Kreativita a inovace v organizaci


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 27.11.2022

Kreativita a inovace v organizaci   Emilie Franková

Knihu jsem si vybral protože se v našem projektu primárně zabýváme kreativní činností a tak jsem chtěl načerpat nějaké nové poznatky jak efektivněji pracovat.




“Zdrojem všech inovativních nápadů je lidská mysl, je tedy nezbytné aby každý člen týmu začal sám u sebe”  “Relevantní individuální charakteristiky pro jedince jsou: Osobnostní rysy, motivace, Znalosti, Kognitivní faktory. “


Aby mohl být tým kreativní a inovativní je potřeba aby měl kvalitní členy. Kreativní a inovativní mysli nevzniká sama od sebe a je potřeba, aby to každý věděl. Člověk na sobě musí pracovat a čím širší má obzory a zkušenosti. tím větší mají přínos do kolektivní inovace. 


Tuto problematiku teď vnímám na vlastní kůži a naprosto mi dává smysl o čem zde autor psal. Pokud chceme například vymyslet v týmu inovativní řešení problému je důležité jak kvalitní je složení týmu a ne kolik je členů v týmu. Říkanka “víc hlav víc ví” nemusí být vždy pravda. Pracuji na projektu, kde se staráme o sociální sítě firem a většina práce je počáteční nápad a strategii, která je opravdu náročná na kreativitu. Mám teď však tým složený z kvalitních lidí, kteří mají velké zkušenosti, jsou pracovití, motivovaní a stále rozšiřují svoje obzory. Takže u nás kreativní stránka práce není problém. 


Divergentní myšlení

K základním schopnostem divergentního myšlení patří:

Fluence (myšlenková plynulost, pohotovost nebo nápaditost)

Flexibilita (myšlenková pružnost)

Originalita Elaborace (schopnost vypracovat detaily)

Redefinice (změna funkce, využití daného řešení)

Citlivost na problémy


Tým by ale také měl být různorodý a mít jasně definované role. Naučil jsem se tedy, že tým se nemá stavět na základě pocitů, ale čistě na základě potřeb. To co tým potřebuje, to je tam potřeba dosadit. Když je tým dobře složený a lidé uvnitř fungují přirozeně na základě svých dovedností a motivací, tak to velice usnadňuje práci vedoucího. 


“Tým je tvořen z jednotlivých pracovník na jednom pracovišti. Základní znaky týmu jsou: Vztahy, Společné cíle, Společná činnost, Vnitřní struktura.”


Kooperativní styl vedení podporuje motivaci a celkovou chuť do práce. To vím i z praxe protože ve skupině pracujeme na projektu a do určité míry chci aby vedení bylo kooperativní. Ke členům se chovám s respektem a vím, že určitá volnost je dokáže motivovat. Může to být, ale dost složité a do určité míry mám určitě štěstí, protože jsme obklopený pracovitými lidmi. 


Struktura týmu je určitě také velice zásadní bod k tomu aby se předešlo kolektivní zodpovědnosti. Pokud každý ví co je jeho funkce, tak je to určitě nejlepší. V našem týmu jsme si ještě úplně neřekli přesnou strukturu, ale tým byl tak přirozeně složen, že vzájemně víme na jakou činnost je kdo dobrý a každý teda dělá to co má rád a motivuje ho. Je to ale možná tím, že jsme jen 3. U větších týmu bude definování přesné struktury nezbytné. 





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 3

01.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: