Konec prokrastinace


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 08.08.2022

Konec prokrastinace   Petr Ludwig

Proč jsem si knihu vybrala?


Jedná se další díl „vracím se ke čtení“. Nevybrala jsem si tuto knihu, protože doufám, že zázrakem vyléčí mou prokrastinaci, ale právě protože je v ní velké množství ilustrací, věděla jsem, že se bude číst rychleji.

 

Co si z knihy odnáším?

 

PROKRASTINACE = chorobné odkládání úkolů a povinností. Jedná se o začarovaný kruh, kdy odsouváme například úklid bytu, místo toho sedíme na telefonu, následně zjistíme, že je o 2 hodiny později nic jsme neudělali a že je 10 večer, tudíž již ani nemůžeme vysávat. Máme výčitky, ale další den je to znovu.

Má na to vliv právě naše MOTIVACE, která bude spíše vnější u úklidu „musím mít uklizeno, aby si o mě kámoš nemyslel, že jsem čuně“, pro mě je však u uklízení právě vnitřní motivace, protože mě baví uklízet a vím, že když uklidím budu se cítit lépe. Tím pádem mi uklízení nevadí. Z toho je tedy jasné, že v sobě musíme najít vnitřní motivaci a najít si naše PROČ? Něco děláme, abychom se vyvarovali prokrastinaci.

 

Pomůcka : OSOBNÍ VIZE

-         Zde je právě nalezení a využití naší vnitřní motivace, chceme zjistit čeho chceme během života dosáhnout. Já sama za sebe můžu doporučit vison board, kde si jednotlivé věci můžeme vizualizovat (nečekaně nelo:)) ) ve spojení s tím, aby naše osobní vize byla dosažitelná nám doporučuje vytvořit si SWOT analýzu sami sebe, protože pokud chci být chemik, ale chemie je moje slabá stránka, není nemožné toho dosáhnout, ale budu tomu muset věnovat hodně úsilí, abych se tam dostal, tudíž budu muset počítat s možnou ztrátou motivace. V tom nám, ale pomůže sepsat si svoje dosavadní úspěchy, abychom si připomněli, co vše jsme zvládli a co za velké věci ještě dokážeme.

 

AKCESHOPNOST = produktivita + efektivita. Tudíž se bavíme o naší maximální schopnosti naplnit naší osobní vizi. Při čtení jsem si uvědomila, že jsou 2 výstupy z našeho dne emoční a materiální, kdy oba dva jsou obrovským ukazatelem z mého dne. Pokud jsem měla dobré kafe, byla jsem cvičit nebo na prochajdě mám ze sebe večer dobrý pocit, protože jsem u těchto aktivit měla radost, ale například u materiální tu vidím jako přidanou hodnotu osobní vize, protože mám ráda za sebou vidět „reálnou“ hotovou práci. Pokud jsem zvládla za den mít oba dva výstupy, více se těším na další den, tudíž mám motivaci něco dělat. K udržení této motivace a mít, co nejvyšší akceschopnost je důležitá konzistentnost, kterou budujeme pomocí návyků -> porcujeme žábu (náš cíl) / Tiny habits.

 

Buzer – lístek

ToDo – Today

Oproti klasickému To Do listu zde vytváříme myšlenkovou mapu. Sepíšeme si naše cíle na den, seskupíme je tak, aby nám zabraly od 30 do 60 minut. Následně je dne barev rozdělíme červená – urgent, modrá – mělo by bát, zelená – nespěchá se na to. Spojíme je v „cestu“, jak je budeme plnit. Zohledníme pauzy mezi nimi, vždy se soustředíme jen na jednu věc. A hlavně budujeme návyk.

 

Závěr

Z této knihy si moc novinek neodnáším, podobné informace jsem si již přečetla například ve Snězte tu žábu. Líbila se mi však SWOTka na naše silné a slabé stránky, protože mě to nikdy nenapadlo. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: