich principy,moudrost a životní styl, který žijí. Mniši ho přijmou mezi sebe s podmínkou, že jejich vědomosti a myšlenky bude šířit ve svém západním světě.
A proto, když se Julián vrátí zpět domů, začne své znalosti a moudrost sdílet se starým přítelem Johnem, který tento celý příběh vypráví.
Hlavní myšlenky, které mne na knize zaujaly:
Důležité pojmy:
Mentalita smrtelé postele- je to přístup, jak se dívat na svůj život, tato technika nám má připomínat, že bychom si měli co nejvíce užívat a vychutnávat dnešek, protože nevíme, zda to nebude náš poslední den.
Toto se mi dost pojí s vděčností a díky tomu mi tento způsob myšlení přípomíná teorii z mnoha dalších knih.
5 kroků k dosažení cíle:
1.krok– Je potřeba mít jasnou vizi a cíle.
2.krok Pozitivní tlak, který nás bude inspirovat
3.krok– Nikdy si nestanovovat cíle bez časového omezení. Abychom dokázali svému cíli
vdechnout život, je nutné stanovit si na to časový plán.
4.krok– „Pravidlo 21“ – aby se z nové činnosti stal zvyk, je nutné tuto činnost provádět po
dobu 21 po sobě jdoucích dnů. (Jediných způsobem, jak se nám podaří zbavit se
starých, špatných návyků, je vložit tolik energie, kolik je potřeba pro vytvoření
zvyků nových, pozitivních)
5.krok– Vášeň – to slovo je třeba mít neustále na mysli na cestě svou životní poutí a při dosahování svých cílů.
Toto mi velmi připomíná smart cíle, tiny habbits a taky tvorbu našich learning contractů. Vlastně mne nikdy nenapadlo, že by se dala tvorba LC vypsat takhle do pěti kroků. Proto bych tuto techniku ráda využila při tvorbě příštího LC. Myslím, že mi to umožní jít více do hloubky a poté budu mít větší motivaci a zápal k jeho naplnění.