Tuto knihu jsem poprvé četl již ve druhém ročníku a následně jsem se k ní dostal při psaní bakalářské práce. Poznatky právě z této knihy se staly jedněmi ze stěžejních pro celou bakalářskou práci. Líbilo se mi taktéž, že autorka se v některých věcech odkazovala na Wallase, který mě nesmírně svou tvorbou zaujal a stal se pro mě velkou inspirací při práci na nových projektech.
Kniha je psaná učebnicovým stylem, což samozřejmě ovlivňuje čtenářský zážitek – nebylo jednoduché ji celou přečíst, ale zároveň je to naprosto skvělé při využití k psaní práce typu BP.
Mnoho z knihy jsem již vypíchnul právě ve své BP, ale zmíním i pár věcí tady. Hodně mě zaujalo, že autorka se věnuje i temné stránce kreativity, s tím jsem se ještě moc dříve nesetkal. Dokonce například uvádí jako příklad, že kreativita vedla ke vzniku mučicích strojů či některých praktik v Osvětimi. To je vskutku zajímavý myšlenkový směr a navádí nás to na myšlenku zodpovědnosti.
Zaujala mě dále tato myšlenková mapa k mentálnímu sebe-mapování. Půjdeme-li od jedince ke skupině, tak i o tom v knize mnoho nalezneme. Autorka se věnuje týmům, týmovým rolím i jejich vlivu na výslednou kreativitu. Představuje nám kreativní proces, který vychází z teorie Wallase a doplňuje ho poznatky dalších autorů.
Závěr
Kniha mi doslova zachránila BP, protože byla nesmírně rozsáhla, zasahovala, jak do oblasti kreativity, tak i do týmu, což pro mě bylo trefou do černého. Jediný, co bych té knize vytknul je její čtivost - P.S. moc čtivá není.