Kraď jako umělec - kreativita


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 25.02.2023

Kraď jako umělec: 10 věcí, které ti nikdo neřekl o kreativitě   Austin Kleon

Kraď jako umělec - kreativita

Austin Kleon

Knihou se prolínají témata inspirace, kreativita, tvůrčí proces a umění.

Poznatky z knihy

Kniha je o způsobu nastavení myšlení směrem k dělání činností. Vybízí nás k riskování, zkoušení nového.

Nic není originální. Každý nový nápad či myšlenka už jednou existovala v jakékoliv podobě. Nová myšlenka je úpravou nebo smícháním jedné nebo několika starých myšlenek. Každý umělec, ať profesionální nebo amatérský je do určité míry ovlivněn svými předchůdci. Spisovatel tvrdí, že žádný umělec nemůže být zcela originální a že kreativita je spíše o spojování myšlenek a nápadů, než tvorba nového.

Můžeme být jen tak dobří, jak dobré jsou věci, kterými se obklopujeme. To platí pro všechno. Co děláme, s kým se bavíme, co chceme. Úkolem je sbírat dobré myšlenky a pak si z nich vybírat ty správné.

Nebát se kopírovat a zahodit myšlenku, „všeho je už hodně“. K tomu mě napadá myšlenka mé oblíbenkyně Mary Kay – říká, že dokud se budou rodit děvčata, budou obličeje pro Mary Kay produkty pořád… Dokud se budou tisknout peníze, lidi budou potřebovat radit s jejich uložením. Dokud budou lidi nemocní, budou potřebovat pomoci.


V knize je 10 kapitol, v každé kapitole je způsob, jak v sobě uvolnit kreativitu a nalézt inspiraci.


1) Kraď jako umělec - Autor tím myslí obohacování se od nápadů umělců. To nám pomůže najít inspiraci a učit se od úspěšných, v jejichž stopách chceme jít.


2) Nečekej s prací na to, až zjistíš, kým jsi - Upozorňuje na strach „nejsem dost dobrý“ a k jeho odstranění každodenními malými krůčky tím, že každý den něco vytvoří. Nejlepší recept na kreativitu je začít něco dělat a nečekat na správný okamžik.


3) Napište knihu, kterou bys chtěl sám číst - Tato kapitola vybízí k realizaci toho, co chceme, aby existovalo. Může to být kniha, nebo cokoliv jiného.


4) Pracuj rukama - Práce rukama nás dostává do pocitu tady a teď a pomáhá nám ke kreativitě. Dokážeme se koncentrovat na současnou chvíli a ponořit se do svých myšlenek.


5) Vedlejší projekty a koníčky jsou důležité – dělání něčeho, co nesouvisí s naší prací, může výrazně pomoci k naší kreativitě a je to způsob jak najít inspiraci a nové nápady.


7) Dělejte dobrou práci a sdílejte ji s lidmi – Být pyšný na to, co dělám, aby mě to těšilo. Dělit se o radost a úspěch s ostatními. Zapojovat ostatní do oslav našeho úspěchu.


8) Nebuď svině, svět je malý – Vážit si svého času a znalostí. Podporovat ostatní a jejich práci.


9) Nesnažit se být cool, cesta k úspěchu je roubena nudou – Nerozptylovat se od práce a umět oddělit volný čas od práce.


10) Tvorba je škrtání – Zaměření se na podstatné, zjednodušování práce, soustředit se na hlavní sdělené. Napodobování svých hrdinů. Zdokonalit místa, kde zaostávám.


ATP

1)    Nečekej s prací na to, až zjistíš, kým jsi. Když budeme moc dlouho rozmýšlet, zda s něčím začít nebo ne, patrně nezačneme nikdy. Lepší je začít hned teď. Načekat, až zjistím, kdo jsem. Dělat hlavně něco, tak zjistím kdo jsem. Teď mám všechno potřebné. Musím začít!

2)    Studovat do detailů – pokud se o něco zajímám, tak jít úplně co nejhlouběji a dozvědět se a pospojit si co nejvíce informací. Jde o pochopení a přehledu.

3)    Zlodějský pytel – zapisovat si a zaznamenávat si nápady, podněty, myšlenky

4)    Sbírat knihy k budoucímu přečtení. Mít knihovnu plnou dobrých a doporučených knih k přečtení. Nevadí, že je nemůžeme hned přečíst najednou ale máme je připravené.

5)    Když někde jsem, najít nejtalentovanějšího člověka v místnosti a navázat s ním kontakt. Bavit se s ním, rozšiřovat kontakty o úspěšné lidi. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 3

05.05.2024

Kategorie: Vedení

Body: 0

05.05.2024

Kategorie: Vedení

Body: 0

05.05.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 1

05.05.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 2

03.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

03.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: