Robin S. Sharma
Proč jsem si knihu vybrala
O této knize jsem slýchávala od svých kamarádů už nějaký čas a přečetla jsem si ji v době, kdy jsem si procházela jednou ze svých osobních krizí a hledala, kam se ubírat ve svém životě dále.
O knize
Kniha pojednává o slavném a velmi úspěšném právníkovi Juliánu Mantlovi, který byl jasným příkladem typu člověka, který dokázal všechno ve své kariéře, mohl si koupit vše, co si přál, ale přesto nebyl šťastný. Jeho kariéra a způsob života ho přivede do bodu, kdy přímo uprostřed soudní síně kolabuje, protože prodělá infarkt. Tato situace ho dovede k poznání, že musí radikálně změnit svůj život. Vše prodá a rozhodne se odjet do Indie hledat odpovědi na své otázky. V Indii se setká s člověkem, který mu řekne o existenci mnichů ze Sivany. Rozhodne se tyto mnichy najít, to se mu podaří a postupně se od nich učí jejich moudrosti a principům, podle kterých žijí. Mniši ho přijmou mezi sebe pouze za příslibu, že bude šířit tyto myšlenky ve svém světě.
Myšlenky
Kniha je plná inspirativních myšlenek a moudrostí, které mě hluboce oslovily a není možné je v jedné eseji obsáhnout. Jsem přesvědčena, že kdybych knihu četla několikrát, pokaždé v ní najdu něco nového, co mě osloví. Níže bych se ráda podělila jen o některé z těchto myšlenek.
„Kdo se dívá ven, sní. Kdo se dívá dovnitř, procitne.“(Carl Jung) Tato myšlenka mě oslovila, protože si uvědomuji, že dnešní materiální svět nás vede spíše k tomu se dívat neustále ven a rozptyluje nás od toho, abychom se podívali dovnitř na své pocity a nalezli štěstí právě tím, že si uvědomíme, kdo jsme a kam jdeme.
„Rituály v sobě skrývají ohromnou sílu.“ Kniha ukazuje důležitost rituálů v našem běžném životě. Je zde uvedeno mnoho rituálů a mě osobně zaujal rituál shodného charakteru:
„Zaseješ myšlenku a sklidíš čin, zaseješ čin a sklidíš návyk, zaseješ návyk a sklidíš charakter, zaseješ charakter a sklidíš vlastní osud – budovat si vlastní charakter znamená budovat si vlastní ctnosti.“
Tento rituál mi připomíná myšlenky Tiimi, kde se učíme vybudovat si návyky a skrze ně proměňovat svůj život.
Ctnosti, které kniha vyzdvihuje: píle, soucítění, pokora, trpělivost, poctivost a odvaha. „Žít ctnostný život znamená žít smysluplný život. Charakter je nad intelektem.“
„Většina lidí žije – ať už fyzicky, intelektuálně nebo morálně – ve velmi omezeném kruhu svého potencionálního bytí. Všichni máme velké zásobárny života, ze kterých můžeme čerpat a o kterých se nám zatím ani nesnilo.“ (William James). Jedním z mých cílů je najít svůj potenciál, aby můj osobní i pracovní život měl smysl.
Co kniha učí?
Kniha učí lidi, jak si správně přát a jak realizovat svá přání. Zabývá se dovednostmi, jako jsou: ovládnout svoje myšlení, následovat svůj cíl, naučit se sebeovládání a disciplíně, respektovat svůj čas, nesobecky pomáhat jiným a soustřeďovat se na přítomnost.
Čtení této knihy mě velmi obohatilo a dovedlo mě k zamyšlení nad mnoha otázkami. Kniha mi pomohla si uvědomit, že nemá cenu obětovat štěstí pro úspěch a každý den mám žít tak, jako by byl tím posledním. Zamyslela jsem se nad tím, co je v životě důležité a za co mohu projevovat vděčnost. Dále mě oslovilo, že je důležité bojovat proti myšlenkám, které mě oslabují, jako jsou např.: úzkost, strach a přehnané starosti o budoucnost a přílišné vracení se k minulosti.
Jednou z nejdůležitějších myšlenek pro můj osobní růst, kterou jsem si z knihy odnesla, je myšlenka, že čas je náš nejcennější poklad a že si máme pamatovat, že je neobnovitelný. S tím souvisí i umění naučit se říkat NE.