Mé dohody


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 24.05.2023

4 dohody   Don Miguel Ruiz

Proč jsem si knihu vybrala 

K této knize jsem se vrátila po 4 letech, protože když jsem ji poprvé otevřela a přečetla prvních pár kapitol, velice mi nevyhovoval styl, jakým byla kniha napsána a jakou mluvu spisovatel používá a tento fakt mě odradil knihu dočíst a tak jsem ji odložila na dobu neurčitou, V posledním měsíci jsem ale na knihu začala narážet čím dál více a tak jsem si řekla, že nastal čas dát knize 2 šanci. 

O čem kniha pojednává 

Jak již název napovídá, kniha pojednává o 4 dohodách, které nám mohou pomoci žít klidnější, šťastnější a pohodovější život, pokud se jimi budeme řídit. 

Hlavní myšlenky z knihy 

  1. Dohoda-Neberte si nic osobně

Dostáváme denně vlastně zpětnou vazbu, názory, připomínky, doporučení a hlavně reakce na naší osobu, na naše názory, životní postoje, na to jak se oblékáme, co říkáme a jak to říkáme. A bohužel, protože naše evoluce to zařídila tak, že chceme být součástí smečky a chceme to uznání, tak si často tyto připomínky a zpětnou vazbu, bereme osobně. Ale jak říká tato kniha, i spusta dalších a potvrzuje to i mnoho studií. Většina věcí, co o nás druzí říkají, není o nás, ale o nich, o jejich osobních zážitcích, zkušenostech a hlavně o nich samých. Tuto myšlenku jsem četla už v mnoha knihách a tak jsem se jeden čas v praxi na to zaměřila, když jsem byla velice nešťastná z každé negativní věci, která mi o mne byla sdělena a když jsem nepřemýšlela pouze nad tím co daný člověk řekl, ale spojila si to s tím člověkem, tak tato dohoda byla více než přesná a je veliká úleva se touto dohodou řešit, může to být uvolňující, ale vlastně i frustrující, když si uvědomíte, že vesmír každého jedince se točí okolo něj a nikdo nad vámi nepřemýšlí tak moc, jako vy sami. 


  1. Dohoda-Nevytvářejme si doměnky

Domněnky, něco tak na první pohled nevinného a přesto tak škodlivého jako cigarety, když si dáme jednu tak nic moc nestane, ale když už jsme závislí a kouřím jednu za druhou, má to na náš život negativní dopad. Sama z praxe jsem se přesvědčila o tom, že na domněnkách začíná nemálo konfliktů a to často pro to, že si mnoho lidí může myslet, že zrovna ta jejich doměnka je správná a takto to přece je. Na tohle jsem našla pouze jedno řešení, ověřovat, ověřovat, ověřovat, ptát se, zjišťovat. 

  1. Dohoda- Nehřešte slovem

Myslím si, že všichni jsem se setkali s větou, že slova jsou silný nástroj, že mohou velice ranit, ale i velice povzbudit. Upřímně jsem sílu a moc slov začala doopravdy chápat až tento rok, kdy se má terapeutka tímto tématem zabývá a začala jsem tak pozorovat váhu slov a dívat se na věty více mezi řádky a pozorovat jaká výplňková slova používají jiní lidé, myslím si, že povrchově každý víme, že slova jsou silná zbraň, ale chápat jejich opravdový význam a sílu je mnohem složitější a já jsem v tomto tématu čerstvě políbena. 

  1. Dohoda- Vždy dělejme vše, jak nejlépe dovedeme

Jednoduchá a přes to v realitě náročná rada na realizaci, ale myslím si, že tohle je jedna z věcí, která odlišuje úspěšné lidi od neúspěšných. Jak jsem poznatky z knihy aplikovala/ budu aplikovat do praxe? 

Tuto esej jsem psala spíše právě na zkušenosti kdy jsme informace z knihy viděla a zkoušela z praxe. 

Pocity z knihy 

Vím že to je drobnost, ale kniha se mi i tentokrát špatně četla a nevyhovoval mi styl, jakým byla kniha napsána, ale i přes to, s názory v knize velice souzním. 

Závěrečné hodnocení  

8/10

Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

09.06.2023

Kategorie: Učení

Body: 1

07.06.2023

Kategorie: Učení

Body: 1

06.06.2023

Kategorie: Duchovní růst

Body: 1

Kategorie: Učení

Body: 1

05.06.2023

Kategorie: Učení

Body: 0

02.06.2023

Sleduj nás na sociálních sítích: