Koučování


0 b.

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 11.10.2021

Koučování   John Whitmore

Koučování

John Whitmore


Knihu jsem si přečetl na doporučení Petra Dařílka. Petře, díky za super tip, kniha mi dala nový rozměr komunikačních schopností.


Jak díky knize vnímám koučování


Kniha mě naučila, že koučování je prakticky jen o naslouchání a správném otázkování koučovaného. Skrze tuto kombinaci dokážeme skutečně pomoci druhému překonat bariéry a rozkrýt jeho skrytý či zablokovaný potenciál.


Správné koučování vede vždy k cíli koučovaného. K cíli kouče vede pouze v tom případě, že kouč i koučovaný mají své cíle identické. V tom se koučování liší od mentoringu, kde mentor vede svého svěřence k cíli, který sám považuje za správný.


Správné koučovací otázky přichází intuitivně, jakmile na ně tlačíme, ztrácejí na svém efektu. Cit pro otázky vychází z naslouchání, soustředění a trpělivost. Správné otázky zároveň nesmějí znít vyčítavě. Proto se nepoužívá otázka “Proč...?”.


Je lepší, když koučování probíhá v kombinaci koučovaný a kouč. Ještě existuje technika self coaching, kdy se jedinec koučuje sám, ale ta je extrémně náročná a bez praxe v podstatě neproveditelná. Důvodem je, že nejsme uzpůsobeni přeskakovat z jednoho mindsetu do druhého. Což se mi propojuje s knihou Šest klobouků od Edwarda de Bono.


Jak jsem využil dané poznatky v praxi


Jak už jsem psal v úvodu, koučink mi poodkryl nový rozměr komunikace. Toto know-how nyní využívám takřka kdykoliv, kdy si všimnu, že to dané situaci prospěje. Většinou jde pak o kratší rozhovory, kdy je druhá osoba zmatená a neví co má dělat. Občas se ale naskytne příležitost, kdy mohu někomu pomoci delším koučovacím rozhovorem.


Poslední takový rozhovor jsem měl s kamarádem, který se teď ve svém životě zasekl a hledal způsob, jak rozjet projekt, když má kolem sebe jen zaměstnance. Skrze naslouchání, trpělivost a správné otázkování se nám povedlo jeho bariéry překonat a s vděčností odcházel s tím, jak bude postupovat dál.


Co mě na knize vadilo


Z nějakého důvodu se autor v knize zabývá mimo koučinku i kapitalismem a socialismem. Toto téma zde podává neskutečně vyhroceně, zdlouhavě, bez kontextu a bez jakýchkoliv důkazů. Prostě se rozhodl, že bude celou jednu část věnovat tomuto tématu a vyleje si srdíčko… u mě tak bohužel velice klesl.

Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:Komentáře (0):Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

24.10.2021

Kategorie: Jiné

Body: 0

24.10.2021

Kategorie: Jiné

Body: 0

24.10.2021

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Jiné

Body: 0

24.10.2021

Kategorie: Vedení

Body: 0

24.10.2021

Sleduj nás na sociálních sítích: